Banana Pi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Banana Pi M1
Banana Pi M1+
Banana Pi M2+
Banana Pi M3
Banana Pi v plastovej krabičke

Banana Pi je jednodoskový mini počítač, ktorý vyrába čínska spoločnosť Sinovoip, veľmi podobný populárnemu Raspberry Pi alebo Orange Pi a predchodca nového modelu Banana Pro od spoločnosti Lemaker s podporou WiFi. Vychádza z veľmi podobnej architektúry, avšak ponúka oveľa väčší výkon. Základom počítača je dvojjadrový procesor ARM Cortex-A7 s integrovaným GPU jadrom Mali400MP2. Doska obsahuje integrovanú operačnú pamäť 1 GB DDR3. Doska neobsahuje žiadnu internú pamäť pre operačný systém alebo ukladanie súborov, ponúka však možnosť pripojenia SD karty alebo SATA rozhranie pre pripojenie pevného disku. K pripojeniu zobrazovacej jednotky slúži konektor HDMI alebo kompozitný RCA. Zvukový výstup je možné napojiť cez 3,5 mm jack alebo HDMI. Na doske sa nachádza tiež integrovaný mikrofón. Oproti Raspberry Pi má Banana Pi priamo napojený ethernet adaptér 10/100/1000 s konektorom RJ45. Základná doska obsahuje dva konektory USB 2.0 vrátane jedného konektora USB OTG a jedného konektora USB micro slúžiaceho pre napájanie.

Celý počítač sa rozmery 90 mm x 60 mm a rozložením konektorov veľmi podobá Raspberry Pi a je kompatibilný s väčšinou podporovaného príslušenstva určeného práve k Raspberry Pi. Nájdeme tu i sadu 26 programovateľných pinov pre pripojenie rozširujúcich modulov a konektor na pripojenie LCD dotykového panela. Súčasťou dosky sú i tri tlačidlá - zapnutie, reset a bootovanie. Doska obsahuje IR prijímač pre diaľkové ovládanie.

Základná doska počítača Banana Pi je napájaná pomocou napájacieho adaptéra 5V s odporúčaným výstupným prúdom 2A.

Hardware[upraviť | upraviť zdroj]

Rozmery dosky: šírka 60 mm, dĺžka 92 mm, rozloženie konektorov na doske je kompatibilné s doskou Raspberry Pi model B. Váha dosky bez pripojených periférií je len 48 gramov.

Porovnanie Banana Pi vs. Rasbperry Pi[upraviť | upraviť zdroj]

Porovnanie kľúčových parametrov Banana Pi proti Raspberry Pi:

Duel Banana Pi vs. Raspberry Pi
Hodnota Banana Pi Raspberry Pi (model B)
Čipset Allwinner A20 Broadcom BCM2835 SoC
Procesor ARM Cortex-A7 Dual-Core 1GHz ARM1176JZ-F 700MHz
Grafický adaptér ARM Mali400 MP2, OpenGL ES 2.0 / 1.1 Dual Core VideoCore IV, OpenGL ES 2.0 / 1.1
Operačná pamäť 1GB DDR3 SDRAM 512MB 400MHz SDRAM
Úložisko SD (Max. 64GB) / MMC, SATA SD, MMC, SDIO
Ethernet 10/100/1000 RJ45 10/100 RJ45
USB 2.0 2x na čipe A20 2x na čipe LAN9512
Video výstup HDMI 1.4, kompozitný RCA, LVDS HDMI 1.3a, kompozitný RCA, (DSI)
Audio výstup HDMI, 3,5 mm JACK HDMI, 3,5 mm Jack
Audio vstup mikrofón nie je
Napájanie 5V / 2A USB micro 5V / 1,2A USB micro

Veľkou výhodou Banana Pi je veľký rozdiel v dvojjadrovom procesore, veľkej operačnej pamäti a predovšetkým možnosti pripojenia ďalších periférií a to aj s rozhraním SATA. Čipset A20 sa bežne používa v moderných tabletoch či v chytrých telefónoch.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Banana Pi vznikol na začiatku roku 2013 ako reakcia na vznikajúcu komunitu Raspberry Pi s odozvou na dopytovaný väčší výkon a s lepšie riešeným pripojením k počítačovej sieti prostredníctvom ethernetu s podporou rýchlosti 10/100/1000. Nevýhodou ethernetového rozhrania Raspberry Pi bol fakt, že toto rozhranie bolo pripojené interne ako ďalšia USB periféria, čo zvyšovalo nároky na ďalšie systémové prostriedky.

V decembri roku 2013 začalo prvé veľké testovanie prvých prototypov tejto dosky.

V apríli 2014 sa spustil oficiálne predaj dosiek Banana Pi.

V júni 2014 bol uvoľnený zdrojový kernel komunitou Banana Pi na Github.

V apríli 2015 bola vydaná nová stabilná verzia linuxového operačného systému Bananian OS 15.04, ktorá opravovala veľa chýb pôvodná verzia od hlavného uvedenia Banana Pi / Pro / R1. Jedná sa o predné operačný systém odladený pre tento typ počítača s plnou podporou integrácie SATA portu v jadre.

Vývojové dosky[upraviť | upraviť zdroj]

Banana Pi - model BP-A20 M1[upraviť | upraviť zdroj]

Základná verzia - Dvojjadrový ARM Cortex-A7 1GHz, Mali400MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 2x USB 2.0., HDMI ...

Banana Pi - model BP-A20 M1 + (plus)[upraviť | upraviť zdroj]

Rozšírená a vylepšená verzia - Dvojjadrový ARM Cortex-A7 1GHz, Mali400MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, WiFi, 2x USB 2.0., HDMI ...

Koncom roku 2014 bola predstavená aj rozšírená, tzv. Plus verzia základného modelu Banana Pi od pôvodného výrobcu, ktorá reflektovala partnerskú verziu Banana Pro. Táto verzia je založená na rovnakej konfigurácii ako základný model, avšak obsahuje navyše integrovaný bezdrôtový adaptér WiFi B / G / N, vrátane úspory miesta sa zahrnutým slotom na Micro SDHC kartu a rozšírením GPIO pinov. Samozrejmosťou je aj podpora pripojenia periférií cez integrovaný SATA port.

Hoci partnerský výrobca Lemaker prišiel so svojou verziou Banana Pro oveľa skôr, Banana Pi M1+ (plus) nestačil držať tempo a jeho oneskorené vydanie sa podpísalo na celkovo nízkom dopyte.

Banana Pi - model BP-A20 M2[upraviť | upraviť zdroj]

Štvorjadrový ARM Cortex-A7 1GHz Quad Core, PowerVR SGX544MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 1x WiFi, 4x USB, HDMI ...

Tento model disponuje štvorjadrovým procesorom ARM Cortex-A7 s čipsetom PowerVR SGX544MP2. Oproti prvému modelu má už slot na Micro SDHC karty (odpadá použitie redukcie alebo veľké SD karty). Novinkou je aj podpora integrovaného bezdrôtového adaptéra WiFi B / G / N. V rámci tohto rozšírenia naopak tento model postráda konektor SATA.

Banana Pi - model BP-A20 M2 + (Plus)[upraviť | upraviť zdroj]

Štvorjadrový ARM Cortex-A7 1GHz Quad Core, Mali400MP2, 1GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 1x WiFi, 2x USB, HDMI ...

Tento model disponuje štvorjadrovým procesorom ARM Cortex-A7 s čipsetom PowerVR Mali400MP2. Oproti prvému modelu má už slot na Micro SDHC karty (odpadá použitie redukcie alebo veľké SD karty). Novinkou je aj podpora integrovaného bezdrôtového adaptéra WiFi B / G / N. V rámci tohto rozšírenia naopak tento model postráda konektor SATA.

Banana Pi - model BPI-A83T M3[upraviť | upraviť zdroj]

Osemjadrový ARM Cortex-A7, PowerVR SGX544MP1, 2GB DDR3, 1x Gigabit LAN, 1x WiFi, 1x BT, 2x USB, HDMI ...

Ide o najnovší model, ktorý v prvom rade rieši podstatné nedostatky predchádzajúcich revízií. Zásadnou zmenou je využitie priameho napájacieho konektora, ktorý sa nahradil za už predtým používaný MicroUSB konektor, ktorý nebol navrhnutý na dodávanie tak veľkého napájacieho prúdu. V tejto súvislosti možno kúpiť modely ako s novým konektorom, tak s konektorom MicroUSB.

Veľkou prednosťou je využitie nového osmejadrového procesora ARM Cortex-A7 s novým čipsetovým radom PowerVR SGX544MP1. Navýšenie sa dočkala aj integrovaná operačná pamäť RAM, ktorá sa zdvojnásobila na 2GB typu DDR3, opäť zdieľanú v rámci GPU. Model Banana Pi M3 ďalej zahŕňa plnú podporu bezdrôtového adaptéra WiFi so štandardom B / G / N (150Mbit / s) a novo integrovaným bezdrôtovým modulom Bluetooth v4.0.

Na internetových obchodoch sa dá zakúpiť začiatkom roku 2016.

Banana Pi open source router - model BPI-R1[upraviť | upraviť zdroj]

Platforma pre open-source router. Obsahuje dvojjadrový ARM Cortex-A7 1GHz, Mali400MP2, 1GB DDR3, 5x Gigabit LAN, WiFi B / G / N 2T2R MIMO 300Mbit / s, 1x USB, HDMI, SATA

Nasledovník pôvodného Banana Pi - projekt určený pre vytvorenie multifunkčného počítača v kombinácii s gigabitovým wifi routerom. V súčasnej dobe je možné využiť oficiálny operačný systém Bananian alebo upravený operačný systém DDWRT, ktorý je určený predovšetkým pre sieťové zariadenia.

Banana Pi IO rozširujúca karta[upraviť | upraviť zdroj]

K Banana Pi je možné pripojiť väčšinu rozširujúcich modulov, senzorov alebo doplnkového hardvéru kompatibilných s Raspberry Pi. Jedným z doplnkového príslušenstva je rozširujúca karta s IO výstupmi pre pripojenie ďalších 32 GPIO pinov.

Banana Pi D1 modul s externou kamerou[upraviť | upraviť zdroj]

Novinkou je samostatný modul s integrovanou CMOS kamerou.

Operačný systém[upraviť | upraviť zdroj]

Banana Pi podporuje tak ako Raspberry Pi nasledujúce operačné systémy:

  • Linux (Banana Pi OS, Raspbian, Debian, Arch-Linux, Ubuntu a ďalšie upravené verzie)
  • Android

Operačný systém sa "vypaľuje" (rozbaľuje) na SD kartu pomocou programu Win32DiskImager z operačného systému Windows alebo pomocou programu usb-imagewriter z operačného systému Linux. Odporúča sa použiť SD karta s kapacitou väčšou ako 4GB. Ideálne je použiť kartu s pamäťou 8GB alebo 16GB.

Ako u každého zariadenia, kde sa ako hlavné záznamové médium využíva SD karta, je nutné brať do úvahy jej životnosť. SD karty sú chúlostivé na veľké množstvo prepisu záznamových buniek, preto sa odporúča využívať väčšie kapacity so softvérovou funkciou náhodného zápisu. Životnosť SD karty možno predĺžiť aj vypnutím pravidelných záznamov - logov alebo vypnutím swapu. V niektorých prípadoch možno využiť fyzické zablokovanie zápisu na SD kartu (malý prepínač na karte).

Výber vhodného napájania[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky modely Banana Pi / Pro sú napájané cez Micro USB konektor. Výrobca odporúča využiť napájací zdroj, ktorý pri výstupnom napätí 5V dodáva stabilne prúd viac ako 1 ampér. V tomto okamihu sa môžete dostať do ťažkostí, pretože niektoré USB nabíjačky nie sú schopné dodať dostatočný prúd, navyše v prípade, že chcete pripojiť externý disk. Ďalším problémom býva príliš veľká dĺžka kábla a veľmi tenké vodiče, cez ktoré taký prúd nepretečie. Ak máte problémy s funkčnosťou tohto počítača, odporúča sa najprv skontrolovať napájaciu sústavu.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na stále sa rozrastajúcu komunitu užívateľov Banana Pi vznikajú na internete nové zaujímavé návody, kde môžete vychádzať tak z návodov určených pre Raspberry Pi (vzhľadom ku kompatibilite), tak práve aj z nových návodov na stavbu napríklad výkonného dátového úložiska s nízkou spotrebou (využitie SATA konektoru). Jedným z príkladov môže byť projekt Bananas.

Zaujímavým projektom môže byť napríklad aj zostavenie výkonného klastra, ktorý už môže konkurovať silnejším počítačovým zostavám pri zachovaní nízkej spotreby s vysokým výkonom.

Voliteľné príslušenstvo pre Banana Pi[upraviť | upraviť zdroj]

Rozširujúci SATA Multiplier[upraviť | upraviť zdroj]

S ohľadom na využitie integrovaného SATA portu je možné vývojové dosky Banana Pi rozšíriť o ďalšie konektory SATA za pomoci tzv. "SATA Multiplier". Táto múdra doska umožňuje rozšíriť zbernicu SATA o ďalších 5 konektorov, tým pádom je možné pripojiť až 5 ďalších zariadení so SATA rozhraním.

Odskúšaným modulom s natívnou podporou pre Banana Pi je doska s označením JMB 321 Sata Multiplier, ktorý nesie názov po svojom čipsete JMB 321.

Tento modul podporuje pripojenie zariadenia kompatibilného s rozhraním SATA I. a SATA II., O celkovej dátovej priepustnosti 1,5Gbit / s až 3,0Gbit / s.

Modul JMB 321 sa pripája k Banana Pi klasickým prepojovacím SATA káblom a napája sa externým zdrojom s napájacím napätím 5V.

Modul JMB 321 možno prakticky využiť pre pripojenie viacerých pevných diskov k Banana Pi, či neskoršieho vytvorenia softvérového poľa RAID. Ideálne je tiež pre použitie v systémovej konfigurácii operačného systému BananaNAS (či OpenMediaVault).

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]