Clarence William Nelson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bill Nelson
Clarence William Nelson
Senior senátor za štát Florida
Momentálne v úrade
od 3. januára 2001
Spolusenátor Mel Martinez
Predchodca Connie Mack III
Biografické údaje
Narodenie 29. september 1942 (75 rokov)
Miami, Florida
Politická strana Demokratická
Alma mater Yale University,
University of Virginia,
University of Florida
Národnosť americká
Vierovyznanie episkopálne
Rodina
Manželka
Grace Cavert Nelsonová
Deti Bill Nelson, ml.
Nan Ellen Nelson
Odkazy
Bill Nelson na senate.gov
Spolupracuj na Commons Clarence William Nelson
(multimediálne súbory)
Clarence William "Bill" Nelson
astronaut NASA
Clarence William Nelson
Št. príslušnosť americká
Narodenie 29. september 1942 (75 rokov)
Súčasné zamestnanie senátor USA
Predchádzajúce zamestnanie člen Snemovne reprezentantov USA
Čas vo vesmíre 6d 02h 03m
Kozmonaut od 1985
Misie STS-61-C
Znaky misií STS-61-c-patch.png

Clarence William "Bill" Nelson (* 29. september 1942, Miami, Florida, USA) je bývalý americký astronaut a v súčasnosti senátor USA z Floridy. Je demokrat. Z dvoch senátorov za Floridu je tým, ktorý je senátorom dlhšie.

Nelson sa narodil v Miami. Vyštudoval na univerzie v Yale, kde dostal titul Bachelor of Arts v roku 1965 a neskôr slúžil v U.S. Army Reserves od roku 1965 do 1971 (a aktívne slúžil od 1968 do 1970). Počas tohto času študoval na University of Virginia, kde vyštudoval právo v roku 1968.

Pôsobenie v NASA[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1986 sa Nelson stal druhým členom Kongresu (a prvým členom Snemovne reprezentantov Spojených štátov), ktorý letel do kozmu. Výcvik v NASA absolvoval spolu so senátorom Jakom Garnom. V misii raketoplánu Columbia (STS-61-C) letel ako nákladový špecialista. Hlavným cieľom tejto misie bolo vypustenie komunikačného satelitu Satcom K1 a viacero menších vedeckých experimentov (napr. spracovanie materiálov v prostredí mikrogravitácie, chemické reakcie, klíčenie semien, liahnutie vajec, astronómia či fyzika atmosféry). Bola to nadlho posledná úspešná misia raketoplánov, tesne pred haváriou Challengeru.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Nelson pôsobil v Snemovni reprezentantov za 9. okres na Floride od 3. januára 1979 do 3. januára 1983 a za 11. okres na Floride od 3. januára 1983 do 3. januára 1991. Od 3. januára 2001 je senátorom za štát Florida.

Niektorí experti pôvodne zvažovali Nelsona ako možného zástupcu prezidentského kandidáta Johna Kerryho vo voľbách 2004. Nelson ohlásil svoj úmysel kandidovať na znovuzvolenie v roku 2006 a je považovaný za jedného z najpopulárnejších politikov v štáte Florida.

Aj vzhľadom na svoju priamu účasť v kozmickom programe je podporovateľom vesmírnych programov a v marci 2010 sa postavil tvrdo na odpor, keď prezident Barrack Obama ohlásil zámer zrušiť programu Constellation.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KREMER, Ken. Obama Made Mistake Cancelling NASAs Constellation [online]. Universe Today, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]