Peter Gustav Lejeune Dirichlet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Johann Peter Gustav Lejeune Dirichlet
nemecký matematik
nemecký matematik
Narodenie13. február 1805
Düren, Nemecko
Úmrtie5. máj 1859 (54 rokov)
Göttingen, Nemecko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Peter Gustav Lejeune Dirichlet

Johann Peter Gustav Lejeune Dirichlet (* 13. február 1805 Düren – † 5. máj 1859 Göttingen) bol nemecký matematik, ktorému sa pripisujú moderné formálne definície funkcie.

Jeho rodina pochádzala z mestečka Richelet v Belgicku, z ktorého bolo odvodené jeho priezvisko Lejeune Dirichlet ("le jeune de Richelet" = "mladý chlapík z Richeletu").

Dirichlet sa narodil v Dürene, kde jeho otec robil vedúceho pošty. Do školy chodil v Nemecku, neskôr vo Francúzsku, kde ho učilo mnoho dnes vychýrených matematikov. Jeho prvá práca bola o Veľkej Fermatovej vete. Táto slávna domnienka (dnes už dokázaná veta) hovorí, že pre n > 2 rovnica xn + yn = zn nemá okrem triviálnych prípadov, kde x, y, alebo z je nula, žiadne korene (x, y, z sú prirodzené čísla). Dirichlet urobil čiastočný dôkaz pre prípad n = 5, ktorý neskôr dokončil Adrien-Marie Legendre. Takmer v rovnakom čase si ho Dirichlet dokončil aj sám, neskôr dokázal aj prípad n = 14.

Oženil sa Rebeccou Mendelssohnovou pochádzajúcou z významnej židovskej rodiny, bola vnučkou filozofa Mosesa Mendelssohna a sestra skladateľa Felixa Mendelssohna.

Po jeho smrti boli Dirichletove prednášky a iné výsledky z teórie čísel zozbierané, upravené a vydané jeho priateľom a matematikom Richardom Dedekindom pod názvom Vorlesungen über Zahlentheorie (Prednášky z teórie čísel).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]