Nvu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nvu

Screenshot
Základné informácie
VývojárDaniel Glazman
Posledná stabilná verzia1.0 (28. jún 2005; pred 6904 dňami)
Operačný systémMultiplatformový softvér
LokalizáciaČeská lokalizácia
Typ softvérueditor HTML
LicenciaMPL/GPL/LGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkawww.nvu.com
CommonsNvu

Pozri aj Informačný portál

Nvu („N-view“) je WYSIWYG editor na vytváranie a správu webových stránok, ktorý je založený na Mozilla Composer, editore z balíka Mozilla Suite. Jeho hlavnými prednosťami sú ľahké ovládanie a kvalita výsledného kódu stránok (berúc ohľad na validitu voči štandardom W3C, ako sú XHTML, CSS, a pod.). Editor je koncipovaný tak, aby bol ľahko používateľný aj menej skúseným užívateľom, na ktorých nie sú kladené žiadne znalosti HTML alebo CSS.

Projekt bol sponzorovaný spoločnosťou Linspire (tiež známou ako Lindows) a ako hlavný vývojár bol angažovaný Daniel Glazman, skôr zamestnaný zamestnanec Netscape Communications Corporation, dnes zamestnaný u Mozilla Foundation a Distruptive Innovations.

Nvu je k dostupný pre platformy Linux, Mac OS X a Microsoft Windows. No vďaka Netscape Portable Runtime je možné ho ľahko skompilovať pre množstvo ďalších platforiem.

Nvu býva často hláskovaný ako „N|vu“ tj. s čiarkou, ktorá je zobrazená v oficiálnom logu aplikácie. Obdobným spôsobom je tiež hláskovaný názov portálu CNET [1], ktorý je často zapisovaný ako „C|Net“.

Vývoj editoru nebol nikdy formálne ukončený, ale jeho vývoj už nepokračuje. Daniel Glazman oznámil, že do budúcnosti sa bude venovať vývoju editoru, ktorý má pracovný názov Composer, a ktorý bude založený na XULRunneru. Ako malá odnož projektu vznikol editor KompoZer, ktorý je založený na Nvu a jeho cieľom je opraviť hlavné chyby tohoto editoru.

Základné vlastnosti a schopnosti Nvu[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ľahké prepínanie medzi návrhom a zdrojovým kódom – Nvu umožňuje pri vytváraní stránok ľahko prepínať medzi WYSIWYG editorom a editorom zdrojového kódu. Výsledok si môžete pozrieť priamo v editore bez nutnosti spúšťania prehliadača.
  • Podpora práce v paneloch – Nvu, podobne ako Mozilla Firefox, umožňuje prácu v paneloch. Môžete tak mať zároveň otvorených niekoľko stránok a tie podľa potrieb upravovať. Výsledok si môžete okamžite prezrieť.
  • Prehľadná publikácia a správa webových stránok – Nvu má v sebe zabudovaného Správcu stránok. Pomocou tohto nástroja môžete ľahko spravovať viac vašich webov. Postačí, ak v ľavej ponuke kliknete na Nastavenie alebo stlačíte klávesovú skratku F9.
  • Podpora pre písanie PHP kódu – S editorom Nvu môžete v rámci WYSIWYG editora písať PHP kód. Postačí, ak z hlavného menu zvolíte Vložiť → PHP kód.
  • Integrovaný CSS editor – Nvu obsahuje integrovaný CSS editor. Pomocou tohto editora môžete jednoducho písať kaskádové štýly a tým ľahko formátovať výsledné webové stránky.
  • Kontrola slovenského pravopisu - Podobne ako napríklad Mozilla Thunderbird Nvu obsahuje slovenský slovník na kontrolu pravopisu.
  • Intuitívne ovládanie v češtine – Vytváranie webových stránok s Nvu je veľmi jednoduché a intuitívne. Program je preložený do češtiny a je k dispozícii aj fórum na podporu užívateľov pre vaše otázky.
  • K dispozícii zadarmo – Nvu je distribuovaný úplne zadarmo. Je jedno, či ho používate doma či vo firme, môžete ho slobodne používať kdekoľvek a s ľubovolným počtom kópií.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nvu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]