Nikki Haleyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nikki Haley
116. guvernérka štátu Južná Karolína
116. guvernérka štátu Južná Karolína
Narodenie20. január 1972 (52 rokov)
Bamberg, Južná Karolína, USA
PodpisNikki Haleyová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkanikkihaley.com
CommonsSpolupracuj na Commons Nikki Haleyová

Nikki Haleyová (* 20. január, 1972, Bamberg, Južná Karolína) je americká republikánska politička, ktorá je súčasnou guvernérkou štátu Južná Karolína (od roku 2011). Je prvou ženou na tomto poste v Južnej Karolíne a zároveň je spomedzi súčasných guvernérov aj najmladšia. Do funkcie bola znovuzvolená 4. novembra 2014, jej druhé volebné obdobie vyprší 9. januára 2019. 23. novembra tím zvoleného prezidenta Donalda Trumpa oznámil, že nominoval Nikki Haleyovú na post stálej veľvyslankyne USA pri Organizácii Spojených národov.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Nikki Haleyová (rodená Nimrata Nikki Randhawa) sa narodila v roku 1972 do rodiny indického pôvodu a sikhského vierovyznania. Jej rodičia sú pôvodom z Pandžábu, kde jej otec Adžit vyučoval na Pandžábskej poľnohospodárskej univerzite. Po zisku štipendia na Univerzite Britskej Kolumbie sa jej rodičia presťahovali do Kanady a potom, čo si jej otec dokončil PhD sa jej rodičia presťahovali do USA.

Nikki sa v roku 1996 vydala za Michaela Haleyho, s ktorým má dve deti. Má bakalársky titul z účtovníctva.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Po štúdiách pracovala vo firme FCR Corporation, ktorá sa zaoberá spracovaním odpadu. Potom nastúpila do firmy svojej mamy, ktorá sa venuje výrobe odevov.

V roku 2004 kandidovala do Snemovne reprezentantov Južnej Karolíny a v pomere 55 % ku 45 % porazila dlhoročného poslanca Larryho Koona[2]. V rokoch 2006 a 2008 bola znovuzvolená na druhé, resp. tretie dvojročné obdobie.

V roku 2010 najprv vyhrala republikánske voľby o nomináciu na guvernéra Južnej Karolíny a vo všeobecných voľbách 2. novembra 2010 porazila demokratického protivníka Vincenta Sheheena (51,4 % oproti 47 %). V ďalších voľbách v roku 2014 porazila opäť Vincenta Sheheena, tentoraz bolo jej víťazstvo výraznejšie – 55,9 % ku 41,4 %.

Názory[upraviť | upraviť zdroj]

Nikki Haleyová je fiškálne konzervatívna, podporovala legislatívu na obmedzenie práva na potrat a zákony, ktoré lepšie vynucujú zamestnávanie iba legálnych imigrantov a občanov USA. Podporuje aj zákon vyžadujúci od voličov, aby sa vo volebnej miestnosti preukázali dokladom s fotografiou. V prezidentskej kampani 2016 podporila najprv republikánskeho kandidáta Marca Rubia. Po jeho odstúpení podporovala Teda Cruza.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nikki Haley na anglickej Wikipédii.