Preskočiť na obsah

Ohře

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ohře
nem. Eger
rieka
Ohře z mostu pri Budyně nad Ohří
Štáty Nemecko Nemecko,  Česko Česko
Zdrojnica
 - poloha Smrčiny, Bavorsko
Ústie Labe
 - poloha Litoměřice
 - výška 141,09 m
Dĺžka 316 km
Povodie 5 614 km² (561 400 ha)
Prietok
 - priemerný 37,94 /s
Povodie rieky v Česku
Povodie rieky v Česku
Wikimedia Commons: Ohře
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ohře (nem. Eger) je rieka v západných Čechách a Nemecku. Celková dĺžka je 316 km, zaberá povodie s plochou 5 613,7 km² a v ústí dosahuje priemerný prietok 37,94 m³/s. Na území Česka tečie v dĺžke 246,55 km a veľkosť povodia je 4 601,05 km².

Pramení na území nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko, na severozápadnom svahu vrchu Schneeberg (1 053 m n. m.) v krajinnom celku Fichtelgebirge, v blízkosti mesta Weissenstadt. Od prameňa tečie východným smerom, na územie Česka vstupuje severne od mesta Hohenberg an der Eger, na krátkom úseku tvorí štátnu hranicu a vteká do vodnej nádrže Skalka. Za mestom Cheb sa najprv stáča na sever, pričom výrazne meandruje, medzi osadou Chocovice a mestom Kynšperk nad Ohří tečie východným smerom. Odtiaľ až k mestu Klášterec nad Ohří pokračuje neustále sa vlniacim korytom prevažne severovýchodným smerom, následne sa stáča na východ a napája vodnú nádrž Nechranice. Od mesta Budyně nad Ohří sa rieka postupne stáča a tečie k ústiu severným smerom. Do Labe ústi na území mesta Litoměřice.

Najvýznamnejšími prítokmi na území Česka sú zľava Pstruhový potok, Lužní potok, Plesná, Libocký potok, Svatava, Rolava, Bystřice, Hutná a Chomutovka; sprava namecká Röslau a české Odrava, Malá Libava, Velká Libava, Komáří potok, Teplá, Lomnice, Liboc, Blšanka, Hasina, Smolnický potok, Čepel.

Ohře preteká cez mestá:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ohře