Nico Daws

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Nico Daws

Celé meno Nicolas Daws
Štátna príslušnosť Kanada Kanada  a
Nemecko Nemecko
Narodenie 22. december 2000 (23 rokov),
Mníchov, Nemecko
Pozícia brankár
Lapačka ľavá ruka
Výška a váha 193 cm, 92 kg
Tím New Jersey Devils (NHL)
Bývalé tímy Utica Comets (AHL)

ERC Ingolstadt (DEL)
Guelph Storm (OHL)

NHL draft 3. kolo (84. celkovo), 2020,
New Jersey Devils
Aktívna činnosť 2020 – súčasnosť

Nico Daws (* 22. december 2000, Mníchov, Nemecko) je kanadsko-nemecký hokejový brankár, ktorý aktuálne pôsobí v tíme New Jersey Devils v National Hockey League. Narodil sa v Nemecku, ale keďže vyrastal v Kanade má kanadské občianstvo. Kanadu reprezentuje aj na medzinárodnej úrovni.

V roku 2019 sa stal šampiónom ontáriskej juniorskej ligy OHL. O rok neskôr bol vyhlásený za najlepšieho brankára tejto súťaže.

V roku 2020 bol súčasťou kanadskej reprezentácie na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov, kde získal zlatú medailu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Juniorský hokej[upraviť | upraviť zdroj]

Daws hokejovo vyrastal v meste Burlington, odkiaľ v roku 2017 prestúpil do Ontario Hockey League. Tu nastupoval za tím Guelph Storm, s ktorým v roku 2019 získal ligový titul.

V sezóne 2019/20 už nastupoval ako prvý brankár tímu a stal sa dokonca najlepším brankárom sezóny. V 38 zápasoch si pripísal 92,4% úspešnosť zákrokov. V roku 2020 bol súčasťou juniorského výberu, s ktorým na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov získal medailu. Zasiahol iba do dvoch duelov, z ktorých jeden vyhral. O miesto v bránke sa delil s veľkým talentom kanadského hokeja Joelom Hoferom.

Jeho výkony vylepšili jeho pozíciu na drafte a až ako 20-ročný bol draftovaný v 3. kole (celkovo 84.) New Jersey Devils.

Nemecká extraliga[upraviť | upraviť zdroj]

Pandemickú sezónu 2020/21 strávil v rodnom Nemecku, kde v najvyššej súťaži Deutsche Eishockey Liga odchytal za tím ERC Ingolstadt 10 zápasov, v ktorých si pripísal 89,8% úspešnosť zákrokov a 4 víťazstvá.

Vstup do NHL[upraviť | upraviť zdroj]

Pôsobenie medzi seniormi Dawsovi pomohlo vo výkonnosti a aj napriek tomu, že sezónu 2021/22 začínal vo „farmárskom“ tíme New Jersey Utica Comets (AHL), po zranení oboch hlavných brankárov Devils (Mackenzie Blackwood a Jonathan Bernier) zažil svoj debut v NHL. Devils, ktorí sa zúfalo snažili nájsť náhradu za svoj brankársky tandem vyskúšali vo svojom bránkovisku až 5 brankárov. Daws z nich odchytal najväčšiu porciu zápasov (25), v ktorých si pripísal 89,3% úspešnosť zákrokov a 10 víťazstiev.

Budúcnosť Dawsa v NHL sa tak bude odvíjať podľa ďalších krokov Devils v lete 2022.

Štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Webový portál eliteprospects.com opísal v roku 2020 Dawsa ako veľkého brankára, ktorý sa drží hlboko v bránke a využíva svoju veľkosť na vykrývanie bránkového priestoru. Nedovoľuje veľa dorážok a vyniká práve v pozičnosti.[1]

Kontrakt[upraviť | upraviť zdroj]

5. mája 2021 Daws podpísal s New Jersey Devils trojročný dvojcestný kontrakt, ktorý mu na úrovni NHL vynesie 850 833 amerických dolárov ročne. Platnosť zmluvy vyprší na konci sezóny 2023/24.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Dawsova matka je Nemka, jeho otec Kanaďan. Otec (Steve Daws) sa v 80-tych rokoch venoval taktiež hokeju v juniorskej akadémii. Hrával na pozícii ľavého krídelníka.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nico Daws at eliteprospects.com [online]. www.eliteprospects.com, [cit. 2022-06-21]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Steve Daws at eliteprospects.com [online]. www.eliteprospects.com, [cit. 2022-06-21]. Dostupné online. (po anglicky)