Akvárium

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
V Monterey Bay Aquarium v Kalifornii s obsahom 1.3 miliónov litrov je vidieť simulovaný ekosystém chaluhového lesa
Malé amatérske akvárium s obsahom 100 litrov, tzv. spoločenská nádrž
Tetra neónová (Paracheirodon innesi) je jedna z najčastejšie chovaných akváriových rýb.

Akvárium je nádrž z priehľadného materiálu (väčšinou zo skla alebo pevného plastu) naplnená vodou, v ktorej sa chovajú vodné živočíchy (väčšinou ryby, niektoré bezstavovce, ale tiež cicavce, obojživelníky a plazy). Môžu sa tam pestovať tiež vodné rastliny.

Veľké akvária sú zariaďované zo vzdelávacích dôvodov napríklad v zoologických zahradách alebo ako živá dekorácia vo verejných priestranstvách. Moderné verejné akvária dosahujú obrovské rozmery. Napríklad akvárium v japonskej Osake má obsah 5 400 m³ (54 000 hektolitrov) a zbierku 580 druhov vodných živočíchov. Existuje aj jeden osobitný druh akvárií, tzv. holandské akváriá, v ktorých sú hlavnou zložkou rastliny a ryby iba umocňujú dojem, prípadne sú bez rýb. Vo svojej vlastnej podstate je to dekoračné akvárium s rastlinami, ktoré vzniklo v 70. rokoch minulého storočia v Holandsku (odtiaľ aj ich názov) a ich účelom bolo vytvoriť dekoračné prostredie s rastlinami z rôznych kútov sveta, samozrejme pri podmienke rovnakých nárokov na ich životné prostredie.

Zakladanie a prevádzka akvárií v domácnostiach je veľmi obľúbená záujmová činnosť, zvaná akvaristika a má približne 60 miliónov priaznivcov (akvaristov) po celom svete. Od polovice 19. storočia, kedy bol vyrobený prvý predchodca dnešných moderných akvárií, sa akvaristika rozvinula a dnes využíva na vytvorenie vhodného prostredia pre vodných obyvateľov mnohé pokročilé technológie. Ide hlavne o rôzne metódy čistenia (filtrácia) a úpravy vody, osvetlenia a vyhrievania.

Zabezpečenie predpokladaných podmienok verne napodobňujúci prirodzené prostredie rýb sa sa dosahuje starostlivou kontrolou mnohých rôznych parametrov vody, množstva privádzaných živín, odstraňovanie znečistenia produkovaného chovanými živočíchmi a ďalšími postupmi. Dôležité je tiež sledovanie obehu dusíka, od jeho prenikania do akvária vo forme krmiva, cez jedovaté dusíkaté látky (dusičnany) obsiahnuté vo výkaloch rýb, ako aj koloidných mastných látok prejavujúcich sa penou na hladine vody, až k ich premene na menej nebezpečné dusičnany baktériami žijúcimi hlavne na dne v procese nitrifikácie.

Rozdelenie akvárií[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa druhu vody
  • sladkovodné
  • morské
  • brakické (poloslané)
Podľa teploty vody
  • studenovodné – nepotrebujú ohrievacie zariadenie; teplota vodného prostredia v týchto akváriách by sa mala pohybovať v zimnom období 2 – 6 °C (prezimovanie) a v letnom období max. 15 °C, zriedkavo alebo na veľmi krátku dobu do 18 °C. V prírode sa ryby v letných mesiacoch cez deň sťahujú do väčších hĺbok alebo na chladnejšie miesta.
  • tropické (teplovodné) – potrebujú ohrievacie zariadenie, pri poklese teploty pod kritickú hodnotu ich obyvatelia hynú
Podľa zloženia osadenstva
  • biotopové – napodobňujú nejaký prírodný biotop alebo ekologickú niku, napríklad biotop jazera Malawi.
  • zmiešané – nenapodobňujú konkrétny biotop, druhy v nich žijúce sa spolu v prírode nevyskytujú

Sladkovodné akvárium[upraviť | upraviť zdroj]

Sladkovodné akvárium je určené na chov sladkovodných živočíchov a/alebo pestovanie sladkovodných rastlín. Najčastejšie ide o chov rýb, menej často chov bezstavovcov (zriedkavejšie ako v morskom akváriu).

Ryby

Prevládajú tropické druhy rýb z rôznych čeľadí, zo studenovodných je najviac zastúpený karas zlatý (zlatá rybka).

Morské akvárium[upraviť | upraviť zdroj]

Údržba morského akvária je technicky náročnejšia než údržba akvária sladkovodného. Rastliny sa pestujú veľmi zriedkavo, takmer všetky akváriá sú bez výnimky tropické a môžu obsahovať veľké množstvo bezstavovcov, napr. koraly, červy, kôrovce. Morské živočíchy sú oveľa chúlostivejšie na znečistenie vody, mnohé z nich si neprivyknú na umelú potravu. Rozmnožovanie väčšiny morských rýb v umelých podmienkach nie je možné, kým rozmnožovanie koralov je naopak úplne bežné a pomerne jednoduché.

Brakické akvárium[upraviť | upraviť zdroj]

Je to veľmi zriedkavo sa vyskytujúci druh akvária, ktorý napodobňuje biotop v ústiach veľkých riek, lagún, ako aj pobrežných oblastí mora, v ktorých je vodné prostredie o rôznom stupni salinity. Tvorí prechodný typ medzi sladkovodným a morským akváriom; voda v nich je poloslaná. Opticky sa brakické akváriá často podobajú na sladkovodné, obsahujú veľa rastlín.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Akvárium
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Akvárium

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]