Postavy zo seriálu Hrozba z temnoty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hrozba z temnoty ( v orig. Supernatural ) je americký dramatický seriál zaoberajúci sa nadprirodzenými javmi. Je zameraný hlavne na dvoch bratov - Sama a Deana Winchestra, ktorí cestujú naprieč Amerikou v čiernej Chevrolet Impale 1967 a vyšetrujú najrôznejšie záhady či nevysvetliteľné udalosti, ktoré sú založené na folklóre, mýtoch a mestských legendách z územia Spojených štátov.

Winchestrovci[upraviť | upraviť kód]

Väčšina Winchestrovcov boli lovci, ale nie všetci. Niektorí sa nimi stali kvôli okolnostiam, ktoré ich k tomu donútili, iný nimi prestali byť, lebo chceli viesť normálny a bezpečný život.

John Winchester[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: John Winchester (Supernatural)

Po smrti svojej manželky Mary sa z Johna stal lovec, túžiaci po pomste a zabití démona menom Azazel. Svojich synov vychovával ako vojakov, trénoval ich v boji proti zlu, aby sa vedeli ubrániť takmer čomukoľvek.

Mary Winchester[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Mary Winchester

Mary bola lovkyňou, ako jej rodičia, Samuel a Deanna Campbellovci, avšak po stretnutí s Johnom túžila svoj život zmeniť. Svoju skutočnosť pred ním tajila a plánovala s lovením skoncovať. Jej sen sa stal skutočnosťou, ale o pár rokov za to zaplatila životom.

Dean Winchester[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Dean Winchester

Starší Dean vo veľmi mladom veku prišiel o matku, ktorá zomrela za záhadných okolností. Dlho sa vyrovnával s jej stratou a kvôli otcovi predčasne vyspel. Snažil sa byť najlepším lovcom a chránil mladšieho brata, lebo rodina sa pre neho stala pre neho prvoradá ako vlastný život.

Sam Winchester[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Sam Winchester

Najmladší člen rodiny mal len 6 mesiacov, keď sa v jeho izbe stalo rodinné nešťastie. John a Dean pred ním dlho tajili, čo v skutočnosti robia, ale jedného dňa sa to aj tak dozvedel a stal sa lovcom. Po čase však čoraz viac nesúhlasil s otcom a v dirigovaní jeho života a preto od nich odišiel.

Lovci[upraviť | upraviť kód]

Lovci sú muži a ženy, ktorí zasvätili svoj život lovením nadprirodzených bytostí. Väčšinou sa nimi stali kvôli negatívnej životnej skúsenosti.

Výnimočné deti[upraviť | upraviť kód]

Každé malé dieťa je výnimočné. Ich výnimočnosť však nie je presne definovaná, ale v prípade výnimočných detí, ktoré si zvolil sám démon a určil im tak cestu životom, možno o výnimočnosti len polemizovať. Doposiaľ sa presne nevie ako, ale každé jeho dieťa obdarí svojou krvou, aby mohlo mať schopnosti a naďalej ich prehlbovať a rozvíjať. Keď deti dospejú a objavia svoju schopnosť, niektoré z nich sú priam nadšené a začnú schopnosť rozvíjať a čoraz častejšie používať. Nájdu sa však aj také, ktoré sa chcú schopnosti zbaviť, pretože sa im nepáči, akým smerom sa ich život začne uberať. Ich naoko normálny život sa rázne zmení až vo chvíli, keď ich v snoch začne prenasledovať žlto-oký démon, ktorý všetkým hovorí aké sú výnimočné a aké s nimi má plány.

Anjeli[upraviť | upraviť kód]

Nasledujúce postavy sú Boží anjeli (taktiež často zvaní Anjeli Pána), čo sú mimoriadne mocné bytosti. Iba vnímanie ich podoby – čo i len psychicky – má za následok slepotu . Spôsobuje to ich prirodzený vzhľad, ktorý je natoľko ohromujúci, že je schopný vypáliť ľudom oči z jamiek. Iba niektorí špeciálni ľudia dokážu zniesť ich skutočný vzhľad a hlas. Anjeli sú očividne nesmrteľní a človek ich nedokáže zraniť, avšak môžu byť zmrzačení alebo zabití iným anjelom. Pretože ich skutočná podoba nemôže byť bezpečne vnímaná ľuďmi, často sa zmocnia ľudského hostiteľa.

Kým sú v ľudskej podobe, preukazujú celý rad schopností. Majú schopnosť zabiť alebo vymiesť démona jednoducho iba dotykom dlane na čelo posadnutého. A môžu ľudom spôsobiť okamžité bezvedomie rovnakým spôsobom. Okrem toho sú schopní zdanlivo zmiznúť a zhmotniť sa zo vzduchu, takisto môžu ohýbať čas, čo im umožňuje teleportovať seba a ostatných v čase, hoci môžu meniť udalosti v minulosti, zmena udalostí bude mať v budúcnosti rovnaký výsledok ako podľa pôvodnej časovej osi, pretože osud meniť nemôžu.

Anjeli môžu prijať ľudskú podobu, avšak to je v Nebi najzávažnejší zločin. Odstránením jeho alebo jej aury, čo je veľmi bolestivý proces, anjel padá na Zem z vesmíru a neskôr sa narodí ľudským rodičom. Všetky schopnosti a spomienky na jeho alebo jej život ako anjela sú potlačené, hoci malé zlomky sa môžu obnoviť inštinktívne v prípade potreby, ale na úplné obnovenie pamäti sú potrebné metódy ako napríklad hypnóza. Hneď ako je aura raz odstránená, taktiež padá na Zem, V prípade Anny Milton jej aura spôsobila vznik obrovského dubu. Ak padlý anjel opäť získa svoju auru, on alebo ona sa opäť vráti do svojej anjelskej podoby.

Archanjeli[upraviť | upraviť kód]

Archanjeli sú mocní vysokopostavení anjeli v nebeskej hierarchií. Castiel ich opisuje ako nebeskú najdesivejšiu zbraň. V epizóde The Monster At The End Of The Book zisťujeme, že archanjeli sú prepojení s prorokmi ako je napríklad Chuck Shirley.

Démoni[upraviť | upraviť kód]

Démoni sú pekelné bytosti, ktoré vedia posadnúť ľudské telo a ovládnuť tak jeho myseľ a konanie. Niektorí mocnejší démoni majú inú farbu očí a disponujú rôznymi schopnosťami.

Križovatkoví démoni[upraviť | upraviť kód]

Tento konkrétny druh démonov má obrovskú fyzickú a aj nadprirodzenú moc. Sú majstrami manipulácie, radi sa hrajú z emóciami ľudí, nútia ich cítiť extrémnu vinu alebo strach. Ich hlavným cieľom je uzavrieť dohodu so zúfalými ľuďmi výmenou za ich duše. Aby bolo možné privolať križovatkového démona, treba nájsť križovatku a vykopať jamu presne v jej strede, dať do nej krabičku so svojou fotkou, hlinou z cintorína a kosťou z čiernej mačky. Démon predstavený v seriáli uprednostňuje posadnutie tiel atraktívnych brunetiek, vyzývajúc tak mužov, aby uzavreli s nimi dohodu. Jeden z nich je v ďalšej sérii zobrazený v tele mladého dievčaťa, ktoré uzatvára dohodu so 14- ročnou Belou, a v inom prípade aj v tele muža, keď rozpráva s opitým Samom Winchesterom. Na rozdiel od väčšiny démonov majú červené oči, čo ich zaraďuje na vyšší stupeň v hierarchií démonov.

Prvýkrát sa s nimi stretávame v epizóde "Crossroads Blues", kedy sa križovatkový démon najčastejšie ukáže Deanovi, keď sa snaží zachrániť život zatrateného muža. Zjavuje sa ako krásna mladá žena stvárnená Jeannette Sousovou a posmieva sa mu poznámkami o posledných chvíľach jeho otca Johna. Deanovi sa podarí oklamať démonku, aby vstúpila do diablovej pasce, a ponúkne jej obchod. Výmenou za jej slobodu má byť mužov život. Keď Dean vidí, že váha, začne rituál exorcizmu, načo démonka ustúpi a odvolá mužovu dohodu. Na jej spečatenie Deana pobozká a odíde z tela ženy.

Križovatkový démon sa vráti v epizóde "All Hell Breaks Loose, Part 2", opäť v tele ženy, v podaní Ona Grauer, ktorú Dean zavolal aby oživila Sama. Na prvýkrát odmieta, ale nakoniec s Deanom uzavrie dohodu. Oživí Sama výmenou za jeho dušu, po ktorú si príde o rok. Taktiež mu povie, že ak sa bude akokoľvek snažiť dostať z dohody, dohoda sa ruší a Sam bude mŕtvy.

Démonka v epizóde "Bedtime Stories" je tentokrát stvárnená Sandrou McCoy. Sam démonku vyzýva a neskôr jej hrozí Koltom, aby zrušila dohodu s Deanom, ktorou vymenil svoju dušu za jeho život. Démonka však tvrdí, že nemá dohodu v rukách ona, je len zamestnancom a má šéfa, ktorým sa neskôr ukázala byť Lilith. S pocitom frustrácie Sam démonku zabije.

Naposledy sa nám zatiaľ križovatkový démon ukázal v podobe muža, v podaní Marka Shepparda, ktorý Samovi a Deanovi vráti Kolt, ktorý mu tesne pred smrťou Bella zaniesla. Bratia nechápu, prečo tak urobil, ale berú Kolt k sebe a v tom momente mizne aj Crowley.

Výskyt:

2. séria -
"Crossroad Blues", "All Hell Breaks Loose, Part 2"
3. séria -
"Bedtime Stories", "Time Is On My Side" (iba v podobe spomienky)
4. séria -
"I Know What You Did Last Summer"
5. séria -
"Abandon All Hope"

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť kód]

Sú nimi obyčajní ľudia, niektorí aj s neobyčajnými schopnosťami.

Referencie[upraviť | upraviť kód]


Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]