PewDiePie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
PewDiePie
PewDiePie na PAX 2015
PewDiePie
Rod. meno Felix Arvid Ulf Kjellberg
Iné mená Pewds
Narodenie 24. október 1989 (27 rokov)
Göteborg, Švédsko
Bydlisko Brighton, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Národnosť Švéd
Známy vďaka YouTube
Profesia komentátor videohier
Aktívne roky 2010 – súčasnosť
Odkazy
Webstránka pewdiepie.com
Commons Spolupracuj na Commons PewDiePie

Felix Arvid Ulf Kjellberg (* 24. október 1989, Göteborg, Švédsko), známejší pod jeho online prezývkou PewDiePie, je švédsky webový komik a producent videí, najznámejší pre jeho Let's Play komentáre a vlogy na YouTube.

Narodený v Göteborgu vo Švédsku, PewDiePie sa pôvodne snažil dostať titul v ekonomike priemyslu a v manažmente technológie na Chalmerovej Univerzite Technológie. V roku 2010, počas svojho pôsobenia na univerzite, zaregistroval si YouTube účet pod názvom PewDiePie. Následujúci rok vypadol z Chalmerovej, aby sa zameral na svoj YouTube kanál, čím sklamal rodičov. Potom, čo mu zamietli ich podporu, PewDiePie začal pracovať v stánku s párkami v rožku, aby financoval svoje videá. PewDiePie čoskoro získal rýchlo rastúcu online sledovanosť a v júli 2012, jeho kanál prekonal jeden milión odberateľov.

Od 15. augusta 2013, PewDiePie bol najodoberanejší užívateľ na YouTube, bol krátko prekonaný v novembri a decembri 2013 oficiálnym YouTube Spotlight kanálom. Túto pozíciu si držal od 22. decembra 2013. Kanál dosiahol viac ako 52 miliónov odberateľov v januári 2017. 29. decembra 2014, kanál prekonal hudobný účet EMI na YouTube a stal sa najpozeranejším kanálom všetkých čias a v januári 2017 kanál dosiahol viac ako 14.6 miliárd video pozretí.

PewDiePie hovorí svojim fanúšikom ako "Bro Army (Bráchovská Armáda)" a individuálnym fanúšikom ako "bros (bráchovia)". S pomocou jeho fanúšikov, PewDiePie vyzbieral peniaze pre charity. Kvôli jeho popularite, PewDiePie-ove krytie nezávislých hier vytvorilo Oprah efekt, zvýšenie predaja pre tituly, ktoré hrá. V roku 2016, Time ho pomenoval za jednoho z "100 Najvplyvnejších Ľudí Sveta". PewDiePie žije v Brightone s jeho priateľkou, talianskou YouTube osobnosťou Marzia Bisognin.

Skorý život[upraviť | upraviť zdroj]

PewDiePie sa narodil v Göteborgu vo Švédsku. Bol narodený Lotte Kristine Johanne (* 7. máj 1958) a Ulfovi Christanovi Kjellbergovi (* 8. január 1957) a vyrástol s jeho sestrou Fanny. Jeho mama, bývalá KappAhl CIO, bola menovaná 2010 CIO Roka vo Švédsku. Jeho otec Ulf, je tiež výkonný riaditeľ firmy.

Počas jeho raných rokov školskej dochádzky sa zaújmal o umenie a poznamenal, že kreslil populárnych charakterov z videohier, ako napríklad Maria a Ježka Sonica. Počas strednej školy, preskočil školské hodiny, aby hral videohry v internetovej kaviarni s jeho kamarátmi; na túto tému PewDiePie komentoval, "Švédsko má skvelú kultúru okolo hier". V 2008 vyštudoval Göteborgs Högre Samskola. Potom sa išiel snažiť dostať titul v ekonomike priemyslu a v manažmente technológie na Chalmerovej Univerzite Technológie, ale odišiel z univerzity v 2011, aby sa zameral na svoj YouTube kanál. Na základe tohto rozhodnutia PewDiePie uviedol, "Keď o tom teraz premýšľam, bolo to úplne absurdné. Ak sa chcete dostať do Chalmerovej pre priemyseľnú ekonomiku, musíte mať samé jednotky, ale nejako som bol šťastnejší predávať párky v rožku a robiť svoje vlastné herné videá."

YouTube kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Formát kanálu[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným zameraním PewDiePie-ových videí je jeho komentár a reakcie na rôzne hry, ktoré hrá.Vzhľadom k tomu, jeho videá zapadajú do kategórie Let's Play. Na rozdiel od tradičných walkthrough-ov, jeho Let's Play videá sú oddané k "zdieľaniu herných momentov na YouTube pre mojich bráchov". Variety hovorí, že "PewDiePie sa chová, ako by trávil čas s kamarátom. Každé video sa na začiatku predstaví v prenikavom, praštenom hlase, s vyťahovaním samohlásiek z jeho YouTube prezývky a potom sa ponorí do videa."

V jeho ranných rokoch ako YouTube osobnosť, PewDiePie bol známy kvôli hraniu hororových a akčných video hier, najmä Amnesia: The Dark Descent a jej mody. PewDiePie tiež začal natáčať týždenné vlogy od 2. septembra 2011. Tieto vlogy sú nahraté pod názvom Fridays with PewDiePie (Štvrtky s PewDiePie-om). Na konci každého videa zvyčajne urobí "Brofist". Ako jeho kanál rástol, jeho obsah videí sa začal rozrastať, nahrával živé a animované komediálne krátke videá. V roku 2014 začal aktívnejšie hráť hry, ktoré ho zaujímali, bez ohľadu na to, či to boli hororové hry. Okrem toho je tiež známe, že podporuje video hry od nezávislých vývojárov.

PewDiePie bol tiež známy za jeho časté nahrávanie videí, niečo, čo znížil v roku 2014. Do začiatku roka 2017 nahral viac ako 3,500 videí na svojom kanáli, asi 400 z nich boli urobené súkromnými. Od januára 2017, jeho videá majú viac ako 150,000 rokov sledovania jeho videí.

Štýl obsahu[upraviť | upraviť zdroj]

Povaha obsahu videí od PewDiePie-a bola popísaná viacerými časopismi ako praštená, energická, nepríjemná a naplnená nadávkami. Avšak, mnoho z rovnakých časopisov pripúštajú, že obsah PewDiePie-a je skutočný a nefiltrovaný. Sarah Begley z Time povedala, že jeho klipy obsahovali "charizmatické rozprávanie". Chris Reed z The Wall St. Cheat Sheet povedal, že obsahoval "improvizovaný komentár, ktorý sa vyznačuje praštenými vtipmi, nadávkami a hlasnými "výbuchmi"." Ďalší reportér poznamenal, že PewDiePie-ov "zvolený spôsob zdieľania jeho kritiky sa stáva nemravnou zábavou, nesprostredkovaný prúd vyhŕknutých vtipov, vyľakané kňučanie, praštené hlasy, politický nekorektné komentáre a skoro nonstop nadávok." Reed dodáva, že tieto aspekty PewDiePie-ových videí sú, čo kritici nájdu najviac drsné, ale čo fanúšikovia milujú najviac. PewDiePie-ovým strediskom je hra, ktorá ma občas následok na tichý alebo emociálny komentár; jeho The Last of Us playthrough, bolo konštantované, že nechal obvykle vokálneho hráča nemého na konci.

V roku 2016, PewDiePie skúmal svoje staršie videá a zároveň si uvedomoval štylistické zmeny, ktoré vykonal a vyjadril špecifickú ľútosť pre jeho bežné používanie slov ako gay a retard, v hanlivom zmysle. V decembri 2016, Patricia Hernandez z Kotaku písala o jeho štylistických zmenách, vysvetľovala, že "za posledný rok, kanál PewDiePie mal podstatný konflikt, ako sa Kjellberg pomaly vzďaľuje od mnohých vecí, ktorými sa preslávil. Robí menej Let's Playov na hororové hry ako Amnesia," a dodáva "PewDiePie z roku 2013 môže byť nevyspelý, iste, ale [...] definujúci aspekt terajších PewDiePie-ových videí je existenciálny pocit úzkosti, keď opisuje neutešenú realitu tvorbu obsahu pre stroj, ktorý nemôže plne kontrolovať ani rozumieť." Na technickom aspekte svojich videí, PewDiePie hovoril o tom, ako jeho ranné videá mali iba surové zábery, hoci neskôr začal venovať čas k úprave jeho videí.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skoré roky (2010–2012)[upraviť | upraviť zdroj]

PewDiePie pôvodne registroval účet na YouTube pod názvom "PewDie"; vysvetľuje, že "pew" predstavuje zvuk laserov a "die" znamená smrť. Po zabudnutí hesla k tomuto účtu, potom zaregistroval YouTube kanál "PewDiePie" 29. apríla 2010. Potom, čo vypadol z Chalmerovej, jeho rodičia ho odmietli podporiť, a v dôsledku toho PewDiePie financoval jeho ranné videá tým, že pracoval v stánku s párkami v rožku. Na to, že musel pracovať v stánku s párkami v rožku, PewDiePie uviedol, "ten fakt, že som mohol robiť videá bolo oveľa dôležitejšie pre mňa ako to [že] som musel stráviť niekoľko hodín denne robiť prácu, ktorá nebola tak prestížna." Päť rokov neskôr PewDiePie pripomenul, "Vedel som, že ľudia boli veľký u iných typov videí, ale nebol žiadny veľký v hraní a nevedel som, že by ste z toho mohli zarábať peniaze. Nikdy to nebolo ako kariéra, že som mohol iba opustiť strednú školu a pokračovať v nej. Bolo to proste niečo, čo som miloval robiť. A tu sme o päť rokov neskôr, a vybuchlo to." V decembri 2011, PewDiePie-ov kanál mal okolo 60,000 odberateľov. Približne v rovnakom čase ako jeho kanál získal 700,000 odberateľov, PewDiePie vystúpil na konferencii Nonick 2012. Dňa 11. júla 2012, kanál dosiahol 1 milión odberateľov a dosiahol 2 milióny odberateľov v septembri 2012. V októbri 2012, OpenSlate zaradil kanál PewDiePie ako #1 YouTube kanál. Ten december, PewDiePie vstúpil do Maker Studios.

Skoro v jeho YouTube kariére, PewDiePie používal vtipy o znásilnení v jeho videách. Kritika týchto vtipov začala kontroverziu a v októbri 2012, PewDiePie riešil ten problém cez príspevok Tumblr, napísal, "Aby bolo jasné, len som chcel povedať, že už nebudem robiť vtipy o znásilnení, ako som sa zmienil predtým, nechcem nikomu ublížiť a ospravedlňujem sa, keď som to niekedy urobil." The Globe and Mail uviedli, "na rozdiel od mnoho mladých hráčov, počúvol, keď fanúšikova a kritici a podobní poukázali na ich škodlivú povahu a rozhodol sa prestať robiť vtipy o znásilnení."

Stávanie sa najviac odoberaným užívateľom (2013)[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 18. februára 2013, kanál PewDiePie dosiahol 5 miliónov odberateľov, a v apríli PewDiePie získal pokrytie na The New York Times po prekonaní 6 milión odberateľov.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodom je zo Švédska, neskôr sa jeho priateľka Marzia Bisognin (na YouTube známa pod CutiePieMarzia) presťahovala za ním do Švédska a v júli 2013 sa presťahovali do Veľkej Británie. Podieľa sa aj na charitatívnej činnosti pre World Wildlife Foundation a St. Jude Children's Research Hospital, ako aj Charity Water, kde jeho fanúšikovia mohli darovať peniaze na počesť a oslavu k okrúhlemu výročiu dosiahnutia hranice 10 miliónov odberateľov. Pri jeho 26,000,000 odberateľoch začal prispievať tiež na charitu Save the Children, kde sa vyzbieralo viac ako 1 000 000 dolárov.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]