Operácia Apache Snow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Operácia Apache Snow
Súčasť Vietnamskej vojny
Dátum 10.-7. jún 1969
Miesto Údolie A Shau, Južný Vietnam
Výsledok Víťazstvo jednotiek USA a Južného Vietnamu
Protivníci
Spojené štáty Spojené štáty
Južný Vietnam Južný Vietnam
Vietnamská demokratická republika Vietnamská demokratická republika
Straty
102 mŕtvych 977 mŕtvych
Vietnamská vojna
Ap Bac – Binh Gia – Song Be – Dong Xoai – Ia Drang – Operácia Hastings – A Shau – Long Tan – Operácia Attleboro – Operácia Cedar Falls – Tra Binh Dong – Operácia Junction City – Hill 881 – Ong Thanh – Dak To – 1. Tet – Khe Sanh – 1. Saigon – Hue – Lang Vei – Lima Site 85 – Kham Duc – Operácia Dewey Canyon  – 2. Tet – Hamburger Hill – Binh Ba – Kambodža – Ripcord – Lam Son 719 – FSB Mary Ann – Veľkonočná ofenzíva – Loc Ninh – An Loc – Kontum – Phuoc Long – Ho Či Minova ofenzíva – Buon Me Thuot – Xuan Loc – 2. Saigon – USS Mayagüez – Operácia Rolling Thunder – Operácia Barrell Roll – Operácia Pony Express – Operácia Steel Tiger – Operácia Linebacker – Operácia Linebacker II

Operácia Apache Snow bola operáciou Vietnamskej vojny v údolí A Shau, v ktorej sa stretli jednotky Spojených štátov a Južného Vietnamu proti jednotkám Severného Vietnamu v období medzi 10. májom a 7. júnom 1969. Údolie bolo strategickým miestom prechodu partizánov a podpory do Južného Vietnamu a miestom častých útokov povstalcov. Predchádzajúce dobytie údolia v operácií Delaware a operácií Dewey Canyon nedokázali severovietnamskej armáde zabrániť v aktivitách v tomto údolí.

Operácia Apache Snow sa spoliehala na silu desiatich práporov. Plánom bolo zablokovať únikové cesty do Laosu a zaútočiť na severovietnamské formácie a opevnenia. Hlavným cieľom sa stala kóta 937. Boje o túto kótu sú považované za jedno z posledných veľkých stretnutí medzi americkými silami a komunistami počas vojny.

Operácia pokračovala do 7. júna s menšími prestrelkami. Američanom sa nepodarilo zablokovať údolie pre severovietnamské jednotky a zostalo naďalej miestom útokov v severnej časti Južného Vietnamu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Operation Apache Snow na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).