Perioikovia
Perioikovia (starogr. Περίοικοι – Períoikoi, z gréckeho peri (okolo) a oikos (dom), doslova "Okolití obyvatelia") boli obyvatelia starovekej Sparty, ktorí mali v štáte nižšie spoločenské postavenie.
Pôvod
[upraviť | upraviť zdroj]Perioikovia boli potomkovia pôvodného achájskeho obyvateľstva, ktoré sa pravdepodobne počas dórskeho vpádu [1]vzdalo dobyvateľom bez odporu. Bola im preto ponechaná osobná sloboda, mali rôzne občianske práva s výnimkou politických. Ostatní pôvodní obyvatelia (tzv. heilóti) pre svoj odpor stratili osobnú slobodu a stali sa v Sparte tzv. štátnymi otrokmi.
Postavenie perioikov
[upraviť | upraviť zdroj]Ich spoločenstvo žilo približne v 100 (údaj z rímskych čias) neohradených obciach[2], roztrúsených väčšinou v okolitých horských lokalitách a tiež aj na pobreží mora. Obce perioikov mali svoju samosprávu (pod dozorom spartských úradníkov) a platili štátu dane. Ich obyvatelia sa zaoberali hlavne remeslom, obchodom a roľníctvom. Mohli vlastniť pôdu a tiež aj otrokov. Slobodne bez povolenia cestovali (hlavne za obchodom) a dokonca sa za Spartu zúčastňovali olympijských hier. Počas vojny slúžili[3] v spartskom vojsku ako hopliti, ktorí občas dosiahli aj vyššie vojenské hodnosti.
Perioikov ale od slobodných Sparťanov delila hlavne sloboda rozhodovania vo veciach politických a zákaz uzatvárania manželstiev so Sparťanmi.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]Zdroje
[upraviť | upraviť zdroj]- ZAMAROVSKÝ, Vojtech. Grécky zázrak. [s.l.] : Perfekt, 2002. ISBN 80-8046-103-1. (slovenský jazyk)
- Paul Cartledge, Sparta and Lakonia. A Regional History 1300 to 362 BC, Routledge, New York, 2002 (2nd edition) ISBN 0415262763