PewDiePie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
PewDiePie
PewDiePie na PAX 2015
PewDiePie
Rod. meno Felix Arvid Ulf Kjellberg
Iné mená PewDiePie, Pewds a Pewdie
Narodenie 24. október 1989 (27 rokov)
Göteborg, Švédsko
Bydlisko Brighton, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Národnosť Švéd
Zamestnanie YouTube
Známy vďaka YouTube
Profesia komentátor videohier
Aktívne roky 2010 – súčasnosť
Odkazy
Webstránka pewdiepie.com
Commons Spolupracuj na Commons PewDiePie

Felix Arvid Ulf Kjellberg (* 24. október 1989, Göteborg, Švédsko), známejší pod jeho online pseudonymom PewDiePie, je švédsky webový komik a producent videí. Je známy pre jeho Let's Play komentáre a vlogy na YouTube.

Narodený v Göteborgu vo Švédsku, PewDiePie sa pôvodne snažil dostať titul v ekonomike priemyslu a v manažmente technológie na Chalmerovej Univerzite Technológie. V roku 2010, počas svojho pôsobenia na univerzite, zaregistroval si YouTube účet pod názvom PewDiePie. Následujúci rok vypadol z Chalmerovej, pretože ho nudilo jeho štúdium, čím sklamal rodičov. Po nezískaní práce s reklamnou agentúrou v Škandinávií sa zameral na svoj YouTube kanál. Aby mohol financovať jeho videá, PewDiePie začal predávať svoje Photoshop umenie a pracovať v stánku s párkami v rožku. PewDiePie čoskoro získal rýchlo rastúcu online sledovanosť a v júli 2012, jeho kanál prekonal jeden milión odberateľov.

Hneď na začiatku, PewDiePie bol podpísaný pod viackanálovou sietou, Machinima. Po nespokojnosti so sietou, podpísal zmluvu s Maker Studios, mal svoj kanál pod Maker podsietou Polaris, a neskôr, Revelmode. Po celú dobu svojho pôsobenia na YouTube, PewDiePie produkoval obsah, ktorý bol chválený ako pravý a nefiltrovaný, ale tiež bol prijatý ako drsný, a v niektorých prípadoch braný ako kontroverzia. V dôsledku skorej kontroverzie v roku 2017 čo sa týkajú okolo antisemitského obsah, ktorý PewDiePie urobil, Disney-prevádzkovaný Maker Studios s ním ukončili svoje partnerstvo a vyhodili ho zo svojej siete. Zatiaľ čo kritizoval pokrytie situáce a obhájil obsah ako vtipy, ktoré boli vytrhnuté z kontextu, pripustil svoju odpornosť.

Od 15. augusta 2013, PewDiePie sa stal najodoberanejším užívateľom na YouTube, bol krátko prekonaný v novembri a decembri 2013 oficiálnym YouTube Spotlight kanálom. Túto pozíciu si držal od 22. decembra 2013. Kanál dosiahol viac ako 54 miliónov odberateľov v marci 2017. Od 29. decembra 2014 do 14. februára 2017, PewDiePie-ov kanál držal poctu bytia najsledovanejším všetkých čias, a do marca 2017 kanál dosiahol viac ako 14 miliárd video pozretí.

PewDiePie hovorí svojim fanúšikom ako "Bro Army (Bráchovská Armáda)" a individuálnym fanúšikom ako "bros (bráchovia)". S pomocou jeho fanúšikov, PewDiePie vyzbieral peniaze pre charity. Kvôli jeho popularite, PewDiePie-ove krytie nezávislých hier vytvorilo Oprah efekt, zvýšenie predaja pre tituly, ktoré hrá. V roku 2016, Time ho pomenoval za jednoho z "100 Najvplyvnejších Ľudí Sveta". PewDiePie žije v Brightone s jeho priateľkou, talianskou YouTube osobnosťou Marzia Bisognin.

Skorý život[upraviť | upraviť zdroj]

PewDiePie sa narodil v Göteborgu vo Švédsku. Bol narodený Lotte Kristine Johanne (* 7. máj 1958) a Ulfovi Christanovi Kjellbergovi (* 8. január 1957) a vyrástol s jeho sestrou Fanny. Jeho mama, bývalá KappAhl CIO, bola menovaná 2010 CIO Roka vo Švédsku. Jeho otec Ulf, je tiež výkonný riaditeľ firmy.

Počas jeho raných rokov školskej dochádzky sa zaújmal o umenie a poznamenal, že kreslil populárnych charakterov z videohier, ako napríklad Maria a Ježka Sonica. Počas strednej školy, preskočil školské hodiny, aby hral videohry v internetovej kaviarni s jeho kamarátmi; na túto tému PewDiePie komentoval, "Švédsko má skvelú kultúru okolo hier". V 2008 vyštudoval Göteborgs Högre Samskola. Potom sa išiel snažiť dostať titul v ekonomike priemyslu a v manažmente technológie na Chalmerovej Univerzite Technológie, ale odišiel z univerzity v 2011. Na základe tohto rozhodnutia PewDiePie uviedol, "Keď o tom teraz premýšľam, bolo to úplne absurdné. Ak sa chcete dostať do Chalmerovej pre priemyseľnú ekonomiku, musíte mať samé jednotky, ale nejako som bol šťastnejší predávať párky v rožku a robiť svoje vlastné herné videá." Zatiaľ čo jeho dôvod odchodu z Chalmerovej bola často označená ako "chcem sa zamerať na svoju YouTube kariéru", v roku 2017, PewDiePie objasniť, "Prečo každý povie tento príbeh zle? [...] Vypadol som z vysokej školy, pretože sa mi nepáčila. Vypadnúť z vysokej školy pre YouTube, to by bolo jednoducho kurva hlúpe." Dodal, že "manažment technológie a ekonomika [boli] nudné ako peklo [...] [a] a nemohol som sa s nikým kurva rozprávať."

PewDiePie tiež povedal, že "miloval Photoshop", chcel pracovať na manipulácii s fotografiami pomocou programu Adobe Photoshop, skôr než byť v škole. Vzťahujúci sa k tejto vášni, vstúpil do Photoshop súťaží a takmer získal prácu v "jednej z najlepších reklamných agentúr v Škandinávii." Mal tiež záujem o vytváraní obsahu na YouTube, a potom, čo nezískal prácu, predal výtlačky limitovaných edícií svojich photoshopovaných obrazov, aby si mohol kúpiť počítač pre prácu na YouTube videá.

YouTube kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Formát kanálu[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným zameraním PewDiePie-ových videí je jeho komentár a reakcie na rôzne hry, ktoré hrá. Vzhľadom k tomu, jeho videá zapadajú do kategórie Let's Play. Na rozdiel od tradičných walkthrough-ov, jeho Let's Play videá sú oddané k "zdieľaniu herných momentov na YouTube pre mojich bráchov". Variety hovorí, že "PewDiePie sa chová, ako by trávil čas s kamarátom. Každé video sa na začiatku predstaví v prenikavom, praštenom hlase, s vyťahovaním samohlásiek z jeho YouTube prezývky a potom sa ponorí do videa."

V jeho ranných rokoch ako YouTube osobnosť, PewDiePie bol známy kvôli hraniu hororových a akčných video hier, najmä Amnesia: The Dark Descent a jej mody. PewDiePie tiež začal natáčať týždenné vlogy od 2. septembra 2011. Tieto vlogy sú nahraté pod názvom Fridays with PewDiePie (Piatky s PewDiePie-om). Na konci každého videa zvyčajne urobí "Brofist". Ako jeho kanál rástol, jeho obsah videí sa začal rozrastať, nahrával živé a animované komediálne krátke videá. V roku 2014 začal aktívnejšie hráť hry, ktoré ho zaujímali, bez ohľadu na to, či to boli hororové hry. Okrem toho je tiež známe, že podporuje video hry od nezávislých vývojárov.

PewDiePie bol tiež známy za jeho časté nahrávanie videí, niečo, čo znížil v roku 2014. Do začiatku roka 2017 nahral viac ako 3,500 videí na svojom kanáli, asi 400 z nich boli urobené súkromnými.

Počas rannej časti svojej YouTube kariéry, PewDiePie odmietol najať editora alebo pomoc s jeho videami; hovoril, "Chcem aby YouTube bol YouTube." V októbri 2014, však, zatiaľ čo hovoril Rhettovi a Linkovi na ich Ear Biscuits podcaste, PewDiePie vyjadril, že si bude hľadať editora v roku 2015. Vo februári 2017, PewDiePie uviedol vo videu "My Response": "Som len človek. Som to doslova iba ja. Nie je tu žiadny producent [...] žiadny pisár ,žiadny kameraman."

Štýl obsahu[upraviť | upraviť zdroj]

Povaha obsahu videí od PewDiePie-a bola popísaná viacerými časopismi ako praštená, energická, nepríjemná a naplnená nadávkami. Avšak, mnoho z rovnakých časopisov pripúštajú, že obsah PewDiePie-a je skutočný a nefiltrovaný. Sarah Begley z Time povedala, že jeho klipy obsahovali "charizmatické rozprávanie". Chris Reed z The Wall St. Cheat Sheet povedal, že obsahoval "improvizovaný komentár, ktorý sa vyznačuje praštenými vtipmi, nadávkami a hlasnými "výbuchmi"." Ďalší reportér poznamenal, že PewDiePie-ov "zvolený spôsob zdieľania jeho kritiky sa stáva nemravnou zábavou, nesprostredkovaný prúd vyhŕknutých vtipov, vyľakané kňučanie, praštené hlasy, politický nekorektné komentáre a skoro nonstop nadávok." Reed dodáva, že tieto aspekty PewDiePie-ových videí sú, čo kritici nájdu najviac drsné, ale čo fanúšikovia milujú najviac. PewDiePie-ovým strediskom je hra, ktorá ma občas následok na tichý alebo emociálny komentár; jeho The Last of Us playthrough, bolo konštantované, že nechal obvykle vokálneho hráča nemého na konci.

V roku 2016, PewDiePie skúmal svoje staršie videá a zároveň si uvedomoval štylistické zmeny, ktoré vykonal a vyjadril špecifickú ľútosť pre jeho bežné používanie slov ako gay a retard, v hanlivom zmysle. V decembri 2016, Patricia Hernandez z Kotaku písala o jeho štylistických zmenách, vysvetľovala, že "za posledný rok, kanál PewDiePie mal podstatný konflikt, ako sa Kjellberg pomaly vzďaľuje od mnohých vecí, ktorými sa preslávil. Robí menej Let's Playov na hororové hry ako Amnesia," a dodáva "PewDiePie z roku 2013 môže byť nevyspelý, iste, ale [...] definujúci aspekt terajších PewDiePie-ových videí je existenciálny pocit úzkosti, keď opisuje neutešenú realitu tvorbu obsahu pre stroj, ktorý nemôže plne kontrolovať ani rozumieť." Na technickom aspekte svojich videí, PewDiePie hovoril o tom, ako jeho ranné videá mali iba surové zábery, hoci neskôr začal venovať čas k úprave jeho videí.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skoré roky (2010–2012)[upraviť | upraviť zdroj]

PewDiePie pôvodne registroval účet na YouTube pod názvom "PewDie"; vysvetľuje, že "pew" predstavuje zvuk laserov a "die" znamená smrť. Po zabudnutí hesla k tomuto účtu, potom zaregistroval YouTube kanál "PewDiePie" 29. apríla 2010. Potom, čo vypadol z Chalmerovej, jeho rodičia ho odmietli podporiť, a v dôsledku toho financoval jeho ranné videá tým, že predával výtlačky jeho Photoshop umenia a pracoval v stánku s párkami v rožku. Na to, že musel pracovať v stánku s párkami v rožku, PewDiePie uviedol, "ten fakt, že som mohol robiť videá bolo oveľa dôležitejšie pre mňa ako to [že] som musel stráviť niekoľko hodín denne robiť prácu, ktorá nebola tak prestížna." Päť rokov neskôr PewDiePie pripomenul, "Vedel som, že ľudia boli veľký u iných typov videí, ale nebol žiadny veľký v hraní a nevedel som, že by ste z toho mohli zarábať peniaze. Nikdy to nebolo ako kariéra, že som mohol iba opustiť strednú školu a pokračovať v nej. Bolo to proste niečo, čo som miloval robiť. A tu sme o päť rokov neskôr, a vybuchlo to." V decembri 2011, PewDiePie-ov kanál mal okolo 60,000 odberateľov. Približne v rovnakom čase ako jeho kanál získal 700,000 odberateľov, PewDiePie vystúpil na konferencii Nonick 2012. Dňa 11. júla 2012, kanál dosiahol 1 milión odberateľov a dosiahol 2 milióny odberateľov v septembri 2012. V októbri 2012, OpenSlate zaradil kanál PewDiePie ako #1 YouTube kanál. Ten december, PewDiePie vstúpil do Maker Studios.

Skoro v jeho YouTube kariére, PewDiePie používal vtipy o znásilnení v jeho videách. Kritika týchto vtipov začala kontroverziu a v októbri 2012, PewDiePie riešil ten problém cez príspevok Tumblr, napísal, "Aby bolo jasné, len som chcel povedať, že už nebudem robiť vtipy o znásilnení, ako som sa zmienil predtým, nechcem nikomu ublížiť a ospravedlňujem sa, keď som to niekedy urobil." The Globe and Mail uviedli, "na rozdiel od mnoho mladých hráčov, počúvol, keď fanúšikova a kritici a podobní poukázali na ich škodlivú povahu a rozhodol sa prestať robiť vtipy o znásilnení."

Stávanie sa najviac odoberaným užívateľom (2013)[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 18. februára 2013, kanál PewDiePie dosiahol 5 miliónov odberateľov, a v apríli PewDiePie získal pokrytie na The New York Times po prekonaní 6 milión odberateľov. V máji, na začiatku Starcount Oceneniach Sociálnych Hviezd v Singapure PewDiePie vyhral ocenenie za za švédsku sociálnu hviezdu. Keď súperil proti Jenne Marbles, Smosh a Tobymu Turnerovi, PewDiePie tiež vyhral cenu za Najpopulárnejšie Sociálnu Šou. V júli 2013 predbehol Jennu Marbles, aby sa stal druhým najodoberanejším YouTube užívateľom a dosiahol 10 miliónov odberateľov.

PewDiePie-ov počet odberateľov prekonal ten vedúceho kanála, Smosh, dňa 15. augusta 2013. Keď sa stal najodoberanejším YouTube užívateľom, PewDiePie poznamenal, "Keď som začal môj YouTube kanál v 2010, nikdy by ma nenapadlo, že jedného dňa by bol najodoberanejším kanálom na svete, a že by som bol súčasťou takej skvelej komunity." Potom, čo sa stal najodoberanejším užívateľom, tvorca Maker Studios Ben Donovan uviedol, že PewDiePie "je skvelým príkladom toho, ako autor obsahu na YouTube môže spôsobiť celosvetové sledovanie kvôli nadšeniu a kreativite, a jeho veľa odberateľov ukazuje vernostné a silné spojenie, ktoré má k jeho 'bráchom." Dňa 1. novembra 2013 sa PewDiePie sa stal prvým kanálom, ktorý dosiahol 15 miliónov odberateľov; následujúci deň bol prekonaný oficiálnym YouTube Spotlight účtom. V rovnakom mesiaci, PewDiePie vyhlásil jeho nechuť nového YouTube systému komentov. V decembri PewDiePie predbehol YouTube Spotlight kanál a opäť sa stal najodoberanejším používateľom na YouTube.

Skrz roky 2012 a 2013, PewDiePie-ov kanál bol jedným z najrýchlejšie rastúcich na YouTube, čo sa týka získaných odberateľov. V roku 2013 kanál PewDiePie išiel z 3,5 milióna na necelých 19 miliónov odberateľov, a do konca roka 2013, získaval nového odberateľa každých 1.037 sekúnd. Billboard oznámil, že kanál PewDiePie získal viac odberateľov ako akýkoľvek iný kanál v roku 2013. Navyše v druhej polovici roka 2013 kanál PewDiePie získal necelých 1,3 miliardy pozretí videí.

Pokračujúci rast (2014–2015)[upraviť | upraviť zdroj]

V marci 2014, PewDiePie aktualizoval svoj výkon produkcie videí, oznámil, že bude menšia frekvencia vydávania videí. V auguste 2014, Maker Studios vydali oficiálnu PewDiePie aplikáciu pre iPhone, takže diváci mali možnosť prezrieť si jeho videá, vytvoriť vlastné články videí a zdieľať videá s ostatnými. Neskôr v mesiaci, PewDiePie vydal video, v ktorom oznámil, že natrvalo zakáže komentáre k jeho YouTube videám. Na jeho rozhodnutie, PewDiePie uviedol, "Idem si pozrieť komentáre a je tam hlavne spam, ľudia, ktorý si robia reklamu, ľudia, ktorý sa snažia provokovať... toto všetko pre mňa nič neznamená. Nezaujímam sa o to, nechcem to vidieť." Po zakázaní komentárov, PewDiePie pokračoval v interakcii so svojím publikom cez Twitter a Reddit. V polovici septembra, PewDiePie vydal nadväzujúce video, stál za svojím rozhodnutím a oznámil spustenie broarmy.net, online fórum, v ktorom sa bude aktívne spájať so svojimi divákmi, bolo určené na nahradenie YouTube sekcie komentárov.

V septembri 2014, PewDiePie začal streamovať videá jeho série, BroKen, na MLG.tv. PewDiePie ju hostil s Kennethom Morrisonom, známejším ako CinnamonToastKen, tiež online komentátorom hier. Dňa 13. októbra, PewDiePie sa rozhodol ešte raz, aby schválil komentáre na jeho videách, hoci len po schválení. Avšak, PewDiePie tweetol, "Mám ich nastavené ako schválené, aby som mohol presmerovať ľudí aby sa vyjadrili na mojej webovej stránke." V neskoršom videu, PewDiePie tvrdil, že zakázanie komentárov mu pomohlo sa stať šťastnejším. Len v roku 2014, účet PewDiePie získal skoro 14 miliónov nových odberateľov a cez 4,1 miliardy zhliadnutí videí; obe hodnoty boli vyššie, než akýkoľvek iný užívateľ. Podľa Social Blade, webovej stránky, ktorá sleduje štatistiky YouTube kanálov, 29. decembra 2014 kanál PewDiePie prekonal zhliadnutie videí emimusic, u asi 7,2 miliardy zhliadnutí, aby sa stal najsledovanejším kanálom na webovej stránke. Počas júla 2015, PewDiePie-ové videá boli zdokumentované pre príjem viac ako 300 miliónov zhliadnutí za mesiac. Dňa 6. septembra, YouTube účet PewDiePie sa stal prvým, ktorý prekonal 10 miliárd zhliadnutí videí. Neskôr v mesiaci, PewDiePie doberal o role v sérii, a že bol v Los Angeles pre natáčenie tej šou. Aj keď nie veľa detailov bolo odhalených v tej dobe, v októbri bolo oznámené, že séria bude nazvaná Scare PewDiePie (Vystraš PewDiePie-a).

YouTube Red a zmena štýlu (2016–2017)[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Scare PewDiePie debutovala na PewDiePie-ovom kanále v januári 2016 prostredníctvom predplatenej služby od YouTube, YouTube Red. Skrz 2016, PewDiePie-ova zmena štýlu videí sa stala viac zrejmá, než vylepšenia realizované v minulosti (pozri vyššie pre viac). Ako už bolo spomenuté, PewDiePie adresoval svoje používanie slov, spätne vyjadroval, "stále robím trochu hlúpe vtipy, ktoré by som nemal robiť." Ale mám pocit, že vtedy som nerozumel. Bol som tak nezrelý a len som myslel, že to bolo smiešne, len preto, že boli útočné [...] nie som na to pyšný. Naozaj nie som. Ale som tiež rád, že som z toho vyrástol." Kým pokračuje produkovať menej Let's Play videí o hororových hrách, jeho štýl humoru sa tiež zmenil; PewDiePie komentoval vo videu z decembra 2016, "Myslím, že vec je, že mám viac mladšieho publikum [členovia], a myslím, že môj humor vyschol, a oni to nechápu."

Dňa 20. októbra PewDiePie žartom začal druhý kanál pod názvom Jack septiceye2. Začal tento kanál ako spôsob získania nový Golden Play Button potom, čo jeho PewDiePie [Button] bol rozbitý. Názov je odvodený od svojho priateľa a komentátora video hier na YouTube, jacksepticeye-a. O niekoľko dní neskôr oznámil, že by išiel späť do Los Angeles nahrávať ďalšiu sezónu Scare PewDiePie, a že by každý deň vlogoval, keď bol preč. V decembri, Kotaku ohlásil, že kanál Jack septiceye2 získal 1,4 milióna odberateľov, napriek tomu, že má k dispozícií iba jedno video.

Cez november a december 2016, PewDiePie žartovne vyjadril svoje túžby odstrániť svoj YouTube kanál, keď dosiahne 50 miliónov odberateľov. Dňa 2. decembra nahral video, v ktorom diskutoval o jeho frustrácii s problémom, účty YouTube zažívali nevysvetliteľnú stratu odberateľov a zhliadnutí. PewDiePie vyjadril, "Zistil som, že veľa ľudí, ktorí pracujú s YouTube, takmer ktokoľvek, nemajú potuchy, aké to je pracovať ako tvorca obsahu, ako niekto, kto si to vybudoval za celé roky a naozaj sa o to staral." Na tento problém, zástupca spoločnosti Google poskytol komentár k Ars Technica, popisoval, Niektorí tvorcovia vyjadrili obavy okolo poklesu ich odberateľov. Urobili sme rozsiahly prehľad a nenašli sme žiadne poklesy v tvorcových odberateľoch v rámci toho, čo sa obvykle stane, keď sa diváci buď odhlásia z tvorcovho kanálu alebo keď YouTube odstráni spam odberateľov."

Dňa 8. decembra, PewDiePie-ov kanál dosiahol 50 miliónov odberateľov, čím sa stal prvým YouTube kanálom, aby tak urobil. Po dosiahnutí miľníka, PewDiePie tweetol "vymažem zajtra 5pm gmt," v odkaze na jeho kanál, pred vymazaním jeho kanála, nahral slávnostné video s ohňostrojmi. Nakoniec, nevymazal svoj PewDiePie kanál, a namiesto toho zmazal žartovný kanál Jack septiceye2, hovoril "Vieš, keď urobíš vtip a ten vybuchne na niečo oveľa väčšie, než by si si predstavoval?" PewDiePie-ov vtip získal negatívny príjem od Fortune. Mathew Ingram od publikácie domnieval, "toto je len výbuch hnevu mužo-dieťaťa , ktorý zarába milíony dolárov hraním video hier," a dodáva, "na prvý pohľad, video, v ktorom hrozí vymazanie jeho kanála javí ako kňučanie bohatej celebrity, ktorý si všimol, že jeho videá nedostávajú toľko zhliadnutí, ako dostávali, a viní platformu za nepodporovanie, ako si myslí, že by mali." Dňa 18. decembra 2016 získal Ruby Play Button od YouTube ako odmenu za prekonanie 50 miliónov odberateľov.

Dňa 10. decembra, PewDiePie vydal video s názvom "Can this video hit 1 million likes? (Môže toto video získať 1 milíon like-ov?)" Vo videu, po sledovaní rôznych YouTuberov žiadať o určité množstvo like-ov na svojich videí, žartom poprosil divákov, aby pomohli videu dosiahnúť 1 milión like-ov. Video má v súčasnosti 3,2 miliónov like-ov, čo ho radí ako 70.-najviac-like-nuté video na YouTube, rovnako ako najviac like-nuté nehudobné video na YouTube. Dňa 24. decembra, vydal nadvädzujúce video s názvom "Can this video get 1 million dislikes? (Môže toto video získať 1 milión dislike-ov?)" Obsah je takmer rovnaký ako ten, v ktorom žiada o like-y, okrem toho, že v tomto videu žiada divákov aby dislike-li video. Video má v súčasnosti viac ako 2,8 milióna dislike-ov, čo ho radí ako 3.-najviac-dislike-nuté video na YouTube a najviac-dislike-nuté video ktoré nieje ani hudobný klip alebo ukážka. Dňa 28. januára 2017, vydal ďalšie podobné video, nazvané "Can this video get 1 million comments? (Môže toto video získať 1 milión komentárov?)" Do 2 dnoch vydania sa zhromaždilo 5,3 miliónov komentárov, za čo sa stalo najokomentovaným videom na YouTube. Od januára 2017, jeho videá majú viac ako 150,000 rokov sledovania jeho videí.

Dňa 14. februára 2017, podľa Social Blade, celkový počet zhliadnutí videí na jeho kanále bol prekonaný indickým hudobným vydavateľstvom T-Series.

Kontroverzné videá a vypadnutie zo siete (2017–doteraz)[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2017, PewDiePie začal dostávať kritiku za jeho ne-herné videa. V jednom z nich zdanlivo používa slovo neger, ktoré spôsobilo #PewDiePieIsOverParty (#PewDiePieJeUKoncaPárty) trend po celom svete na Twitteri. O niekoľko dní neskôr, PewDiePie vytvoril ďaľšiu kontroverziu, keď nahral video kde recenzoval webovú stránku Fiverr, ktorá umožňuje ľudom predávať služby za 5 dolárov. Vo videu, PewDiePie ukazuje jeho reakciu na duo, ktoré zaplatil za zobrazenie správy "SMRŤ VŠETKÝM ŽIDOM" na značke, ako vtip a poukázanie na absurdné veci, ktoré môžu byť poskytované ako platené služby na internete. Okamžite sa ospravedlnil v rámci rovnakého videa a hovoril: "Ospravedlňujem sa. Nemyslel som si, že by to naozaj urobili. Cítim sa čiastočne zodpovedný," dodal: "nie som antisemista, [...] takže nemajte zlé myšlienky. Bolo to srandovné meme, a nemyslel som si, že by to fungovalo, v poriadku." PewDiePie prijal kritiku od niektorých užívateľov v sekcii komentárov, rovnako ako od niektorých médií. V dôsledku tohto videa, obidvaja PewDiePie a duo boli zakázané z tej webovej stránky, čo ich vyžiadalo natočiť ospravedlňujúce video o tom, že nepochopili význam značky, a ospravedlnili sa všetkým židom.

Urobil som nejaké vtipy, ktoré ľudia nemajú radi. A viete čo? Ak ľudia nemajú radi moje vtipy, plne to rešpektujem. Plne to chápem. Potvrdzujem, že som vzal veci príliš ďaleko, a to je niečo, čo určite budem mať na pamäti, ale reakcia na to bola iba šialenstvo.
– PewDiePie, My Response video (2017)

O niekoľko týždňov neskôr, The Wall Street Journal hlásili o incidente, a zároveň dodali, že od augusta 2016, PewDiePie zahrnul antisemitské vtipy alebo nacistické snímky v deviatich samostatných videách. Publikácia poznamenala, že odstránil tri z tých videí, vrátane Fiverr videa v januári 2017. V Tumblr príspevku 12. februára, PewDiePie vyjadril: "Ja v žiadnom prípade nepodporujem akúkoľvek nenávisť,  [...] myslím, že obsahu, ktorý vytváram je ako zábava, a nie miesto pre vážne politické komentáre," a pripustil, "hoci to nebolo mojím úmyslom, chápem, že tieto vtipy boli nakoniec urážlivé." Vo svojom príspevku tiež zopakoval, že nepodporuje antisemitské skupiny. PewDiePie-ova motivácia pre jeho Tumblr príspevky boli čiastočne riadené tým, že neonacistické a Belošské nadradené skupiny a publikácie, ako je The Daily Stormer, odkazovali a chválili PewDiePie-a pre jeho vtipy.

Dňa 13. februára, Disney-vlastniaca viackanálová sieť Maker Studios ho vyhodila z dôvodu vyššie uvedenej kontroverzie a ďalších videí, ktoré údajne obsahujú antisemitské vtipy. Maker uviedol, že "hoci vytvoril sledovanie tým, že bol provokatívny a neúctivý, jasne zašiel príliš ďaleko v tomto prípade a výsledné videá sú nevhodné." Google tiež urobil opatrenia, vyhodili ho z reklamného programu Google, rovnako ako zrušili YouTube Red sériu Scare PewDiePie. Rôzni novinári a média sa pripojili k Wall Street Journalu a kritizovali PewDiePie-a. Kirsty Major z The Independent, Arwa Mahdawi z The Guardian a Ben Kuchera z Polygonu, boli všetci kritický na PewDiePie-ovu obranu svojho obsahu ako vtipy vytrhnuté z kontextu, vyjadrili, že jeho obsah pomáha normalizovať ideológie ako fašizmus, neonacizmus a Belošskú nadradenosť. Ironicky, Ben Fritz, jeden z troch WSJ novinárov, ktorý písal o PewDiePie-ovi, sám urobil niekoľko antisemitských a nacistických vtipov na Twitteri. PewDiePie-oví fanúšici zhromaždili jeho vtipy a obvinili ho z pokrytectva a začali naňho nadávať.

Mnohí v YouTube komunite, vrátane Ethana Kleina z h3h3Productions, židovský YouTube komik, ktorý je tiež priateľ PewDiePie-a, rovnako ako komentátor YouTube noviniek Philip DeFranco a populárny hráč Markiplier, a ďalší bránili PewDiePie-a a silno kritizovali spôsob, akým média ovládali incident. Dňa 16. februára, PewDiePie sám reagoval vo videu s názvom My Response (Moja Odpoveď), v ktorom sa ospravedlnil tým, ktorí boli urazení jeho predchádzajúcimi videami a v ktorých tiež kritizoval podávanie správ v médiach. Tiež hovorí, že Wall Street Journal podávali jeho vtipy ako "príspevky" a vytrhli ich z kontextu. Jedným z príkladov, ktoré dáva je v jednom z jeho vlogov, v ktorom vyjadruje frustráciu na ľudí, ktorý vytvárajú hákové kríže v jeho video hre Tuber Simulator. V My Response videu, sa tiež dotkol vyššie uvedených štylistických zmien, že jeho obsah videa začal prechádzať na viac úprimný a otvorený o svojich názoroch.

Vzťah s YouTube sieťami a programami[upraviť | upraviť zdroj]

V dôsledku toho, že Maker Studios vyhodili PewDiePie-a zo svojej siete, kvôli vyššie uvedenej antisemitskej kontroverzii, PewDiePie nieje podpísaný k akejkoľvek viackanálovej sieťi (MCN). Predtým bol podpísaný k Machinime, pred svojím partnerstvom s Makerom. PewDiePie vyjadril pocity zanedbanosti jeho pôsobenia v jeho sieti, ktorá pôsobí ako súper k Maker. Cítil sa frustrovaný s tým, ako s ním Machinima zaobchádza, PewDiePie si najal právnika, aby ho oslobodil z jeho zmluvy so sieťou.

Kým bol v Maker, PewDiePie sa podpísal k hernej podsieti Makeru, Polaris. Maker je sama o sebe viackanálová sieť, ktorá riadi rast kanálov podpísaných k nim.

V októbri 2014, PewDiePie sa začal zmieňovať o možnosti, že možno neobnoví svoju zmluvu s Maker Studios po jej skončení v decembri 2014. Správy, ktoré pokrývali túto informáciu tiež dodali, že PewDiePie vyjadril frustráciu s materskej spoločnosti štúdia, Disney; PewDiePie hovoril, "To, že Disney kúpil Maker Studios pre mňa naozaj nič nezmení. Keď požiadam o pomoc, oni odpovedia, to je celý kontakt, ktorý mám. Uvidíme, čo sa stane." Skôr, ako sa znova podpísať k Maker, PewDiePie už rozmýšľal na možnosť začať svoju vlastnú sieť, hoci odmietol poskytnúť informácie na túto tému. Avšak vzhľadom na média ukazujúce na jeho nezájem o Maker, PewDiePie tweetol, "Mám pocit, že som bol nesprávne citovaný v denníku WSJ a som naozaj spokojný s prácou, ktorú pre mňa Maker robil." PewDiePie nakoniec pokračoval vytvárať videá v Makeri; jeho vzťah so sieťou zaznamenal Maker vytvoriť oficiálnu PewDiePie webovú stránku, aplikáciu a online obchod na predaj Bro Army (Bráchovská Armáda) tovaru, zatiaľ čo PewDiePie presadzuje médiálne záujmy Makeru a dáva sieti podieľ z jeho príjmov z YouTube reklám.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodom je zo Švédska, neskôr sa jeho priateľka Marzia Bisognin (na YouTube známa pod CutiePieMarzia) presťahovala za ním do Švédska a v júli 2013 sa presťahovali do Veľkej Británie. Podieľa sa aj na charitatívnej činnosti pre World Wildlife Foundation a St. Jude Children's Research Hospital, ako aj Charity Water, kde jeho fanúšikovia mohli darovať peniaze na počesť a oslavu k okrúhlemu výročiu dosiahnutia hranice 10 miliónov odberateľov. Pri jeho 26,000,000 odberateľoch začal prispievať tiež na charitu Save the Children, kde sa vyzbieralo viac ako 1 000 000 dolárov.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]