Požiar lanovky v Kaprune

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:47, 19. august 2015, ktorú vytvoril Wizzo-Bot (diskusia | príspevky) (nahradenie textu)
Dolná stanica so súpravou

Požiar lanovky v Kaprune bolo nešťastie, ktoré sa stalo v sobotu 11. novembra 2000 v Kaprune v Rakúsku. Tragédia sa zaradila medzi jednu z najväčších v histórii Rakúska, keď v dvoch pozemných lanovkách v Kaprune zahynulo 152 ľudí a len 12 prežilo. Ďalší 3 ľudia, ktorí zomreli sa nenachádzali v ani jednej z dvoch lanoviek, ale v nákupnom centre, kam sa rozšíril jedovatý dym z požiaru.

Lanovka

Lanovka bola otvorená v roku 1974 a fungovala na rovnakom princípe ako lanová dráha na Petřín v Prahe: 2 vozidlá vždy jazdia proti sebe. Silný motor v hornej stanici poháňal celý systém. Samotné súpravy nemali ani palivo, ani motory a dokonca ani vodiča; iba sprievodcu, ktorý riadil dvere. Trasa dlhá 3,8 km sa prekonala za 9 minút. Do jednej súpravy sa zmestilo 180 lyžiarov.

Priebeh tragédie

Lanovka vyrazila po 9. hodine ráno zo spodného konca takmer plne obsadená (161 ľudí). Časť trasy viedla po povrchu, ale väčšina v tuneli. V zadnej časti preplnenej súpravy sa rozpútal požiar a po 600 m v tuneli sa zastavila. V spodnej neobsadenej kabíne sprievodcu sa vznietil ohrievač. V tuneli nebolo pokrytie mobilným signálom. Požiar sa rozšíril do celej súpravy a ľudia sa snažili dostať von. Dvere sa nedali otvoriť a rozbitie skla bolo problematické, lebo bolo veľmi pevné. Napokon to niektorí zvládli lyžiarskymi palicami. Neskôr sa sprievodcovi podarilo uvoľniť dvere a lyžiari opúšťali vozidlo.

Drvivá väčšina ľudí, ktorým sa podarilo dostať von z vozidla, sa rozhodla utekať smerom hore čo najďalej od plameňov; nikto z nich však neprežil. Tých, ktorých nezabil oheň, usmrtil smrtiaci dym, pretože šikmý tunel (sklon 30 stupňov) lanovej dráhy sa správal ako komín. Záchranári našli mnohé telá v rôznych vzdialenostiach od súpravy, najvyššie sa podarilo dostať japonskému lyžiarovi; jeho telo bolo nájdené vo vzdialenosti 142 metrov od vozu. Z prvej súpravy zahynulo 150 ľudí; v súprave, ktorá smerovala smerom nadol oproti horiacej zahynuli 2 ľudia (sprievodca a 1 lyžiar). Jedovatý dym zabil aj ďalšie 3 osoby v hornej stanici, ktorá bola napojená na obchodný dom.

Len 12 lyžiarov prežilo. Dobrovoľný hasič Nemec Thorsten Grädler vedel, ako sa pri požiari správať a s 11 ďalšími ľuďmi zvolil cestu cez oheň; dostali sa tak na dolný koniec tunela, čo im zachránilo život.

Obete požiaru

Medzi 155 obeťami tragédie bola aj nemecká lyžiarka, majsterka sveta vo freestyle disciplíne paralelná jazda na terénnych nerovnostiach Sandra Schmittová († 19), ktorá zahynula aj s rodičmi. Zomrel aj juniorský majster sveta v lyžovaní Nemec Sebastian Geiger († 14) či občianka Českej republiky, ktorá pracovala v Rakúsku ako inštruktorka lyžovania.

Národnosť Počet obetí
Rakúsko Rakúsko 92
Nemecko Nemecko 37
Japonsko Japonsko 10
Spojené štáty Spojené štáty 8
Slovinsko Slovinsko 4
Holandsko Holandsko 2
Česko Česko 1
Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo 1
Spolu 155

Následky

Pamätník obetiam tragédie

Lyžiarske stredisko po tragédii nikdy viac lanovú dráhu neuviedlo späť do prevádzky.

Po vyšetrovaní sa dospelo k názoru, že požiar spôsobil ohrievač, ktorý vôbec nebol určený pre dopravné prostriedky a ktorý zapálil olej z hydraulického systému. Obete a pozostalí boli finančne odškodnení a súd rozhodol, že vinný nie je nikto, pretože vina je príliš rozptýlená. Obetiam tragédie bol postavený pomník.

V roku 2004 National Geographic Channel pripravil dokument o kaprunskej tragédii Fire on the Ski Slope v rámci seriálu o katastrofách Seconds from Disaster (v českom dabingu Vteřiny před katastrofou: Požár pod sjezdovkou)

Externé odkazy