Pietro Cavallini

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pietro Cavallini
Posledný súd, okolo 1290, freska, Bazilika Santa Cecilia in Trastevere, Rím
Posledný súd, okolo 1290, freska, Bazilika Santa Cecilia in Trastevere, Rím
Narodenieokolo 1250
Úmrtieokolo 1330
Rím
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pietro Cavallini

Pietro Cavallini (* okolo 1250 - † okolo 1330) bol taliansky neskorogotický maliar a tvorca mozaík, činný na prelome 13. a 14. storočia.

Žil a tvoril v Ríme a Neapole. Jeho dielo bolo ovplyvnené tvorbou Giotta a ďalších umelcov obdobia neskorej gotiky. Je známy ako zakladateľ nového smeru v maliarstve.

Cavallini je autorom mozaikovej a freskovej výzdoby Baziliky Santa Cecilia in Trastevere (freskový cyklus z 90-tych rokov 13. storočia – Narodenie Panny Márie, Zvestovanie Panne Márii, Narodenie Ježiša, Klaňanie troch kráľov a najmä freska Posledný súd svedčia o umeleckej vyzretosti Pietra Cavalliniho).

Svojou tvorbou sa snažil prekonať dovtedy zaužívanú rovinnú formu zobrazovania scény a dať jej prvky plastičnosti.

S Giottom spolupracoval na umeleckej výzdobe konštantínovskej Baziliky svätého Petra; pozoruhodnými dielami prispel k výzdobe Baziliky svätého Pavla za hradbami (cyklus príbehov zo Starého a Nového zákona; mozaiky však padli za obeť katastrofálnemu požiaru v roku 1823). K ďalším prácam patrí výzdoba Kostola San Giorgio in Velabro a Baziliky San Crisogono.

Od roku 1308 bol Cavalliniho umeleckou zastávkou Neapol, kde pracoval na dvore kráľa Karola II. Podieľal sa na výzdobe Kostola San Domenico Maggiore (fresky Príbeh svätého Jána Krstiteľa, Ukrižovanie, Príbehy svätej Magdalény a apoštolov Petra, Pavla a Ondreja) a Kostola Santa Maria Donnaregina (na cykle fresiek s kristologickou tematikou a výjavmi zo života svätých pracoval spoločne s ďaším Rimanom Filippom Rusutim).

Po návrate do Ríma (okolo roku 1325) pracoval na výzdobe exteriéru Baziliky svätého Pavla za hradbami sériou mozaík v byzantskom štýle.

Po smrti bol pochovaný v kaplnke Najsvätejšej Sviatosti Baziliky svätého Pavla za hradbami.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pietro Cavallini na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).