Preskočiť na obsah

Florenc (stanica pražského metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Florenc
Stanica metra
Stanica metra
Pôvodný názovSokolovská
Poloha
50°05′24″S 14°26′20″V / 50,089913°S 14,438882°V / 50.089913; 14.438882Súradnice: 50°05′24″S 14°26′20″V / 50,089913°S 14,438882°V / 50.089913; 14.438882
ŠtvrťKarlín, Praha 8
UlicaNa poříčí
DopravcaDPP
Tarifné pásmoP
Technické údaje
Typ stanice: razená stĺpová, prestupná
: hĺbená, založená v stavebnej jame
Počet nástupíšť4
Projektant: DDP - Metroprojekt Praha
: Interprojekt Praha
Architekting. arch. Vladimír Uhlíř
História
1974
1985
2002
18.10.2002
17.2.2003
Otvorenie na linke
Otvorenie na linke
Rekonštrukcia stanice
Znovuotvorenie na linke
Znovuotvorenie na linke
Pražská doprava
Pražské metro · Stanice pražského metra
Stanica Florenc na linke C
Stredná loď na linke B
Prestupný eskalátorový tunel

Florenc (do februára 1990 Sokolovská) je významná prestupná stanica pražského metra, krížia sa tu linka C a linka B. Každá z nich má vlastné nástupište. Nachádza sa pod rovnomennou križovatkou. Stanica bola otvorená 9. mája 1974 na linke C[1] a 2. novembra 1985 na linke B.[2]

Charakteristika stanice na linke B[upraviť | upraviť zdroj]

Na linke B je stanica trojlodná, stĺpová so zvýšenou strednou loďou. Má 23 párov prestupov. Toto nástupište je založené 39 m pod zemou, dostatočne hlboko pod nástupišťom pre linku C. Do roku 1990 plnila funkciu konečnej stanice. Budovaná bola v rokoch 1977 - 1985 Vynaložené náklady boli vo výške 560 miliónov Kčs.[2] Obklad nástupišťa tvoria keramické dlaždice v rôznych odtieňoch hnedej a béžovej a dosky Ekrona. Z nástupišťa vedie jeden priamy výstup a jeden prestupný na nástupište linky C. Ten je vyvedený v osi stanice z východného cípu strednej lode dvomi na seba nadväzujúcimi lomenými eskalátorovými tunelmi. Prestup potom vychádza zo stredu nástupišťa stanice (kolmo na jej os, cez pravú koľaj). Na nástupište linky C sa napojuje pomocou prestupnej chodby so štvorramenným hlbinným eskalátorom. Florenc B je konštruovaná tak, aby v prípade potreby bolo možné zo západného konca strednej lode stanice dobudovať ďalší výstup, ktorý by viedol do ulice Na Poříčí. Zatiaľčo plánovaný výstup nakoniec nevznikol, boli v roku 2006 dobudované dva výťahy, ktoré sprístupňujú stanicu osobám so zníženou pohyblivosťou. Prvý výťah je umiestnený priamo na mostíku, ktorý spojuje nástupište stanice s prestupnou chodbou, druhý vychádza z prestupnej chodby vlastnou chodbou. Jeho horná stanica je umiestnená na křižovatke ulíc Na Florenci a Na Poříčí.

Charakteristika stanice na linke C[upraviť | upraviť zdroj]

Na tejto trase je stanica hĺbená, bezpilierová, so stropom z prefabrikovaných nosníkov, nad ním je vedená pasáž, spájajúca obidva výstupy. Nástupište je obložené doskami z mramoru a libereckej žuly. Z jeho stredu vedú eskalátory dolu pod úroveň stanice a napájajú sa tam na spomínanú prestupnú chodbu na linku B. Zo stanice vychádzajú dva priame výstupy. Južný, ktorý vedie po pevnom schodišti k autobusovej stanici Florenc a severný, s trojramenným krátkym eskalátorom, ktorý má spoločný povrchový vestibul s priamym výstupom z linky B. Obklad stanice v priestore prestupnej chodby tvoria bridlicové doštičky a červený železnobrodský fylit. Na výstavbu stanice medzi rokmi 1969 - 1974 bolo vynaložených 210 miliónov Kčs.[1] Florenc C plnila do roku 1984 funkciu konečnej stanice, kým bol otvorený úsek III.C na Nádraží Holešovice. Na rozdiel od ostatných staníc sa tu vlaky otáčali pred stanicou, a nie za ňou. Do roku 1978 neexistovali severným smerom od stanice Florenc C odstavné koľaje (tie boli dobudované až ako stavba I.C7). Jedinou možnosťou otáčania vlakov teda bolo použiť koľajový prejazd, ktorý sa nachádza práve pred nástupišťom stanice. Ako jedno z mála miest v sieti pražského metra tu má koľajisko štrkové lôžko.

Traťová spojka[upraviť | upraviť zdroj]

Linka C a linka B sú v tejto stanici spojené jednokoľajovou traťovou spojkou. Táto spojka ústi na obidvoch tratiach za stanicou a je napojená na traťové koľaje. Na trati B ústi spojka za stanicou v smere na Černý most a na trati C v smere na Letňany. Vedená je tak pod súčasným hotelom Hilton. Do roku 1990 slúžila časť tejto spojky ako koľaj na otáčanie vlakov, ktoré do toho roku na Florenci končili. Spojka sa ešte využívala na odtiahnutie vlakov z linky B do depa Kačerov na linke C až do doby, kým sa postavilo depo Zličín. Okrem traťovej spojky je za spodnou stanicou Florenc B ešte vyrazená štôlňa smerom k stanici Vltavská. Ústi na traťovom tuneli na linke C zhruba medzi Vltavskou a Florencom.

Povodeň v roku 2002[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica bola v roku 2002 zaplavená veľkou vodou, tesne pred zatopením tu boli odstavené dve súpravy typu 81-71, ktoré nešlo stiahnuť do Depa Zličín, alebo odviesť do vyššie položených častí linky. Súpravy boli po vytiahnutí neskôr rekonštruované v plzenskej Škodovke na typ 81-71M. Florenc bola posledná zo staníc, ktoré v roku 2003 po povodni znovu otvorili. Pôvodne aj tu boli umiestnené združené valcové nosiče osvetlenia charakteristické pre celú linku B, avšak tie nakoniec po zaplavení stanice a následnej rekonštrukcii na prelome rokov 2002 a 2003 zmizli. Podhľady v priestoroch medzi loďami sú od tej doby medené, pôvodne boli, ako na celom úseku I. B, z kovových mreží.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b METROPROJEKT Praha a.s.. Detail projektu/Stanice Florenc trasy C [online]. metroprojekt.cz, [cit. 2013-10-13]. Dostupné online. Archivované 2013-10-14 z originálu. (po česky)
  2. a b METROPROJEKT Praha a.s.. Detail projektu/Stanice Florenc trasy B [online]. metroprojekt.cz, [cit. 2013-10-13]. Dostupné online. Archivované 2013-10-14 z originálu. (po česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]← smer Zličín Pražské metrolinka B smer Černý Most
Náměstí Republiky Florenc Křížikova
Zličín bezbariérový prístupStodůlky bezbariérový prístupLuka bezbariérový prístupLužiny bezbariérový prístupHůrka bezbariérový prístupNové Butovice bezbariérový prístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží bezbariérový prístupAndělKarlovo náměstíNárodní třídaMůstek Náměstí RepublikyFlorenc  bezbariérový prístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovkaČeskomoravskáVysočanská bezbariérový prístupKolbenova bezbariérový prístupHloubětín bezbariérový prístupRajská zahrada bezbariérový prístupČerný Most bezbariérový prístup


← smer Letňany Pražské metrolinka C smer Háje
Vltavská Florenc Hlavní nádraží
Letňany bezbariérový prístupProsek bezbariérový prístupStřížkov bezbariérový prístupLádví bezbariérový prístupKobylisy bezbariérový prístupNádraží Holešovice bezbariérový prístupVltavskáFlorenc  bezbariérový prístupHlavní nádraží bezbariérový prístupMuzeum  bezbariérový prístupI. P. PavlovaVyšehrad bezbariérový prístupPražského povstáníPankrác bezbariérový prístupBudějovickáKačerovRoztyly bezbariérový prístupChodov bezbariérový prístupOpatov bezbariérový prístupHáje bezbariérový prístup