Preskočiť na obsah

Nicola Romeo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nicola Romeo

Nicola Romeo (* 28. apríl 1876, Sant'Antimo pri Neapole – † 15. august 1938, Magreglio pri jazere Como) bol taliansky konštruktér, priemyselník a neskôr majiteľ automobilky Alfa Romeo.

V roku 1900 ukončil Romeo vysokoškolské štúdium techniky v Neapole. Získal aj titul inžiniera elektrotechniky v belgickom Liège, potom pracoval niekoľko rokov v zahraničí. Do Talianska sa vrátil roku 1911 a založil firmu Ing. Nicola Romeo e Co., ktorá vyrábala stroje a vybavenie pre banský priemysel.

Vďaka dodávkam pre taliansku armádu počas prvej svetovej vojny sa spoločnosť rozvíjala. V roku 1915 získal Romeo väčšinový podiel a vedúcu pozíciu vo firme A.L.F.A. v milánskom Portelle. Firma A.L.F.A., založená pred piatimi rokmi, mala v dôsledku vojny finančné problémy. Romeo presunul do Portella veľkú časť zbrojnej výroby, okrem iného výrobu leteckých motorov a firma sa tak znovu postavila na nohy.

V roku 1918 prevzal celú firmu a jeho podniky sa premenovali na „Società Anonima Italiana Ing. Nicola Romeo“. A.L.F.A. sa v roku 1920 premenovala na súčasný názov Alfa Romeo.

Po vojne sa Alfa Romeo opäť začala venovať výrobe automobilov. S pomocou Vittoria Jana, ktorý prišiel od Fiatu v roku 1923 a bol zodpovedný za technický vývoj, začala výroba nových športových vozidiel pre náročných zákazníkov.

V automobilových pretekoch jej vozidlá dosahovali mnohé úspechy a značka si upevnila pozíciu výrobcu exkluzívnych vozidiel. Romeo opustil firmu v roku 1928.

Po krachu na burze v New Yorku v roku 1929 bola firma znova vo finančných problémoch a zachránil ju až zásah talianskeho štátneho Úradu pre obnovu priemyslu (IRI).

Romeo sa do svojej smrti finančne podieľal na iných priemyslových a dopravných aktivitách, angažoval sa aj v politike.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]