Mozilla Thunderbird

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mozilla Thunderbird
Thunderbird Logo, 2018.svg
Logo
Thunderbird 60 Windows.png
Mozilla Thunderbird 60.0 na Windows 10
Základné informácie
AutorMozilla Foundation
VývojárMozilla Foundation
Posledná stabilná verzia91.9.1[1] (20. máj 2022; pred 6 dňami)
Operačný systémViacplatformový
Lokalizácia52 jazykových variácií, vrátane slovenčiny
Stav vývojamožná zmena vývojára
Typ softvérue-mail a news klient a RSS čítačka
LicenciaMPL, trojlicencia MPL/GPL/LGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránka[1]
CommonsMozilla Thunderbird

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Mozilla Thunderbird je slobodný multiplatformový poštový klient. Vyvíja ho Mozilla Foundation. Základom je myšlienka ako pri Mozilla Firefox vytvoriť jednoduchý a prehľadný program, ale s možnosťou nastavovania a flexibilného rozširovania. Verzia 1.0 bola uvoľnená 7. decembra 2004 a v priebehu 3 dní sa počet stiahnutí vyšplhal na 500 000[2] a okrúhly 1 000 000 za 10 dní od uvedenia[3].

História[upraviť | upraviť zdroj]

Program sa pôvodne volal Minotaur, neskôr sa premenoval na Phoenix (pôvodný názov pre Mozilla Firefox). Záujem bol spočiatku minimálny, ale s úspechom prehliadača Mozilla Firefox sa zvýšil záujem aj o poštového klienta.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Základné vlastnosti

Thunderbird podporuje protokoly POP a IMAP pre prístup k poštovým schránkam, dopĺňanie adries prostredníctvom LDAP adresára, ako aj čítanie a písanie e-mailov v HTML formáte. Obsahuje tiež RSS/Atom čítačku pre sledovanie syndikovaného obsahu.

Lokalizácia

Vďaka podpore ľudí z rôznych kútov sveta je Mozilla Thunderbird lokalizovaná do viac ako 30 jazykov.

Filtrovanie nevyžiadanej pošty

Vďaka zabudovaniu bayesian spam filtra dokáže veľmi efektívne triediť nevyžiadané správy.

Prispôsobenie/rozšírenia

Rozšírenia dovoľujú pridať nové vlastnosti programu, ako napr. šifrovanie správ pomocou openPGP. Mozilla Thunderbird tiež podporuje zmenu vzhľadu za pomoci tzv. tém. Sú to jednoduché „balíky“ obsahujúce CSS a obrázky. Rozšírenia a témy sa dajú nájsť na stránkach Mozilla Foundation.

Bezpečnosť

Mozilla Thunderbird podporuje S/MIME, digitálne podpisovanie, šifrovanie správ a podporu pre certifikáty a zabezpečovacie zariadenia. Pre ďalšie zvýšenie bezpečnosti obsahuje voliteľnú možnosť zablokovania obrázkov nahrávaných zo vzdialeného zdroja a zakázanie JavaScriptu.

Multiplatformový

Thunderbird funguje na rôznych platformách, ako napr.:

Pre platformu Microsoft Windows existuje navyše modifikovaná verzia Portable Thunderbird, ktorú je možné nainštalovať na prenosné pamäťové médium (napr. USB kľúč) a používať ju na viacerých počítačoch.


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Thunderbird — Release Notes (91.9.1) [online]. Thunderbird, 20.5.2022, [cit. 2022-05-23]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. thunderbird breaks half a million downloads in three days [online]. weblogs.mozillazine.org, 10.12.2004, [cit. 2011-03-21]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. thunderbird 1.0 reaches 1,000,000 downloads in just 10 days! [online]. weblogs.mozillazine.org, 18.12.2004, [cit. 2011-03-21]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]