Piešť (prítok Turca)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Piešť

(prítok Turca)

potok
Zdrojnica Opálený vrch, Žiar
Ústie Turiec, Kaľamenová
Dĺžka 8,1 km
Povodie Turiec
Hydrologické poradie 4-21-05-041
Číslo recipienta 4-21-05-7603
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Piešť je potok v hornom Turci, v západnej časti okresu Turčianske Teplice.[1] Je to ľavostranný prítok Turca, má dĺžku 8,1 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v pohorí Žiar, v podcelku Horeňovo, na východoseverovýchodnom svahu Opáleného vrchu (732,6 m n. m.) v nadmorskej výške približne 690 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie na krátkych úsekoch severovýchod a sever, zľava potom priberá Lieštiny (0,5 km) a prechodne tečie na východ. V lokalite Pod Macangovou pokračuje viac východoseverovýchodným, následne znovu východným smerom, zľava priberá krátky prítok z juhovýchodného svahu Košariska (685,3 m n. m.) a oblúkom sa stáča opäť na sever. Sprava ďalej priberá Chotárny potok, v blízkosti osady Za Hájom vstupuje do Turčianskej kotliny, do podcelku Diviacka pahorkatina kde najprv pokračuje východným smerom výraznejšie rozšíreným korytom. Sprava potom priberá Kaluž (0,4 km) a na dolnom toku už tečie severoseverovýchodným smerom. Tesne pred ústím ešte mení smer toku na severovýchod a juhovýchodne od obce Kaľamenová ústi v nadmorskej výške 465,0 m n. m. do Turca.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-10-24]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-10-24]. Dostupné online.