Nukulaelae

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nukulaelae

Nukulaelae je jedným z atolov štátu a súostrovia Tuvalu. V roku 2002 tu žilo 393 obyvateľov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Atol bol osídlený ľuďmi zo susedného atolu Vaitupu. V roku 1860 tu žilo približne 300 ľudí. Kresťanstvo bolo prvýkrát predstavené v roku 1861 stroskotancom z Cookovych ostrovov. V roku 1863 boli dve tretiny obyvateľov unesení peruánskymi otrokármi do fosfátových baní na ostrove Chincha na pobreží Peru. Nikto z nich sa viac nevrátil. V roku 1892 kapitán Davis napočítal na atole iba 95 obyvateľov.

Poloha a charakter územia[upraviť | upraviť zdroj]

Atol sa nachádza na juhovýchode Tuvalu. Pozostáva z 19 ostrovčekov:

Legendy[upraviť | upraviť zdroj]

Legenda hovorí, že atol prvýkrát zazrel biely muž. Prišiel sám, ale neusadil sa tu, pretože tam neboli stromy a zem bola pustá.

Neskôr vraj prišiel iný muž, Valoa z Vaitupu, ktorý objavil atol pri svojej rybárskej výprave. Nezdržal sa dlho, ale vrátil sa na Vaitupu pre kokosové orechy, ktoré potom zasadil na Nukulaelae. Vrátil sa tam viackrát a zakaždým priviezol ďalšie orechy na zasadenie. Keď začali stromy plodiť ovocie, spýtal sa náčelníka Vaitupu, či by sa na Nukulaelae nemohol usadiť.

Valou sprevádzali jeho dvaja synovia Moeva a Katuli a dcéra Teaalo. Neskôr na atol zaútočil bojovník Takauapa z Funafuti a dvoch chlapcov zabil v boji, ale Teaalo bola ušetrená a neskôr porodila dieťa.