Orange Pi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orange Pi Mini 2
Orange Pi plus2e

Orange Pi je jednodoskový mikropočítač veľmi podobný populárnemu Raspberry Pi alebo Banana Pi. Svojim výkonom a usporiadaním jednotlivých častí hardvéru sa podobá najviac spomínanému Banana Pi. Orange Pi existuje v dnešnej dobe v niekoľkých verziách, označovaných ako Orange Pi, Orange Pi Plus, Orange Pi One či Orange Pi Mini. Za vývojom a výrobou tohto projektu stojí čínska spoločnosť Shenzhen Xunlong Software CO., Limited.

Základom všetkých typov počítačov Orange Pi je procesor typu ARM Cortex-A7, využívajúci čipsetový rad Mali400MP2. Vo viacerých variantoch operujú dosky so zdieľanou operačnou pamäťou RAM od 512MB DDR3 do 2GB DDR3. Voliteľne potom ponúkajú verzie s bezdrôtovým adaptérom WiFi podporujúce štandard B / G / N alebo Bluetooth. Vyššie verzie Orange Pi potom obsahujú aj 1Gbit/s ethernet, oproti štandardnému 10/100 Mbit/s ethernetu. Výhodou Orange Pi je tiež využitie štandardného DC konektora na napájanie - už sa tu nevyužíva MicroUSB, ako u iných výrobcov.

Vývojové dosky[upraviť | upraviť kód]

Základný prehľad typov vývojových dosiek Orange Pi:

Orange Pi Mini[upraviť | upraviť kód]

Táto malá vývojová doštička obsahuje štvorjadrový procesor ARM Cortex-A7 s frekvenciou 1,6GHz, 1GB operačnej pamäte typu DDR3 s čipsetom ARM Mali400 MP2. K dispozícii je štandardný ethernet podporujúca iba 10/100 Mbit/s sieť. Ide o "orezanú" verziu dosky Orange Pi PC.

Orange Pi Mini
Hodnota Orange Pi Mini
Čipset Mali400MP2 GPU @ 600MHz
Procesor H3 Quad-core Cortex-A7 H.265 / HEVC 4K
Grafický adaptér ARM Mali400 MP2, OpenGL ES 2.0 / 1.1
Operačná pamäť 1GB DDR3 SDRAM
Úložisko TF (Max. 64GB) / MMC
Ethernet 10/100 RJ45
USB 2.0 4x USB + 1x OTG
Video výstup HDMI 1.4
Audio výstup HDMI, 3,5 mm JACK
Audio vstup mikrofón
Tlačidlá Power, Reset, UBOOT
IR prijímač áno
GPIO 40 (kompatibilný s Raspberry Pi)
Napájanie 5V / 2A DC konektor
Rozmery 93mm x 60mm
Váha 45g

Orange Pi One[upraviť | upraviť kód]

Orange Pi One vznikla ako reakcia na odľahčenú verziu Raspberry Pi Zero. Ide o štvorjadrový počítač o frekvencii 1,2 GHz postavený na čipe ARM Cortex-A7 s čipsetovým radom Mali400 MP2. Operačná pamäť je tu iba 512MB typu DDR3. K dispozícii je tu 10/100 Mbit/s ethernet a jeden port USB 2.0. Táto doska je svoju výbavou vhodná skutočne na menšie nenáročné projekty.

Orange Pi One
Hodnota Orange Pi Mini
Čipset Mali400MP2 GPU @ 600MHz
Procesor H3 Quad-core Cortex-A7 H.265 / HEVC 4K
Grafický adaptér ARM Mali400 MP2, OpenGL ES 2.0 / 1.1
Operačná pamäť 512MB DDR3 SDRAM
Úložisko TF (Max. 64GB) / MMC
Ethernet 10/100 RJ45
USB 2.0 1x USB + 1x USB OTG
Video výstup HDMI 1.4
Audio výstup HDMI
Audio vstup nie
Tlačidlá Power
IR prijímač nie
GPIO 40 (kompatibilný s Raspberry Pi)
Napájanie 5V / 2A DC konektor
Rozmery 69mm x 48mm
Váha 36g

Operačný systém[upraviť | upraviť kód]

Orange Pi podporuje tak ako Raspberry Pi alebo Banana Pi nasledujúce operačné systémy:

  • Linux (Banana Pi OS, Raspbian, Debian, Arch-Linux, Ubuntu a ďalšie upravené verzie)
  • Android

Ako u ostatných platforiem s operačným systémom, ktorý sa zavádza priamo z pamäťovej karty sa aj v prípade Orange Pi operačný systém "vypaľuje" (rozbaľuje) na pamäťové médium napríklad programom Win32DiskImager (pre operačné systémy s MS Windows) alebo z prostredia Linuxu pomocou utility s názvom usb-imagewriter.

Výber vhodného napájania[upraviť | upraviť kód]

Všetky typy vývojových dosiek Orange Pi majú veľkú výhodou v napájacej sústave - najmä v možnosti pripojenia klasického DC napájacieho konektora. Doska je teda prispôsobená pre lepšie napájanie zvládajúce vyšší pretekajúci prúd než cez konektor typu MicroUSB, ktorý nebol konštruovaný na prenos prúdu (1 až 2 ampéry). V porovnaní s doskou Banana Pi je využitie klasického napájacieho konektora mnohonásobne výhodnejšie napríklad pre pripojenie ďalších periférií, ako pevné disky alebo rôzne redukcie, ktoré potrebujú pre svoju činnosť dostatok prúdu.

Výrobca odporúča napájať svoje vývojové dosky napájacím adaptérom dodávajúcim stabilné napätie 5V a prúdom približne 2 ampéry.

Odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Orange Pi na českej Wikipédii.