Rogaland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha v Nórsku

Rogaland Fylke je územnosprávna jednotka v juhozápadnom Nórsku. Správnym centrom územia je mesto Stavanger, správcom kraja je Fylkesmann i Rogaland. Nachádza sa tu 27 obcí a počet obyvateľov dosiahol v roku 2005 393 104. Rozloha kraja je 9 378 km².

Kraj Rogaland hraničí na severe s krajom Hordaland, na severovýchode s krajom Telemark a Aust-Agder a na východe s krajom Vest-Agder. Rogaland leží pri Severnom mori, ktoré vniká do krajiny početnými fjordami. Najvýznamnejšie sú napr. Boknafjord, Lysefjord, Hylsfjord, Saudafjord, Sandfjord, Vindafjord, Josenfjørd, Gansfjord, Høgsfjord, Ålfjord a Idsefjord. Najväčším ostrovom je Karmøy.

Na severovýchode v obciach Suldal a Sauda sú jazerá Suldalsvatnet, Holmavatnet, Blåsjø a Blåfjellvatnet (posledné dve ležia sčasti na území obce Hjelmeland a sčasti v kraji Aust-Agder). Ďalej sú tu jazerá øvre Tysdalvatnet a Lyngsvatnet v obci Hjelmeland, jazero Svartevatnet v obci Forsand, Orrevatnet pri Kleppu, Ørsdalsvatnet v Bjerkreimu, Lundevatnet na juhu na hranici s Vest-Agder a mnohé ďalšie.

Rogaland je krajom nórskeho ropného priemyslu; územím prechádza plynovod do Kårstø, ktoré je sídlom spoločnosti Statoil. Územím prechádzajú cesty E134 a E39, ktoré sú sčasti vedené "po mori", kde je prevádzkovaná preprava trajektami. Hlavná železnica z Oslo a Kristiansandu vedie do Stavangeru cez mesto Egersund.

Turisticky obľúbenými miestami sú skalné zrázy Prekestolen a Kjerag. Vullandhaug v Stavangeri je rekonštruovaná usadlosť z doby železnej (500 - 350 pred Kr.). V Avaldnes na ostrove Karmøy je rekonštruovaná vikingská usadlosť.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rogaland

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rogaland na českej Wikipédii.