Preskočiť na obsah

Operácia Bivouac

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Operácia Bivouac bol krycí názov pre paradesantný výsadok vyslaný počas druhej svetovej vojny z Veľkej Británie na územie Protektorátu Čechy a Morava. Výsadok organizoval spravodajský odbor exilového Ministerstva národnej obrany a bol radený do prvej vlny výsadkov.

Zloženie a úloha[upraviť | upraviť zdroj]

Výsadok tvorili rotný František Pospíšil, rotný Jindřich Čoupek a desiatnik asp. Libor Zapletal. Skupina mala za úlohu spoločne so skupinou Bioscop vykonávať sabotáže v továrňach a na vybraných železničných tratiach na Morave.

Činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia výsadku boli spoločne s členmi operácie Steel a Bioscope vysadení v noci z 27. na 28. apríla 1942 pri Křivokláte. Na mieste zakopali materiál, ktorý mali so sebou, aby sa preň neskôr vrátili. Potom sa cez Slaný a Prahu dostali do Přerova, kde sa snažili nadviazať kontakt na vopred určených adresách, ale bezúspešne. Premiestnili sa preto do Brna, kde sa ukryli u Čoupkových príbuzných. Dvoch výsadkárov, Pospíšila a Zapletala, neskôr udal jeden známy. 2. mája 1942 Zapletala zatkli četníci. Po výsluchu potom doviedol gestapo do bytu Čoupkovcov, kde bol zadržaný tretí člen výsadku. Zapletal potom naoko súhlasil so spoluprácou s gestapom, ale v máji 1943 sa pridal k partizánom. Ako pomstu gestapo zatklo oboch jeho rodičov a bratov, ktorí zahynuli v Osvienčime. Zapletal sám bol zatknutý v nemeckom Karlsruhe pri pokuse dostať sa do Anglicka a v septembri 1944 bol popravený v koncentračnom tábore Mauthausen.

Pospíšilovi sa podarilo utiecť. Najskôr sa skrýval v Telči pri odbojovej skupine Petrolej-benzin, následne sa pokúsil ujsť do Švajčiarska, čo sa mu nepodarilo. Nato ho konfident Nachtman a zradca Čurda vylákali do Prahy, kde ho zatklo gestapo. V roku 1944 bol zastrelený v Terezíne.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • PACNER, Karel. Československo ve zvláštních službách (1939-1945) díl II.. Praha : Themis, 2002. ISBN 80-7312-008-9. (čeština)
  • HANÁK, Vítězslav. Muži a radiostanice tajné války. Dvůr Králové nad Labem : ELLI print, 2002. ISBN 80-239-0322-5. (čeština)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Operace Bivouac na českej Wikipédii.