Lúčna (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lúčna
potok
Zdrojnica Nemcovo, Žiar
Ústie Turiec, Dubové
Dĺžka 6,6 km
Povodie Turiec
Hydrologické poradie 4-21-05-037
Číslo recipienta 4-21-05-7633
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lúčna je potok v hornom Turci, v juhozápadnej časti okresu Turčianske Teplice.[1] Je to ľavostranný prítok Turca, má dĺžku 6,6 km a je tokom IV. rádu. Niekedy sa označuje aj ako Lubná.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v pohorí Žiar, v podcelku Horeňovo, na severozápadnom svahu Nemcova (831,7 m n. m.), v nadmorskej výške približne 795 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie na krátkom úseku najprv na sever, potom sa stáča na severovýchod, esovito sa stáča a vytvára malý oblúk prehnutý na sever. Ďalej pokračuje na východ, pričom sa koryto opätovne esovito stáča a sprava priberá tri krátke prítoky; bezmenný, Za Vývratmi (0,5 km), Tesná dolinka (0,5 km). Následne priberá ľavostrannú Podhoreň, pravostranný Veľký potok (527,8 m n. m.) a z pravej strany tiež krátky prítok zo severozápadného svahu Požežskej hlavy (673,2 m n. m.), koryto Lúčnej sa na dvoch krátkych úsekoch rozvetvuje na dve ramená a z ľavej strany priberá Zverín. Potom vstupuje do Turčianskej kotliny, do podcelku Diviacka pahorkatina, tečie cez Rovnú horu a popri chate Zverín na pravom brehu. Následne sa stáča smerom na sever, sprava ešte priberá prítok prameniaci východne od chaty Zverín, zľava prítok prameniaci na severnom okraji Rovnej hory a stáča sa na severoseverovýchod. Napokon podteká cestu vedúcu do osady Požehy, na krátkom úseku tečie k ústiu severným smerom a východne od obce Dubové ústi v nadmorskej výške cca 482,5 m n. m. do Turca.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-10-24]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-10-24]. Dostupné online.