Nord-Trøndelag

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha

Nord-Trøndelag Fylke je územnosprávna jednotka v strednej časti Nórska. Správnym centrom územia je mesto Steinkjer a správcom kraja Nord-Trøndelag je Fylkesmann i Nord-Trøndelag. Tvorí ho 24 obcí a počet obyvateľov dosiahol v roku 2005 128 444. Rozloha kraja je 22 396 km².

Nord-Trøndelag hraničí na juhozápade s krajom Sør-Trøndelag, na severe s krajom Nordland, na východe so švédskym krajom Jämtland län a na severozápade je pobrežie Nórskeho mora. Nord-Trøndelag vznikol v roku 1904, keď bol Trondhjems amt rozdelený na Sør-Trøndelag amt a Nord-Trøndelag amt. Od roku 1918 sa používa namiesto amt označenie fylke.

Správne mesto Steinkjer má 20 527 obyvateľov (2005) a značná časť obyvateľstva žije v Trondheimsfjordene, ktorý je v strede južnej časti kraja. Najväčším jazerom je tu Snåsavatnet, významnejším tokom je Namsen, ktorý preteká severnou časťou územia od severovýchodu a ústi do Nasfjordenu, jedného z hlavných fjordov severnej časti kraja. Nasfjorden ústi do zálivu Folda.

Pobrežie je členité s mnohými ostrovmi; na severe leží Austra, Leka, okolo Foldy Ytre Vikna, Mellom Vikna, Indre Vikna, Borgan, Kvingla, Otterøya, Joa, Elvalandet a v Trohheimfjordene Ytterøya.

Územím prechádza železničná trať z Trondheimu do Bodø v kraji Nordland. Železnica vedie po východnom brehu Trondheimfjordenu, Breistadfjordu a Snåsavatnetu. Cez juh Nord-Trondelag prechádza tiež železnica z Trondheimu do Östersundu vo Švédsku.

Ľudia obývajú túto oblasť už tisíce rokov, dokladom čoho sú početné skalné kresby.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nord-Trøndelag na českej Wikipédii.