Preskočiť na obsah

Nedelinova katastrofa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nedelinova katastrofa
Pamätník obetiam katastrofy v meste Bajkonur
Pamätník obetiam katastrofy v meste Bajkonur
Dátum24. októbra 1960
Čas18:45
ŠtátSovietsky zväz Sovietsky zväz
MiestoBajkonur
PríčinaSkrat v rakete
TypVýbuch rakety
OrganizátorStrategické raketové vojska
Úmrtia54–300 úmrtí (presný počet nie je známy)

Nedelinova katastrofa alebo katastrofa na Bajkonure bol výbuch novo vyvinutej vojenskej rakety R-16, ktorý sa odohral 24. októbra 1960 na kozmodróme Bajkonur. K výbuchu došlo počas technických príprav asi 30 minút pred plánovaným štartom rakety, keď sa kvôli elektrickému skratu spustil motor jej druhého stupňa, ktorý následne poškodil nádrže prvého stupňa a zapríčinil výbušné vznietenie paliva. Okolo presného počtu obetí ostávajú nejasnosti; oficiálny údaj hovorí o 78 mŕtvych, iné zdroje predpokladajú vyššie číslo, najčastejšie je uvádzaný počet 126 obetí vrátane ranených, ktorí umreli v nemocniciach. Každopádne ide o preukázateľne najhoršiu katastrofu v dejinách vývoja raketovej techniky. Meno nesie po maršalovi Nedelinovi, vrchnému veliteľovi raketového vojska, ktorý projektu osobne velil a bol jednou z obetí katastrofy.

Vyšetrovanie ukázalo, že za katastrofu mohlo predovšetkým hrubé porušovanie bezpečnostných pravidiel pri príprave štartu, ktoré bolo inicializované Nedelinovou snahou o jeho urýchlenie v súvislosti s oslavou výročia Veľkej októbrovej revolúcie. Len náhodou pri katastrofe nezahynul hlavný konštruktér rakety Michail Kuzmič Jangeľ, ktorý si krátko pred výbuchom odbehol zafajčiť do podzemného krytu.

Z priebehu katastrofy a odstraňovania jej následkov sa zachoval filmový dokument, ktorý je však veľmi neúplný. Celý ho videlo len niekoľko členov vtedajšieho sovietskeho vedenia a členovia vyšetrovacej komisie. Ešte v priebehu vyšetrovania bolo nariadené dokument zostrihať a všetky vyradené zábery zničiť. Napriek tomu však podáva ucelené svedectvo z priebehu tragédie.

Nehoda bola dlho v Sovietskom zväze prísne utajovanou záležitosťou a Nedelinova smrť bola oficiálne prezentovaná ako letecká nehoda. Hoci v západnej tlači kolovali nejasné chýry o katastrofe už od 60. rokov, prvé informácie o nej vyšli v sovietskej tlači najavo až v apríli 1989. Na pamiatku katastrofy (a pravdepodobne aj v súvislosti s poverčivosťou) sa niekoľko rokov po tragédii na Bajkonure 24. októbra neuskutočňovali žiadne štarty rakiet, neskôr bolo toto nariadenie zrušené (hoci neoficiálne sa až na výnimky dodržuje dodnes).

„Nedelinova katastrofa" sa obvykle uvádza ako najhoršia katastrofa spojená s raketovým programom. V súvislosti so sovietskym a ruským raketovým programom je to zrejme pravda. Je však možné, že najhoršou katastrofou spojenou s kozmickým a raketovým programom bol neúspešný štart čínskej rakety CZ-3 (Long March 3) s družicou Intelsat 708 v noci 14. februára 1996. Raketa tri sekundy po štarte stratila smer a dopadla na zem do blízkosti neďalekého mestečka (alebo bola zničená autodeštrukciou nízko nad zemou), ktoré bolo takmer kompletne zničené. Čínske oficiálne zdroje obvykle uvádzajú 6 – 8 mŕtvych a 57 – 64 zranených, niektoré mimočínske zdroje však odhadujú počet mŕtvych na 400 – 500. Tieto odhady však pramenia len z televíznych záberov z miesta tragédie (ktoré ukazujú množstvo domov poničených tlakovou vlnou a ohňom strážené kordónom vojakov) a sú absolútne neoveriteľné a podľa viacerých nezávislých odborníkov veľmi prehnané.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]