Orgován

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Orgován môže byť aj ľudový názov orgovánu obyčajného, pozri orgován obyčajný.
Orgován

orgován (Syringa)
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Syringa
(L.)

orgován obyčajný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Orgován (ľudovo [najmä pre orgován obyčajný]: máj, baza; lat. Syringa) je rod z čeľade olivovité (Oleaceae). Zástupcovia tohto rodu patria medzi najčastejšie vysádzané kvitnúce okrasné dreviny.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Orgovány sú opadavé (zriedkavo vždyzelené) kry či stromčeky. Väčšinou rastú rýchlo, a to do výšky až 7 m. Kmeň je obyčajne svetlosivý, pokrútený (s odlupujúcou sa kôrou vo vyššom veku). Kvety sú rôznej farby (napr. biele, ružové, purpurové), rôznej vône, nahé, zrastenolupienkové a drobné, majú dlhú rúrku a sú v metlinách vyrastajúcich na bokoch výhonkov z predchádzajúceho roka. Listy sú zelené, protistojné, končisté, celookrajové, zašpicatené či okrúhle (u orgovánu peristolistého sú listy výnimočne perovito zložené). Plod je tobolka. Obdobie kvitnutia je hlavne v apríli až júni. Znášajú dobre ľahké aj ťažšie pôdy, niektoré záhradné kultivary sú však náročné na živiny. Druh orgován obyčajný rastie aj v tieni, ostatné druhy znášajú polotieň, ale vyhovuje im výslnie.[1]

Systematika [1][upraviť | upraviť zdroj]

Rod zahŕňa asi 30 druhov (mnohí autori však uvádzajú nižší počet druhov). Sú to napr. tieto:

Zo všetkých druhov orgovánu rastú v Európe ako pôvodné len dva druhy - orgován obyčajný v juhovýchodnej Európe a orgován Jósikovej vo Východných Karpatoch. Je to pekná ornamentálna drevina.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Orgován
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Orgován

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b orgován. In: Pyramída. S. 4107