Bachelor of Arts

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bachelor of Arts (lat. Baccalaureus Artium, skrátene BA alebo B. A., prípadne z lat. Artium Baccalaureus, niekedy tiež skrátene AB alebo A. B.) je titul bakalárskeho stupňa (bachelor's degree) typický pre anglosaský svet. Vo svete je udelovaný na mnohých univerzitách či vysokých školách. Bachelor of Arts zvyčajne stojí v určitom kontraste s titulom Bachelor of Science. Titul Bachelor of Arts býva väčšinou udelovaný v oblasti humanitných vied a tiež v oblasti spoločenských vied, rôzne univerzity a vysoké školy vo svete však majú rôzne konvencie, tradície a zvyklosti, udelený tak môže byť prípadne aj v odlišných oblastiach vedy. Získať ho je možné hneď v niekoľkých krajinách sveta, napr. vo Spojenom kráľovstve, USA alebo v Nemecku.

Okrem Bachelor of Arts (BA), čo je kvalifikácia úrovne Bachelor's degree, pozná anglosaský systém ešte druhú podobu titulu – Bachelor of Arts with Honors (často skracované ako BA (Hons.) či BA hons. atď.), čo je kvalifikácia úrovne Honours degree. Tento „honorovaný bakalár“, Honours degree, je možné spravidla získať po ukončení klasického bakalárskeho štúdia (Bachelor's degree), väčšinou trojročného, nasledovaného ročnou nadstavbou, pričom súčasťou tohto ročného „honorovaného“ štúdia je často výskum v konkrétnom odbore a záverečná práca, ktorá máva väčšinou požadovaný väčší rozsah ako bakalárska práca. BA (Hons)[pozn 1] teda môže byť získaný ako stupeň bakalárskeho štúdia so špecializáciou, napr. v odbore umenia, chémie, práva, ekonomiky a podobne.

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdium vo svete vedúce k získaniu Bachelor of Arts môže byť zvyčajne trojročné až štvorročné, ako tomu býva pri bakalárskeho štúdia v prípade Česka. Zvyčajné absolvovanie môže trvať 3 až 3,5 roka, napríklad v Škótsku trvá 4 roky atď.

Bachelor of Arts (BA) spolu s Bachelor of Science (BS) sú základné pregraduálne stupne vysokoškolského štúdia (undergraduate degree), typicky v Spojených štátoch amerických, získanie Bachelor of Arts môže teda eventuálne neskôr nasledovať tiež získanie Master of Arts (MA), respektíve obdobne Master of Science (MS). Pokiaľ sa skratky týchto titulov používajú, píšu sa za menom oddelené čiarkou. Akademické tituly tejto kvalifikácie – bakalárske (aj tie magisterské), sa však vo svete bežne nepoužívajú, resp. nepíšu, bežne tak bývajú používané až tituly vyššie – doktorské (akademicko-vedecké, t. j. Ph.D., DSc a podobne).

V rôznych častiach sveta sa dnes používa rôzný zápis a pravopis skratiek titulu, napr. v Spojených štátoch sa tieto skratky píšu predovšetkým s bodkami, zatiaľ čo vo Spojenom kráľovstve, Kanade, Austrálii či na Novom Zélande sa často skracuje bez bodiek, v iných častiach sveta (napr. Afrika) sa zvyklosti môžu opäť rôzniť. Na školách vo svete alebo na zahraničných vysokých školách v Česku, či na ich pobočkách, môže byť možné tento titul tiež získať a príp. ho v Česku alebo na Slovensku aj uznať (tzv. nostrifikovať). Držiteľ tejto kvalifikácie (BA) môže prípadne ďalej študovať v magisterskom štúdiu. Držiteľ kvalifikácie BA (Hons.) môže tiež prípadne usilovať aj o doktorát (Ph.D.).

Podľa štatistiky Higher Education Statistics Agency získalo v akademickom roku 2010 – 2011 First 15,5 % študentov a ďalších 48,5 % získalo Upper Second (celkom 64 %), Third získalo v tomto roku 7,2 % študentov; výsledky sa najmä značne lišia podľa jednotlivých univerzít.

Na Slovensko a v Česku[upraviť | upraviť zdroj]

V Česku ho je možné získať napríklad na súkromnej vysokej škole University of New York in Prague[1] alebo napríklad na Prague College, kedy štúdium prebieha v spolupráci s niektorou univerzitou v Spojenom kráľovstve alebo USA, ktorá potom tiež titul (kvalifikáciu) udelí.

Nejde o titul, ktorý by bol výlučne spätý so štúdiom v umeleckej oblasti na vysokej škole, ale vychádza historicky z tzv. siedmich slobodných umeníbakalár (slobodných) umení (napr. sa je možné stretnúť s prekladom bakalár humanitných vied[2]). Tento stupeň kvalifikácie (titul), BA, je udelovaný po úspešnom dokončení vysokej školy, obdobne ako je tomu v Česku. V Česku a na Slovensku je zvyčajným ekvivalentom bakalársky študijný program (bližšie ISCED), najčastejšie sa tu teda môže jednať o bakalára (skratka Bc.).

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. (Hons) teda znamená v podstate with Honours, teda iný stupeň kvalifikácie – Honours degree, neoznačuje to štúdium s vyznamenaním (Graduated/passed with honors či with distinction), ani čestný titul (honorary degree), ale práve tú špecializáciu v odbore, čím sa od klasického bakalariátu odlišuje.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bachelor of Communication & Mass Media. University of New York in Prague, 2016-06-29. Dostupné online [cit. 2018-05-30]. Archivované 2018-05-05 z originálu. (po anglicky)
  2. http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=783&id=782

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bachelor of Arts na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).