Philippe Starck

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Philippe Starck (2008)

Philippe Patrick Starck ( narodený 18. januára, 1949) je známy francúzsky dizajnér a pravdepodobme najznámejší dizajnér New Design štýlu. Jeho dizajn môžeme nájsť od interierov až po masovo vyrábané predmety dennej spotreby ako zubné kefky a stoličky. Vyštudoval v Paríži na Ecole Nissim de Camondo kde aj založil svoju prvú dizajnérsku firmu v 1968(špecializovala sa na nafukovacie objekty). V 1969 sa stal umeleckým riaditeľom v tejto firme spolu s Pierrom Cardin. Od roku 1975 pracoval aj samostatne ako interiérový a produktový dizajnér. Zaznamenal úspech s množstvom relatívne lacných produktov pre veľký americký reťazec Target stores.

Starckove pracovné ocenenie začalo naberať na intenzite, hlavne v 1982 keď navrhol interiér pre súkromný apartmán vtedajšieho francúzskeho prezidenta François Mitterranda. Po tomto roku začalo stále viacej a viacej prác sa objavovať v jeho CV. Jedna z jeho súčasných prác zahŕňa myš pre Microsoft, jachtu a aj obal na pivo jednej renomovanej značky. Navzdory ostatným umelcom New Design štýlu, Starckova práca sa nezameriava iba na tvorbu provakatívnych a drahých predmetov. Namiesto toho jeho produtový dizajn je použiteľný ako predmety dennej spotreby, ktoré on sám pomáha uvádzať na masovú produkciu.

Jeho produkty sú často štylizované, uhladené a organické vo svojej podobe a tiež vyrobené použitím netradičných combinácií materialov ( ako napr. Kameň a sklo, plastic a hliník, farbená textília a chróm, atd.). Takýto prístup zvolil aj pri tvorbe štýlových kefiek pre alessiho v 1989, a takisto aj pri svojom známom odšťavovači Juicy Salif v 1990. Ten sa stal od svojej výroby dostupným a populárnym kultovým predmetom. Známy je aj jeho počin pri návrhu interiéru pre Café Costes in Paríži v 1984. Jeho život sa teraz uberá rýchlym tempom a aj preto je rozdelený do štyroch rôznych miest; Paríž, pre styk s verejnosťou, New York, kde vytvára väčšinu svojich návrhov, Burano, kam chodi za inšpiráciou a Londýn.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]