PET fľaša

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
PET fľaša s minerálnou vodou.
Tieto prefabrikáty sa v továrni nahrejú, a následne rozfúknu.
Predlisky na PET fľaše pred nafúknutím.

PET fľaša je fľaša z polyetyléntereftalátu (PET), vyrábajú sa tepelným sformovaním z PET predliskov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Plastové fľaše boli po prvýkrát komerčne vyrobené v roku 1947. Pre svoju vysokú cenu však boli do 60. rokov 20. storočia, kedy bol vynájdený tvrdený polyetylén, pomerne zriedkavé. Po masovom zavedení do výroby, v 90. rokoch 20. storočia ako baliaci prostriedok v potravinárskom priemysle, sa pre svoju nízku hmotnosť a nízku cenu v porovnaní so sklenenými fľašami stali veľmi populárnymi. V Nemecku bola PET fľaša prvýkrát uvedená firmou The Coca-Cola Company. Pri niektorých produktoch celkom nahradili pôvodné sklenené fľaše, výnimkami zostalo víno a pivo, ktoré sú stále bežne predávané v sklenených fľašiach.

Na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa ročne vyrobí približne 30 tisíc ton PET fliaš. Z tohto množstva sa však k recyklátorom dostane len približne 12 tisíc ton. Najväčší recyklátor Greentech Slovakia ich v Banskej Bystrici spracuje približne 40 tisíc ton. Menší recyklátor General Plastic, je v Kolárove.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HALUZA, Ivan. Najväčšieho domáceho recyklátora PET fliaš v lete pochválila prezidentka. Teraz chystá investíciu do rozvoja. Denník N (Bratislava: N Press), 2021-02-05. Dostupné online [cit. 2021-02-06]. ISSN 1339-844X.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému PET fľaša