Plata škvrnitá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
plata škvrnitá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Xiphophorus maculatus
Günther, 1866
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Plata škvrnitá (lat. Xiphophorus maculatus) je druh ryby z čeľade živorodkovité (Poeciliidae). Je to často chovaná akváriová ryba, od ktorej sa odvodzujú viaceré chovateľské formy. Pochádza zo Strednej Ameriky.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Tvarom tela sa podobá mečúňom, samce však nemajú meč na chvostovej plutve. Sfarbenie divej formy je hnedavé s modro trblietavými bokmi. Chvostovú plutvu zdobia dve čierne škvrny. Samce dorastajú do maximálnej dĺžky 4 cm, samičky do 6 cm. Maximálna dĺžka, do ktorej môžu vo voľnej prírode dorastať, je 10 cm. Okrem divej formy existuje nespočetne vyšľachtených pliat, pričom mnohé formy pochádzajú tiež z medzidruhových krížení, napríklad s mečúňom mexickým či inými druhmi plát. Existujú aj jednofarebné čierne, žlté a modré platy.

Ekológia a biotop[upraviť | upraviť kód]

Žije spoločensky v plytkých mäkkých vodách. Optimálna teplota sa pohybuje v rozpätí 23-25°C, ale jedince odchovávané po niekoľko generácií v akváriách môžu byť adaptované aj na vyššie teploty. Je všežravá s prevahou rastlinnej potravy. Plata je aj v prírode veľmi variabilná. To bolo spolu s ľahkou krížiteľnosťou dobrým predpokladom pre vyšľachtenie najrôznejších foriem. Okrem nich existujú aj ryby s extrémne predĺženými chrbtovými plutvami, ktoré zrejme predstavujú výsledok nejakej dedično hormonálnej poruchy (tzv. Simpsonov index). Plata je, podobne ako aj ostatné ryby tejto čeľade, živorodá. Pri vrhu samice platy vypúšťajú 50 až 100 mladých rybiek.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]