Nikifor Krynicki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nikifor Krynicki
rusínsky naivný maliar
rusínsky naivný maliar
Narodenie 25. máj 1895
Krynica Zdrój, Poľsko
Úmrtie 10. november 1968 (73 rokov)
Folusz, Poľsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Nikifor Krynicki

Nikifor Krynicki (* 25. máj 1895, Krynica Zdrój – † 10. október 1968, Folusz), vlastným menom „Epifaniusz Drowniak“, bol významný rusínsky (łemkovský) naivný maliar, ktorý žil a tvoril v poľských kúpeľoch Krynica Zdrój.

Takmer celý život žil nedocenený osamote a v biede, v zajatí psychickej choroby. Jeho diela boli ocenené až ku koncu jeho života a dnes je pokladaný za jedného z najvýznamnejších naivných maliarov. V centre mesta Krynica Zdrój je múzeum Nikiforových prác.

Totožnosť Nikifora Krynického bola úradne vytvorená až v roku 1962, keď bol súdne do matriky zapísaný s fiktívnymi údajmi na žiadosť predsedu Mestskej národnej rady v Krynici. Epifaniusz Drowniak prijal občiansky preukaz na fiktívne meno Krynicki zrejme v obave pred možnými represiami úradov. Samotný Nikifor sa vždy podpisoval ako „Nikifor“, „Netyfor“ alebo „Matejko“.

Nikiforov talent sa prejavil hlavne v jeho tvorbe malých obrázkov, na krajoch zošitov a na útržkoch papierov, na ktoré maľoval autoportréty, náboženské témy a obrazy z Krynice. Za svoj veľmi plodný život namaľoval niekoľko desiatok tisíc kresieb a obrazov.

Posledné roky Nikiforovho života sa stali námetom pre film poľského režiséra Krzysztofa Krauze „Mój Nikifor“ s Krystynou Feldman v úlohe Nikifora.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]