Podkylavský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podkylavský potok
Potok
Zdrojnica Hlaváč, Myjavská pahorkatina
Ústie Holeška, Prašník
Dĺžka 5,4 km
Povodie (Horný) Dudváh
Hydrologické poradie 4-21-10-013
Číslo recipienta 4-21-10-1499
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Podkylavský potok je potok na Strednom Považí, preteká územím okresov Myjava a Piešťany. Je to ľavostranný prítok Holešky, má dĺžku 5,4 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Myjavskej pahorkatine na východnom svahu Hlaváča (418,6 m n. m.), v rovnomennej osade, v nadmorskej výške približne 350 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Na hornom toku tečie najprv juhovýchodným smerom, zľava priberá krátky prítok, stáča sa severojužným smerom a preteká ústredím obce Podkylava. Pri obci napája malú vodnú nádrž, preteká popri osade Chvojnica na ľavom brehu, pričom vytvára oblúk ohnutý na západ. Ďalej pokračuje cez osadu Mosnovci, kde sprava priberá Šindelák a pri susednej osade Frndákovci sa stáča juhovýchodným smerom. Potom tečie cez osadu Boorovci, kde zľava priberá Sobonku a sprava prítok z osady Ďurišovci. Napokon sa ostro esovito stáča (206,0 m n. m.), preteká intravilánom obce Prašník a z ľavej strany ešte priberá prítok z lokality Kopanice. Napokon podteká cestu II. triedy č. 499 a na okraji obce ústi v nadmorskej výške cca 196 m n. m. do Holešky.