Poluostrov Jamal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa s vyznačeným polostrovom Jamal
Satelitný pohľad na polostrov Jamal
Nenecká rodina

Poluostrov Jamal (doslova Polostrov Jamal) alebo Jamal je polostrov, ktorý sa nachádza v Jamalsko-neneckom autonómnom okruhu na severozápadnej Sibíri (Rusko, Ázia). Rozkladá sa na dĺžke približne 700 km a šírke dosahujúcej až 240 km. Rozloha polostrova je asi 115 000 km². Predstavuje severozápadný výbežok Západosibírskej nížiny.

Je ohraničený Severným ľadovým oceánom, a to konkrétne Karským morom, Bajdarackým zálivom na západe a Obským zálivom na východe. V jazyku pôvodných obyvateľov oblasti, Nencov, Jamal znamená koniec Sveta.

Polostrov pokrýva takmer výlučne permafrost a je geologický veľmi mladým územím – niektoré oblasti sú menej než 10-tisíc rokov staré. Polostrov je pokrytý tundrou, na juhu sú menšie oblasti lesotundry. Nachádza sa tu množstvo jazier ľadovcového pôvodu.

V rámci Ruskej federácie predstavuje polostrov miesto, ktoré je tradične miestom s najlepšie zachovaným nomádskym chovom sobov vo veľkej mierke. Na polostrove niekoľko tisíc neneckých a chantyjských chovateľov sobov vlastní asi pol milióna zdomestikovaných sobov.

Jamal je súčasťou Západosibírskej panvy s ložiskami najväčších ruských a svetových zásob zemného plynu. Bovanenkovské ložisko je projektované na rozvinutie ťažby ruským plynovým monopolom Gazprom do 2011–2012 (Jamalský projekt), táto skutočnosť predstavuje reálnu hrozbu chovu sobov, ktorý tu vykonáva nomádske obyvateľstvo. Odhad veľkosti plynových rezerv je 55 biliónov (tcm), najväčšie zásoby zemného plynu na Zemi a najväčší energetický projekt v dejinách Ruskej federácie.[1] Oblasť je zatiaľ z väčšej časti nerozvinutá, ale je spojená s tromi veľkými infraštruktúrnymi projektmi – nová 572 km dlhá Železničná trať Obskaja–Bovanenkovo, ktorá bola dokončená v roku 2011 a je najsevernejšou železničnou traťou planéty, plynovod a niekoľko mostov.[1]

Dobre zachované pozostatky Ľuby, 37 000 rokov starého mamutieho mláďaťa, boli nájdené pastierom sobov na polostrove v lete 2007. Zviera bola samica a jej vek pri úmrtí bol určený na jeden mesiac.[2][3][4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yamal Peninsula na anglickej Wikipédii.