Kolbenova (stanica pražského metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kolbenova
Pôvodný názovČKD
Poloha
50°06′37″S 14°30′56″V / 50,110373°S 14,515419°V / 50.110373; 14.515419Súradnice: 50°06′37″S 14°30′56″V / 50,110373°S 14,515419°V / 50.110373; 14.515419
ŠtvrťHloubětín, Praha 9
UlicaKolbenova
DopravcaDPP
Tarifné pásmoP
Technické údaje
Typ stanicerazená, trojlodná
Počet nástupíšť2
História
2001Otvorenie
Pražská doprava
Pražské metro · Stanice pražského metra

Kolbenova je stanica metra v Prahe na linke B. Nachádza sa v katastrálnom území Hloubětín pod ulicou Kolbenova. Bola otvorená 8. júna 2001.

Charakteristika stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica je podzemná (26 m hlboko), razená, trojlodná so skrátenou strednou loďou (46 m dlhá), jedným eskalátorovým tunelom vedeným do povrchového vestibulu. Jedná sa o klasickú stanicu pražského typu so siedmimi pármi prestupov. Pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou je k dispozícii aj výťah. Kolbenova je jednou z najmenej využitých staníc (spolu s Radlickou). Jej nástupište je dlhé 103,5 m a celá stanica 192 m. Obklad priestoru nástupišťa tvoria biele, modré a žlté smaltované plechy.

Vestibul[upraviť | upraviť zdroj]

Povrchový vestibul bol navrhnutý do pôvodnej masívnej železobetónovej konštrukcie, ktorá mala pôvodne slúžiť ako prízemie osem-podlažného objektu. Táto konštrukcia teda ostala zachovaná, vstavané boli iba nutné súčasti pre stanicu metra a pridaná ľahko pôsobiaca fasáda. Severná strana celého objektu je presklenná, ostatné sú obložené nerezovými prvkami. Na strope je ponechaný holý betón.

Busta Emila Kolbena

Výstavba[upraviť | upraviť zdroj]

S výstavbou Kolbenovy sa začalo, rovnako ako s celým úsekem IV. B., v roku 1991. Vtedy bola stanica navrhnutá, ešte s názvom ČKD, primárne pre zamestnancov neďalekých závodov rovnomennej spoločnosti. Časy sa ale zmenili a firma nakoniec skrachovala. Význam tejto stanice pre celý rozostavaný úsek poklesol, takže keď se nakoniec ukázalo, že nie je možné dobudovať celý úsek do novembra 1998, stavebné práce na Kolbenovej sa dočasne zastavili. Vlaky tak cez túto stanicu ešte nasledujúce tri roky iba prechádzali. Stanica bola v tejto dobe ešte ďalej od dokončenia ako susedná stanica Hloubětín. Kolbenova slúži verejnosti od 8. júna 2001 a jej otvorenia sa zúčastnil aj vnuk podnikateľa Emila Kolbena, zakladateľa ČKD.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kolbenova (stanice metra) na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).


← smer Zličín Pražské metrolinka B smer Černý Most
Vysočanská Kolbenova Hloubětín
Zličín bezbariérový prístupStodůlky bezbariérový prístupLuka bezbariérový prístupLužiny bezbariérový prístupHůrka bezbariérový prístupNové Butovice bezbariérový prístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží bezbariérový prístupAndělKarlovo náměstíNárodní třídaMůstek Náměstí RepublikyFlorenc  bezbariérový prístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovkaČeskomoravskáVysočanská bezbariérový prístupKolbenova bezbariérový prístupHloubětín bezbariérový prístupRajská zahrada bezbariérový prístupČerný Most bezbariérový prístup