Národní třída (stanica pražského metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Národní třída
Narodni trida 2462.JPG
Poloha
50°04′53″S 14°25′12″V / 50,08146°S 14,4201°V / 50.08146; 14.4201Súradnice: 50°04′53″S 14°25′12″V / 50,08146°S 14,4201°V / 50.08146; 14.4201
Štvrť Nové Město, Praha 1
Ulica M. Rettigové
Technické údaje
Typ stanice razená, pilierová, unifikovaná, trojlodná
Počet nástupíšť 2
Projektant DP-Metroprojekt Praha
Architekt ing. arch. Rada Mirvaldová-Staňková
História
1985 Otvorenie
Pražská doprava
Pražské metro · Stanice pražského metra
Stavba obchodného centra nad stanicou metra (30. september 2013)
Nový vestibul - Národní třída

Národní třída je stanica metra v Prahe na linke B. Nachádza sa pod ulicou M. Rettigové v štvrti Nové Město. Jej projektový názov bol Purkyňova, ale neskôr bol zmenený podľa mena neďalekej významnej ulice. Bola otvorená 2. novembra 1985.[1] Od júla 2012 do júna 2014 bola stanica uzatvorená a vlaky stanicou iba prechádzali.

Charakteristika stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica je razená, pilierová, trojlodná zo skrátenou strednou loďou smerom na juh (dĺžka 65 m), a predĺženou smerom na sever (dĺžka 69 m) tak, že výstup vedie priamo k obchodnému domu Tesco (v dobe otvorenia Máj), zaústený je do povrchového, zaskleného vestibulu železobetónovej konštrukcie. Cestujúci sa dostanú na povrch pomocou trojramenných hlbinných eskalátorov sovietskeho typu o dĺžke 75,4 m.

Stanica je založená 39 m hlboko a je dlhá 111,5 metrov. Na nástupišti je 15 párov prestupov medzi loďami s ostením montovaným zo železobetónových dielcov. Konštrukcia stanice umožňuje časom predĺžiť strednú loď južným smerom tak, aby bol vybudovaný druhý eskalátorový tunel s výstupom do ulíc Lazarská alebo Vodičkova. Všetky lode sú obložené obkladovým sklom Connex so zlatou fóliou.

Vestibul stanice je jednoposchodový, povrchový. Pôvodne zahŕňal iba priestor vyústenia eskalátorového tunelu zo stanice. V 90. rokoch bol rozšírený severným smerom tak, že teraz zaberá plochu až k obchodnému domu Tesco. Dôvodom bolo predovšetkým vytvorenie nových obchodných plôch pre rôzne prevádzky.

Dejiny stanice[upraviť | upraviť zdroj]

S výstavbou stanice metra v tejto časti Prahy sa uvažovalo už v prvých návrhoch ešte z obdobia prvej republiky, aj keď sa viac uvažovalo o priestore okolo Národného divadla. Definitívne sa rozhodlo o jej umiestnení v roku 1970 a o sedem rokov neskôr sa začalo s výstavbou.

Na výstavbu v rokoch 19771985 bolo vynaložených 344 miliónov Kčs.[1] Pôvodne mala mať stanica dva výstupy, ale aj výstavba len jedného si vyžiadala zbúranie mnohých historických domov. Okrem vestibulu stanice vzniklo ale aj malé námestie s modernou zasklenou fontánou, ktorej autormi sú Pavel Trnka a Zbyněk Kabelík.

Povodeň v roku 2002[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 došlo k zaplaveniu celej stanice vodou v dôsledku rozsiahlej povodne. Do prevádzky bola znovu uvedená až tesne pred rokom 2003.

Uzatvorenie[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2009 sa počíta s uzatvorením stanice na šestnásť mesiacov. Terajší vestibul, vrátane technických priestorov stanice na povrchu a v prvom podzemnom podlaží, bude zbúraný a eskalátorový tunel bude skrátený. Nový vestibul bude v druhom podzemnom podlaží multifunkčného objektu Copa Centrum Národní, ktorý bude mať i niekoľko nadzemných podlaží a celkovú plochu 50 000 m2. Z vestibulu bude priamy vstup do obchodnej pasáže a trojica eskalátorov na povrch. V podzemnej časti bude s vestibulom susediť podzemné parkovisko pre 250 automobilov. Počas doby uzatvorenia stanice dôjde aj k čiastočnej rekonštrukcii podzemnej časti stanice na úrovni nástupišťa.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b METROPROJEKT Praha a.s.. Detail projektu/Stanice Národní třída [online]. metroprojekt.cz, [cit. 2013-05-11]. Dostupné online. (po česky)
  2. článok "Podívejte se, jak bude vypadat nový vestibul metra na Národní třídě" na iDnes, vrátane vizualizácie nového vestibulu

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


← smer Zličín Pražské metrolinka B smer Černý Most
Karlovo náměstí Národní třída Můstek
Zličín bezbariérový prístupStodůlky bezbariérový prístupLuka bezbariérový prístupLužiny bezbariérový prístupHůrka bezbariérový prístupNové Butovice bezbariérový prístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží bezbariérový prístupAndělKarlovo náměstíNárodní třídaMůstek ANáměstí RepublikyFlorenc C bezbariérový prístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovkaČeskomoravskáVysočanská bezbariérový prístupKolbenova bezbariérový prístupHloubětín bezbariérový prístupRajská zahrada bezbariérový prístupČerný Most bezbariérový prístup