Nevedomosť (neznalosť)
- Neznalosť znamená aj nepoznanie, pozri pod poznanie.
Nevedomosť alebo neznalosť je nedostatok alebo neprítomnosť vedomostí. Na označenie absolútnej, hrubej nevedomosti, nevšímavosti alebo obmedzenosti sa používajú slová ignorancia, ignorácia alebo ignorantstvo.
Nevedomosť (z hľadiská zámeru) môže byť:
- neúmyselná - dôsledkom slabomyseľnosti, dôsledkom nemožnosti resp. nedostatku možností dostať sa k potrebným informáciám (napríklad aj dôsledkom nedostatku falzifikovateľných informácií v súčasnej dobe), alebo dôsledkom nízkej miery inteligencie;
- úmyselná - dôsledkom subjektívneho výberu informácií, alebo dôsledkom zámerného vedomého nevenovania pozornosti u človeka schopného sa k potrebným informáciám dostať a pochopiť ich; pozri aj ignorovanie
Nevedomosť a právo
[upraviť | upraviť zdroj]V morálnom a trestno-právnom kontexte je v súvislosti s úmyselnou ignoranciou známa veta „Ignorantia juris non excusat“ („Neznalosť zákona neospravedlňuje“), poukazujúca na to, že neznalosť zákona, resp. nevedomosť o následkoch trestného činu alebo o trestnom čine samotnom nie je poľahčujúcou okolnosťou svedčiacou o nevine. Touto vetou sa preto pobáda k prijatiu zodpovednosti za svoje skutky a správanie.
Nevedomosť vo filozofii
[upraviť | upraviť zdroj]V gréckej filozofii sa hovorieva o sokratovskej ignorancii, ktorá je charakterizovaná všeobecne známou vetou: „Scio me nihil scire“ alebo „scio me nescire“ („Viem, že nič neviem“).
V indickej filozofii je nevedomosť prejavom tamasu.
V buddhistickej filozofii sa namiesto slov nevedomosť či ignorancia používa sanskritské slovo avidjá ako opak slova vidjá, sanskritského pomenovania pre „poznanie“. Avidjá je chápaná ako základná príčina utrpenia a neustáleho kolobehu znovuzrodení a jej výsledkom je potláčanie poznania skutočnej povahy vecí, čo vedie k máji (ilúzii).
Nevedomosť v teológii
[upraviť | upraviť zdroj]Nevedomosť v teológii je charakterizované ignosticizmom (slovo vzniklo zložením slov "ignorance" - nedostatok vedomostí a "gnostic" - poznanie vzťahujúce sa k bohom); názorom, že neexistuje súvislá a falzifikovateľná definícia slova Boh, otázka existencie Boha postráda zmysel a každé iné teologické stanovisko usudzuje zbytočne veľa o tomto pojme. V ignosticizme sa na rozdiel od teizmu, ateizmu alebo agnosticizmu neusudzuje o vete "Boh existuje" ako o zmysluplnej vete.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]- Agnotológia
- Agnózia
- Docta ignorantia
- Ignoratio elenchi
- Ignoramus et ignorabimus
- Ignorovanie
- Lenivosť
- Vedenie
- Vedomosť
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Nevedomosť
- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nevedomosť (neznalosť)