Můstek (stanica pražského metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Můstek
Stanica metra
Stanica metra Linka A (Praha).svg
Poloha
50°05′02″S 14°25′24″V / 50,083784°S 14,423339°V / 50.083784; 14.423339Súradnice: 50°05′02″S 14°25′24″V / 50,083784°S 14,423339°V / 50.083784; 14.423339
ŠtvrťNové Město, Praha 1
UlicaVáclavské námestie
DopravcaDPP
Tarifné pásmoP
Technické údaje
Typ stanicerazená stĺpová, prestupná
Počet nástupíšť4
ProjektantLinka A (Praha).svg: DP-Metroprojekt Praha,
vestibuly:
Vojenský projek­tový ústav Praha
Linka B (Praha).svg: DP-Metroprojekt Praha
ArchitektLinka A (Praha).svg:
Ing. arch. Jarmil Srpa,
Ing. arch. Robin Hanus,
Ing. arch. Zdeněk Volman,
Ing. arch. Josef Kales
Linka B (Praha).svg:
Ing. arch. Jarmil Srpa,
pešia zóna:
Ing. arch. Miroslav Suchý
História
1978
1985
Otvorenie na linke Linka A (Praha).svg
Otvorenie na linke Linka B (Praha).svg
Pražská doprava
Pražské metro · Stanice pražského metra
Bočná loď stanice na trase linky croutepx
Pozostaty stedovekého mostíka, podľa ktorého dostala stanica svoje meno

Můstek je jedna z troch prestupných staníc pražského metra. Nachádza sa na linkách croutepx a croutepx. Nachádza sa priamo pod Václavským námestím a rovnomennou križovatkou v centre Prahy.

Charakteristika stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Už v prvých projektoch bola zmienka o linke metra, ktorá by viedla pod Václavským námestím a neasanovanou časťou Starého Města. Vedenie dnešných liniek croutepx a croutepx sa objavilo už aj v ďalších projektoch z 20. a 30. rokov 20. storočia[1], a tak bolo jasné, že v mieste ich križovania bude treba vybudovať prestupnú stanicu. S jej výstavbou sa začalo až v prvej polovici 70. rokov. Nová stanica umiestnená v osi Václavského námestia bola umiestnená 29 m pod povrchom, pričom pri výstavbe sa využil podchod pod vtedajšou rušnou dopravnou križovatkou.

Na linke croutepx bola stanica Můstek otvorená 12. augusta 1978.[2] V tej dobe to bola jediná razená stĺpová stanica v pražskom metre. Jej výstavba stála 697 miliónov Kčs.[2] Cestujúci na linke Linka B (Praha).svg mohli stanicu využívať až od roku 1985, v rámci sprevádzkovania úseku I.B. Do strednej lode stanice na linke croutepx bolo treba nainštalovať prestupné eskalátory, ktoré do istej miery obmedzili priestor pre cestujúcich.

Celá výstavba stanice na linke croutepx v rokoch 19771985 stála 552 miliónov Kčs.[3] a vynútila si premiestnenie sochy Josefa Jugmanna ďalej od stredu námestia.

Linka A[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica má tri lode. Jej stredný tunel je dlhý 167 m a má spolu 24 párov stĺpov. Nachádza sa 29 m pod povrchom a má dva výstupy – jeden vychádza eskalátorovým tunelom do podpovrchového vestibulu, ktorý sa nachádza približne v polovici Václavského námestia a druhý vedie obdobne pod križovatkou [Můstek. Najprv tu boli namontované sovietske eskalátory, ktoré boli v roku 1993 vymenené.

Stanica je obložená konvexnými a plochými hliníkové dosky v dominantnom odtieni žltej farby „champagne“. Stĺpy sú obložené hnedým mramorom a lemujú ich zlaté prelisované pruhy. Obrovské priestory vestibulu pod ulicou Na Můstku sú vyplnené obchodmi, pričom im dominuje zachovaný mostík, umiestnený za zábradlím a štýlovo nasvietený. Vo vestibule sa nachádza aj vitráž zobrazujúca spoluprácu medzi krajinami RVHP.

Stanica sa nachádza medzi stanicami Staroměstská a Muzeum.

Linka B[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa pod Ulicou 28. října, 10 m pod úrovňou nástupišťa na linke croutepx a celkovo 40 m pod povrchom. Stanica má tri lode so stĺpmi a prevýšenou strednou loďou s razenými prestupnými chodbami. Má jeden výstup a vestibul. Nástupištia zdobí keramický pruh nesúci názov stanice a biely smaltovaný plech, ktorým sú obložené steny.

Stanica sa nachádza medzi stanicami Národní třída a Náměstí Republiky.

Povodne v roku 2002[upraviť | upraviť zdroj]

Počas povodní v roku 2002 došlo k zaplaveniu dolnej časti stanice na linke croutepx a to v smere od Námestia Republiky. Nástupište sa síce naplnilo vodou, ale hladina nejakú dobu ďalej nestúpala po prestupných chodbách smerom k nástupištiam na linke croutepx, keďže boli uzatvorené tlakové uzávery. Nakoniec však tlak vody prerazil priečku a voda sa dostala aj do vyššej časti stanice odtiaľ do celého úseku I.A.[4][5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Projekt siete podzemných dráh z roku 1926
  2. a b METROPROJEKT Praha a.s.. Detail projektu/Stanice Můstek trasy A [online]. metroprojekt.cz, [cit. 2013-05-11]. Dostupné online. (po česky)
  3. METROPROJEKT Praha a.s.. Detail projektu/Stanice Můstek trasy B [online]. metroprojekt.cz, [cit. 2013-05-11]. Dostupné online. (po česky)
  4. Sled povodňových udalostí na stránkach metroweb.cz
  5. Fotogaléria na stránkach metroweb.cz zo 14. augusta neskoro večer, keď voda vnikala do nástupišťa na linke A

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


← smer Nemocnice Motol Pražské metrolinka A smer Depo Hostivař
Staroměstská Můstek Muzeum
Nemocnice Motol bezbariérový prístupPetřiny bezbariérový prístupNádraží Veleslavín bezbariérový prístupBořislavka bezbariérový prístupDejvická bezbariérový prístupHradčanskáMalostranskáStaroměstskáMůstek Linka B (Praha).svgMuzeum Linka C (Praha).svg bezbariérový prístupNáměstí MíruJiřího z PoděbradFloraŽelivskéhoStrašnická bezbariérový prístupSkalka bezbariérový prístupDepo Hostivař bezbariérový prístup← smer Zličín Pražské metrolinka B smer Černý Most
Národní třída Můstek Náměstí Republiky
Zličín bezbariérový prístupStodůlky bezbariérový prístupLuka bezbariérový prístupLužiny bezbariérový prístupHůrka bezbariérový prístupNové Butovice bezbariérový prístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží bezbariérový prístupAndělKarlovo náměstíNárodní třídaMůstek Linka A (Praha).svgNáměstí RepublikyFlorenc Linka C (Praha).svg bezbariérový prístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovkaČeskomoravskáVysočanská bezbariérový prístupKolbenova bezbariérový prístupHloubětín bezbariérový prístupRajská zahrada bezbariérový prístupČerný Most bezbariérový prístup