Netopier pestrý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:55, 5. apríl 2013, ktorú vytvoril Magnefl (diskusia | príspevky) (Foto)
Netopier pestrý

Netopier pestrý
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Vespertilio murinus
Linnaeus, 1758

Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Netopier pestrý alebo večernica pestrá, večernica tmavá (Vespertilio murinus) je druh netopiera z čeľade netopierovité.

Opis

V jeseni, počas doby párenia vydávajú cvrlikajúce volania, podobné na volania vtákov. Je rôznofarebný, veľký cca 5 – 6 cm s rozpätím krídiel 27 až 33 cm a váži 12 až 23 g.[1] Jeho meno je odvodené z dvojitej farby jeho srsti. Chrbát je tmavohnedý so sivou srsťou. Spodok je biely alebo sivý. Uši, krídla a tvár je čierna alebo tmavohnedá.

Muž

Je to veľký a ťažký druh netopiera so širokými krídlami. Chvost a prsty sú krátke.[2]

Dožíva sa jedenásť rokov.

Etológia

Lovia komáre, potočníky a mole. Používajú pritom ultrazvuk s frekvenciou 25 až 27 kHz. Lovia po súmraku vo výške 10 až 20 metrov a to nad otvorenou krajinou, potokmi, jazerami, lesmi alebo pri uličnou osvetlení. Počas studeného počasia ostávajú v úkryte.

Ich výskyt je zriedkavý a o ich spôsob života nie je veľmi známy. Samice žijú v malých skupinách s počtom 50 alebo niekoľko stoviek dospelých jedincov. V Západnej Európe majú skupiny väčšinou 250 jedincov a dajú sa nájsť iba počas jari a skorého leta. Sú sťahovaví, pričom prekonávajú cca 900 km. Sú známe prípady, kedy sa netopiere nesťahujú ale hibernujú.[3]

Hibernujú medzi októbrom a marcov, osamote a znášajú teploty do -2,6 °C.

Rozmnožovanie

Samice vytvárajú hniezdisko počas mája a júla, pričom rodia dve mláďatá. Potom ako sú mláďatá odstavené, samica opúšťa hniezdisko. V Západnej Európe sa mláďatá rodia začiatkom júna. Mladé jedince lietajú po 3 až 4 týždňoch.

Výskyt

Vyskytujú sa v Strednej a Západnej Európe a v Ázii. Ich prirodzený biotop sú horské oblasti, stepy a zalesnené oblasti. V Západnej Európe sa nachádzajú najmä v mestách. Je chránený pretože ho ohrozujú insekticídy a strata prirodzených lokalít výskytu.

Referencie

  1. Zweifarbfledermaus – Vespertilius murinus [online]. [Cit. 2011-11-21]. Dostupné online. (nemecky)
  2. Kolektív autorov. Cicavce. Bratislava : Ikar, 1996. ISBN 8071182362.
  3. KAZIMIERAS ,, Baranauskas; MASING, Matti. Particoloured bat Vespertilio murinus (Chiroptera) found hibernating in Lithuania for the first time [online]. EKOLOGIJA. 2006. Nr. 4. P. 31–33, [cit. 2011-11-21]. Dostupné online.

Iné projekty

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Particoloured bat na anglickej Wikipédii.
  • Hutson, A.M., Spitzenberger, F., Aulagnier, S., Coroiu, I., Stubbe, M., Ariunbold, J., Buuveibaatar, V., Dorjderem, S., Monkhzul, Ts., Otgonbaatar, M. & Tsogbadrakh, M. 2008. Vespertilio murinus. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Prístup 21. november 2011.