Planetárna ochrana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu planetárna ochrana v zmysle ochrany Zeme pred dopadom asteroidu pozri planetárna obrana.
Modul Viking pripravovaný na sterilizáciu suchým teplom. Je to aj súčasný „zlatý štandard“ planetárnej ochrany.

Planetárna ochrana[1], (angl. Planetary protection )[2], tiež všeobecný výraz ochrana planéty v spojení s kontamináciou napr. Marsu, alebo Zeme.[3] Významovo planetárna ochrana vychádza z kozmickej zmluvy (vyhláška 40/1968 Z.z.), kde v hlave IX sa doslovne uvádza: "Zmluvné štáty vykonávajú štúdium kozmického priestoru vrátane Mesiaca a iných nebeských telies a ich výskum tak, aby predišli ich škodlivému zamorovaniu a taktiež nežiadúcim zmenám v okolí Zeme, ktoré by mohli nastať prenesením mimozemskej hmoty, a pokiaľ je to nevyhnutné, robia proti tomu príslušné opatrenia."

Planetárna ochrana je hlavným konceptom[2], pri navrhovaní medziplanetárnej misie, na zabránenie biologickej kontaminácie aj cieľového nebeského telesa, ale aj Zeme v prípade misií s návratom vzoriek. Planetárna ochrana reflektuje na neznámu povahu vesmírneho prostredia a vôľu vedeckej komunity zachovať pôvodnú povahu nebeských telies, kým ich nebude možné podrobne študovať.

Existujú dva typy medziplanetárnej kontaminácie. Dopredná kontaminácia je prenos životaschopných organizmov zo Zeme na iné nebeské teleso. Spätná kontaminácia je prenos mimozemských organizmov, ak existujú, do biosféry Zeme.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Vítek. Julie Nováková: Planetární ochrana, 4. května 2018 [online]. patecnici.net, 2018-05-01, [cit. 2021-03-24]. Dostupné online. (po česky)
  2. a b Planetárna ochrana, ESA. Planetary protection [online]. esa.int, [cit. 2021-03-24]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Európska konferencia v Insbrucku, MOLNÁROVÁ, Katarína. European Mars Conference 2017 Innsbruck [online]. kozmonautika.sk, 2018-01-07, [cit. 2021-03-24]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Planetary protection na anglickej Wikipédii.