Opava (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rieka Opava pod Hájom v Sliezsku

Opava (po poľsky Opawa, nem. Oppa) je sliezska rieka na území Česka. Je to ľavostranný prítok Odry, meria 118,6 km, odvodňuje povodie s veľkosťou 2 088,8 km² a priemerný prietok v ústí dosahuje hodnotu 15,01 m³/s.

Vzniká sútokom Černej a Střednej Opavy v meste Vrbno pod Pradědem. Černá Opava pramení v Hrubom Jeseníku na severozápadnom svahu vrchu Orlík (1 204 m n. m.), východne od obce Bělá pod Pradědem. Střední Opava (nazýva sa aj Zlatá Opava) tiež pramení v Hrubom Jeseníku na východných svahoch Praděda (1 491 m n. m.), západne od obce Karlova Studánka.

Od sútoku tečie Opava juhovýchodným smerom až po obec Nové Heřminovy, odtiaľ ku Krnovu severovýchodným smerom, potom až k Opave tvorí česko-poľskú štátnu hranicu. Za mestom pokračuje východným smerom až k obci Jilešovice, pričom výrazne meandruje. Napokon sa stáča k ústiu opäť juhovýchodným smerom. Do Odry ústi na území mesta Ostrava.

Najvýznamnejšími prítokmi sú

  • zľava: Kobylí potok, Kamenný potok, Jelení potok, Krasovka, Opavica, Trmantický potok ("Thirmický potok"[1], po poľsky Potok Ciermięcicki), Obecní potok, Wilżyna] Pilšťský potok (po poľsky Ostra)
  • sprava: Bílá Opava (ústi do Strednej Opavy), Popel, Milotický potok, Zátoráček, Černý potok, Čižina, Hořina, Velká, Lipinka, Moravica.

Opava preteká cez mestá Vrbno pod Pradědem, Krnov, Opava, Kravaře, Dolní Benešov, Hlučín a Ostrava.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mapy Krnova byly s chybami, URL: http://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/mapy-krnova-byly-s-chybami-20081024.html

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]