Jednodoskový počítač

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Raspberry Pi
MMD-1 z roku 1976, historicky prvý univerzálny jednodoskový počítač
PMI-80, česko-slovenský výukový jednodoskový počítač z roku 1981

Jednodoskový počítač (z angličtiny tiež SBC - single-board computer) je malý počítač s jednou doskou plošných spojov, ako je napríklad Raspberry Pi, Intel Edison, alebo 64-bitový AMD Gizmo Board. Tieto počítače však mávajú bohaté možnosti rozšírenia o ďalší hardvér, najmä vstupno/výstupné moduly. Často sa programujú pomocou osobného počítača, ktorý vo väčšine prípadov poskytuje lepšie podmienky pre beh vývojárskeho softvéru než jednodoskový počítač. Po naprogramovaní sú však tieto počítače samostatné a dokážu riadiť napríklad domáci multimediálny prehrávač, kamerový systém atď. Tieto počítače zvyčajne neobsahujú rozhranie pre pevný disk a pre trvalé uchovanie dát sa používa SD karta alebo flash pamäť.

Hardvér[upraviť | upraviť zdroj]

Procesor je zvyčajne založený na architektúre RISC v kombinácii s UNIX-like operačnými systémami. Aktuálne prevedenia majú až do 8 GB pamäte RAM a niekoľko GB pamäte flash pre uchovanie dát, ďalej sú prítomné jeden až dva USB porty, obrazový výstup a ďalšie vstupno výstupné zariadenia.

Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

Výrobca zvyčajne ponúka k počítaču niektorú z distribúcií operačného systému Linux. K niektorým prístrojom je k dispozícii softvér pre spracovanie a rozpoznávanie obrazu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jednodeskový počítač na českej Wikipédii.