Bitka o Hamburger Hill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bitka o Hamburger Hill
Súčasť Vietnamskej vojny
Dátum 10.-20. máj 1969
Miesto Provincia Thừa Thiên, Vietnamská demokratická republika
Výsledok Víťazstvo jednotiek USA a Južného Vietnamu
Protivníci
Spojené štáty Spojené štáty
Južný Vietnam Južný Vietnam
Vietnamská demokratická republika Vietnamská demokratická republika
Velitelia
Melvin Zais neznámi
Sila
asi 1800 asi 800
Straty
72 mŕtvych
372 ranených[1]
630 mŕtvych
3 zajatci[1]
Vietnamská vojna
Ap Bac – Binh Gia – Song Be – Dong Xoai – Ia Drang – Operácia Hastings – A Shau – Long Tan – Operácia Attleboro – Operácia Cedar Falls – Tra Binh Dong – Operácia Junction City – Hill 881 – Ong Thanh – Dak To – 1. Tet – Khe Sanh – 1. Saigon – Hue – Lang Vei – Lima Site 85 – Kham Duc – Operácia Dewey Canyon  – 2. Tet – Hamburger Hill – Binh Ba – Kambodža – Ripcord – Lam Son 719 – FSB Mary Ann – Veľkonočná ofenzíva – Loc Ninh – An Loc – Kontum – Phuoc Long – Ho Či Minova ofenzíva – Buon Me Thuot – Xuan Loc – 2. Saigon – USS Mayagüez – Operácia Rolling Thunder – Operácia Barrell Roll – Operácia Pony Express – Operácia Steel Tiger – Operácia Linebacker – Operácia Linebacker II

Bitka o kótu 937 alebo bitka o horu Ap Bia známa skôr ako bitka o Hamburger Hill bola bitkou Vietnamskej vojny, v ktorej sa stretli jednotky Spojených štátov a Južného Vietnamu s jednotkami Severného Vietnamu v období medzi 10. a 20. májom 1969. Boje si vyžiadali 72 padlých amerických vojakov a asi 630 na strane Severného Vietnamu. Výraznú nespokojnosť na strane USA okrem paľby do vlastných radov, ktorá predstavovala asi 10% celkových strát, spôsobilo i to, že americké jednotky dobytý kopec 2 dni po bitke opustili a umožnili tak severovietnamcom jeho opätovné obsadenie. Bitka bola súčasťou rozsiahlejšej operácie Apache Snow, počas ktorej sa v máji 1969 snažili americké a juhovietnamské jednotky vytlačiť severovietnamskú armádu z údolia A Shau.

Situácia na začiatku roku 1969[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku roku 1969 v Južnom Vietname neprebiehali žiadne rozsiahle pozemné bojové operácie. USA viedli bombardovaciu kampaň strojmi B-52 na území Kambodže, pod krycím označením operácia Menu. V januári však americké sily zlikvidovali zásobovaciu základňu partizánov v pohraničnom údolí A Shau.

Vrch, americkými vojakmi prezývaný Hamburger Hill (hamburgerový kopec) podľa toho, že „boje na ňom robili z vojakov hamburgery[2] sa po vietnamsky volá Đồi A Bia. Je to horský masív asi 2 km od Laoskej hranice, na západnej strane údolia A Shau, ktorý stojí osamelo oddelený od blízkeho pohoria Annamite. Vrch porastený hustou džungľou dosahuje nadmorskú výšku 937 m.

Bitka[upraviť | upraviť zdroj]

Počas operácie Apache Snow sa Američania a Juhovietnamci pokúšali o vyvíjanie tlaku na severovietnamské oddiely v údolí A Shau, kde sa nachádzala ich zásobovacia základňa. Severovietnamské komunikácie v údolí boli súčasťou Ho Či Minovej cesty. Pri postupe do oblasti sa 11. mája 1969 americká rota 3. práporu 187. pechotného pluku 101. výsadkovej divízie dostala do ťažkej guľometnej a raketometnej paľby z oblasti kopca. Na kopci sa nachádzali silne opevnené postavenia 7. a 8. práporu 29. pluku severovietnamskej ľudovej armády (VĽA).

Americký 3. prápor sa najprv pokúsil v nasledujúcich 3 dňoch o útok smerom na kopec, no silná paľba nepriateľa mu neumožnila postúpiť. Prápor bol preto posilnený ďalšími dvoma prápormi divízie (1/506 a 2/501) a jedným práporom 3. pluku ARVN. Po tom, čo bol kopec celkom odrezaný sa 18. mája útokom dvoch práporov podarilo preraziť severovietnamské postavenia dostať sa do blízkosti vrcholu kopca. Avšak následná prietrž mračien ich prinútila k ústupu[3]. Pri boji došlo k nepríjemnému omylu, keď vrtuľníky AH-1 Cobra vzdušného delostrelectva spustili v neprehľadnom teréne paľbu do vlastných jednotiek[4], zabijúc 2 a zraniac 35 vojakov. Pričom tým pomohli nepriateľovi odraziť prebiehajúci útok amerických výsadkárov. Postup k vrcholu bol zdĺhavý, prevažne kvôli komplikovanému terénu a odhodlanej obrane nepriateľa. Kopec bol pretkaný tunelmi a partizáni boli preto schopní každú noc privážať posily a odvážať ranených. Palebné bunkre im pritom poskytovali solídnu ochranu pred útokmi letectva a delostrelectva. Vrcholec kopca bol na konci boja celkom bez stromov. Americké jednotky na kopec zvrhli 450 ton bômb a 68 ton napalmu. Väčšina preživších vojakov VĽA sa poslednú noc bojov stiahla. Po celkovo desiatich útokoch bolo temeno kopca dobyté 20. mája.

Dohra[upraviť | upraviť zdroj]

Boje stáli život 72 Američanov a ďalších 372 bolo ranených. Američania napočítali na bojisku 630 tiel vojakov VĽA, 7. a 8. prápor 29. pluku VĽA boli prakticky zničené. Keďže cieľom amerických útokov bolo zničiť nepriateľa, po skončení boja americké jednotky na vrchole nasadli na vrtuľníky a odleteli na základňu, pričom tak dovolili Severovietnamcom znovu obsadiť kopec bez boja. Najmä vojakom pripadalo takéto jednanie ako plytvanie ich životmi.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Smedberg, M. 2008, Vietnamkrigen: 1880-1980. Historiska Media, s. 211
  2. Murray, S., 2005, Eyewitness Vietnam War. DK Publishing, Inc., London, s. 53
  3. Frame, A. T., 2011, Hamburger Hill, Battle of. in Tucker, S. C., The Encyclopedia of the Vietnam War. A Political, Social, and Military History, Second Edition. Abc-Clio, Santa Barbara, s. 447-448
  4. Kamas, D., 1997, Válka ve Vietnamu /1964-1975/. Olomouc, Votobia, s. 143

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Battle of Hamburger Hill na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).