Ted Cruz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rafael Edward "Ted" Cruz
americký senátor
americký senátor
Narodenie22. december 1970 (53 rokov)
Calgary, Alberta, Kanada
Alma materPrinceton University
ManželkaHeidi Cruzová
DetiCaroline (* 2008)
Catherine (* 2011)
PodpisTed Cruz, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkahttps://www.cruz.senate.gov/ tedcruz.org
CommonsSpolupracuj na Commons Ted Cruz

Rafael Edward „Ted“ Cruz (* 22. december, 1970, Calgary, Alberta, Kanada) je americký právnik a politik, republikánsky mladší senátor, reprezentant Texasu. V minulosti kandidoval na post nominanta republikánskej strany v prezidentských voľbách 2016 v USA, ale v primárkach bol porazený Donaldom Trumpom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1992 vyštudoval Princeton University,[1][2] v roku 1995 absolvoval Harvard Law School.[1] V roku 2012 zvíťazil vo voľbách do Senátu za Texas a stal sa tak prvým Hispáncom reprezentujúcim Texas. Zároveň je jedným z troch senátorov kubánskeho pôvodu. Do funkcie v Senáte nastúpil 3. januára 2013.

V marci 2015 začal kampaň o nomináciu za republikánsku stranu na post prezidenta USA. Podporu má najmä u konzervatívcov, evanjelikálov a libertariánov. Jeho víťazstvo v iowských primárkach bolo zároveň prvým víťazstvom hispánskeho kandidáta v štátnych prezidentských primárkach. Okrem Iowy zvíťazil v ďalších 7 štátoch. Predpokladalo sa, že jeho baštou bude americký Juh, oblasť s najvyššou koncentráciou konzervatívnych voličov. Predpovede sa napokon ale nepotvrdili, keďže v štátoch Juhu zvíťazil najmä Donald Trump. Ted Cruz má zatiaľ 422 delegátov, kým najúspešnejší kandidát (Donald Trump) ich má 693. Posledný súťažiaci protikandidát – John Kasich – má 144 delegátov.

Na zisk nominácie potrebujú republikánski uchádzači získať 1 237 delegátov (väčšinu z celkových 2 472 prideľovaných nielen v štátoch USA ale aj v závislých územiach ako Portoriko, Guam, Americké Panenské ostrovy, atď.). Cruzova šanca na dosiahnutie 1 237 delegátov je viac-menej hypotetická. Pokiaľ ani jeden z kandidátov nedosiahne tento počet delegátov, všetkých 2 472 volí jednoduchou väčšinou konečného kandidáta strany, pričom v jednotlivých kolách musí stále menej a menej delegátov voliť podľa toho ktorému kandidátovi pôvodne „patrili“ (v prvom kole je viazaných delegátov približne 95 %, v druhom 43 % a v treťom 19 %).

Politické názory[upraviť | upraviť zdroj]

Ted Cruz sa ideologicky radí k silne pravicovému krídlu republikánskej strany. Netají sa kritikou federálnej vlády vo Washingtone (dlhodobo napr. podporuje zrušenie federálneho daňového úradu - IRS), sústavne odmieta negatívny vplyv človeka na globálne otepľovanie, ostro vystupuje proti potratom (jedinú výnimku pre neho predstavujú matky ohrozené na živote).

Zásadne nesúhlasí s uzákonením sobášov homosexuálnych párov, zároveň je presvedčený, podobne ako vo veci legalizácie marihuany, že podobné záležitosti by mali byť v právomoci jednotlivých štátov Únie a nie federálnej vlády. Je za zachovanie trestu smrti.

Cruz sa vymedzuje proti niektorým medzinárodným zmluvám a ako potencionálny prezident by presadzoval unilateralistické riešenia svetových kríz a konfrontačnú politiku podobnú politickému konceptu Georga Busha (tzv. Bushova doktrína), ktorá zahŕňala rozšírenie globálnych záujmov Spojených štátov v ich úlohe superveľmoci (svoje stanovisko sám označuje ako „niekde medzi izolacionizmom Randa Paula a aktívnym intervencionizmom Johna McCaina“). Dlhšiu dobu kritizuje zbližovanie Spojených štátov s Kubou.

V priebehu kampane zostril svoje stanovisko vo veci ilegálnej imigrácie. Podobne ako Donald Trump podporuje postavenie múru na hranici s Mexikom a deportáciu všetkých 12 miliónov nelegálnych migrantov na území USA.

Rodinný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2001 sa oženil s Heidi Nelsonovou (1972), úspešnou investičnou manažerkou[3] z Kalifornie, s ktorou sa zoznámil pri práci na prezidentskej kampani Georgea Busha v roku 2000.[4] Majú spolu dve deti, Caroline (* 2008) a Catherine (* 2011).[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b R. (Ted) Edward Cruz [online]. Internet Archive Wayback Machine, [cit. 2016-03-17]. Dostupné online. Archivované 2010-05-21 z originálu. (anglicky)
  2. Ted Cruz ‘92 Sworn-in as U.S. Senator from Texas. Archivované 2015-07-24 na Wayback Machine, 3. január 2013, prístup 15. január 2016.
  3. Tom Cleary: Heidi Nelson Cruz, Ted’s Wife: 5 Fast Facts You Need to Know. Heavy, 23. marec 2015, prístup 13. február 2016.
  4. Lise Olsen: Cruz’s life defies simplification. Chron, 15. október 2012, prístup 15. január 2016.
  5. Robert T. Garrett: Senate candidate Ted Cruz aims to pick up mantle of Reagan. The Dallas Morning News, 1. august 2012, prístup 15. január 2016.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ted Cruz

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ted Cruz na českej Wikipédii.