Preskočiť na obsah

Piaty element

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Piaty element
Originálny názov The Fifth Element
Žáner akčný, sci-fi, komédia, romantický
Dĺžka 126 minút
Štát USA, Francúzsko
Pôvodný jazyk anglicky
Rok 1997
Spoločnosť Sony pictures
Rozpočet 90 miliónov $
Zárobok 263 920 180 $
Filmový štáb
Réžia Luc Besson
Scenár Luc Besson
Produkcia Patrice Ledoux
Hudba Eric Serra
Kamera Thierry Arbogast
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Piaty element je koprodukčný sci-fi film USA a Francúzska režiséra Luca Bessona z roku 1997.

V hlavných úlohách sa predstavili Bruce Willis (Korben Dallas), Milla Jovovich (Leeloo Minaï Lekatariba Lamina-Tchaï Ekbat De Sebat), Gary Oldman (Jean-Baptiste Emmanuel Zorg), Ian Holm (otec Vito Cornelius) a Chris Tucker (Ruby Rhod).

Výprava filmu pochádza z dielne francúzskych autorov komiksov Jeana Girauda a Jeana-Claudea Mézièra. Je typickou ukážkou silného vplyvu francúzskej komiksovej dejovej línie a estetického pojatia. Kostýmy boli navrhnuté francúzskym módnym návrhárom Jeanem-Paulem Gaultierom, ktorý ich pre film musel vyrobiť 954.

Príbeh sa odohráva v New Yorku v roku 2259. Každých 5 tisíc rokov sa z hlbín vesmíru objavuje tajomné Zlo, ktorého jediným cieľom je zničiť všetko živé. Jediné, čo ho môže zničiť je zbraň, ku ktorej kľúč stráži kňaz Cornelius.

Nastal čas, kedy sa má opäť objaviť Zlo, aby skoncovalo so svetom. Spriatelená mimozemská civilizácia je požiadaná o vrátenie štyroch kameňov, ktoré ľudstvo určitú dobu strážilo, ale počas vojny na Zemi boli ukryté do bezpečia. Každý z týchto kameňov reprezentuje jeden element, ale to nie je všetko, elementov je päť, posledným je dokonalá bytosť. Kým sa kamene dostanú na Zem, loď s mimozemskými poslami je prepadnutá prisluhovačmi Zorga, ktorý sa spojil so Zlom. Tento útok prežije len jeden z mimozemšťanov (respektíve zostane z nej len vzorka DNA postačujúca k znovustvoreniu) – Leeloo.

Korben Dallas je taxikár, ktorý si žije svoj život a stará sa hlavne o seba, to ale zmení malá nehoda, kedy do jeho taxíku doslova „vpadne“ Leeloo utekajúca z laboratória. Najprv nie je veľmi ochotný jej pomôcť, ale nakoniec jej nedokáže odolať a rozhodne sa jej pomôcť. Prezieraví mimozemšťania totiž kamene poslali po dôveryhodnom spojencovi a Leeloo ich musí dostať späť. Ale ani Zlo neotáľa a so svojím spoločníkom Zorgom idú za každú cenu za svojim cieľom – štyroch kameňoch.

Film bol uvedený ako otváracia snímka filmového festivalu v Cannes v roku 1997. O rok neskôr bol nominovaný na cenu filmovej akadémie Oscar v kategóriách najlepšie efekty a zvukový strih. Vyhral cenu BAFTA za najlepšie vizuálne efekty. Ďalej bol nominovaný na sedem Cézarov, z ktorých vyhral tri: za najlepšiu réžiu, najlepšiu kameru a najlepšiu produkciu.