Dean Winchester

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dean Winchester
Supernatural postava
Prvé účinkovanie Pilot („Prvá časť“)
Vytvoril ho Eric Kripke
Zobrazil ho Jensen Ackles
Brock Kelly (young)
Ridge Canipe (young)
Počet epizód 82
Informácie
Alliases Hector Aframian
Agent Ted Nugent
Samuel Cole
Agent Ford
Jerry Wanek
Dr. James Hetfield
Nigel Tufnel
John Bonham
Father Simmons
Officer Gregory Washington
Kris Warren
Alan Stanwick
Deputy Marshal Billy Gibbons
Dean J. Mahogoff
Detective Landis
Christopher Johnson, Jr.
Dan Hermansen
D. Hasselhoff
Agent Plant
Sigfried Houdini
Detective Turner
Sammy Hagar
Dean Van Halen
Agent Young
Agent Perry
Agent Seger
Agent Geddy
Mr. Babar
Agent Ulrich
Coach Roth
Agent Murdock
Agent DeYoung
Pohlavie Muž
Farba očí Zelená
Farba vlasov Hnedá
Vek 29 v čase smrti
Dátum narodenia 24. Januára, 1979
Dátum úmrtia 15. Mája, 2008 (oživený 18. Septembra 2008)
Miesto smrti New Harmony, Indiana
Zamestnanie Lovec
Rodina Sam Winchester (Brat)
Adam Milligan (Nevlastný brat)
John Winchester (Otec)
Mary Winchestrová (Mama)
Castiel (učiteľ deana)
Príbuzní Deanna Campbell (Stará mama)
Samuel Campbell (Starý otec)
Bydlisko Lawrence, Kansas
Od roku 1983 neznáme
Auto Chevrolet Impala 67

Dean Winchester je vymyslená postava, ktorú vytvoril Eric Kripke pre televízny seriál Hrozba z temnoty (Supernatural). Na televíznych obrazovkách ho stvárňuje herec Jensen Ackles (všetky epizódy), Ridge Canipe (Something Wicked, A Very Supernatural Christmas), Brock Kelly (After School Special), Dylan Everett (Bad Boys, About a Boy, Just My Imagination) či Chad Everett (The Curious Case of Dean Winchester). Je jedným z hlavných hrdinov seriálu a vystupuje v každej epizóde.

Momentálny vek herca 45 (2023)

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Dean mal iba štyri roky, keď mu zomrela matka pri požiari, ktorý vypukol v detskej izbe jeho mladšieho súrodenca Sama. Na príkaz svojho otca vyniesol brata von z domu a zachránil mu tak život. Od toho dňa sa o Sama neustále staral a dával naňho pozor. Vždy nasledoval otca a plnil jeho príkazy bez zbytočných otázok. Lovenie nadprirodzených bytostí považuje za svoj osud, s ktorým je zmierený.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho jediným majetkom je auto Chevy Impala 67. V jeho kufri má uložené zbrane a talizmany potrebné na lov. Po otcovi má ešte zbierku kaziet starých rockových skupín a koženú bundu. Miluje arašidové M&M‘s, dvojitý cheeseburger s extra cibuľou a koláče. Jeho obľúbenými nápojmi sú pivo, dvojitá nemiešaná whisky a silná čierna káva. Rád vyhľadáva ženskú spoločnosť a sleduje filmy. Je dobrý v pokri a biliarde. Má panický strach z lietania a neznáša potkany.

Hruď mu zdobí malé čierne tetovanie v tvare pentagramu obkoleseného slnečnými lúčmi, ktoré ho chráni pred posadnutím. Vždy nosí okolo krku amulet, ktorý dostal od svojho brata ako vianočný darček. Na pravom prsteníku nosí strieborný prsteň.

Zbrane

Zvyčajne používa pochrómovaný Colt 1911 so slonovinovým držadlom, ktorý vlastnil jeho otec. Ak je potrebná väčšia palebná sila, používa brokovnicu s odpílenou dvojitou hlavňou. Používal aj MSG3 (ostreľovačská puška, epizóda “Simon Said”). Vlastní veľkú mačetu (epizóda "Dead Man's Blood") a v niekoľkých epizódach tiež použil nôž, dokonca má jeden vždy pod vankúšom. Keď sa ocitne neozbrojený v nebezpečnej situácii, využije priamy boj alebo čokoľvek, čo môže byť použité ako zbraň.

Schopnosti

Dean disponuje mimoriadnymi schopnosťami bojovať a loviť. Bol vyškolený svojím otcom ako detektív paranormálnych javov a lovec nadprirodzeného. Je považovaný za nebezpečného jedinca, ktorý sa dokáže postaviť aj tým najimpozantnejším súperom, akými sú démoni a upíri.

Vie zaobchádzať s viacerými druhmi strelných zbraní a je výborný strelec. Exceluje aj v bojových umeniach a boji s nožom. V niekoľkých epizódach úspešne bojoval s fyzicky silnejšími protivníkmi takmer neozbrojený - v "Night Shifter" zabije meniča len s použitím strieborného otvárača listov, vo "Fresh Blood" sa mu podarilo udržať upírku dostatočne dlho na to, aby ju mohol infikovať krvou mŕtveho muža, v "The Magnificent Seven" sám bojoval proti niekoľkým démonom vyzbrojený len svätenou vodou.

Je tiež šikovný detektív a veľmi inteligentný muž. Je vynikajúci taktik so schopnosťou správne odhadnúť ľudský charakter, čo využíva na manipuláciu ľudí. Je veľmi vynaliezavý a často používa improvizované zbrane alebo výbušniny. V "Croatoan" preukázal znalosti v oblasti chémie namiešaním Molotovovho kokteilu, a vo "Phantom Traveler" dokázal svoju znalosť elektrotechniky zhotovením EMF detektora (detektor elektromagnetického poľa) zo starého rádia.

Má rozsiahle poznatky o mytológii a nadprirodzených javoch. Tiež vie ako fungujú policajné, požiarne jednotky a rôzne vládne agentúry (FBI, CDC) a ako u nich prebieha vyšetrovanie, čiže sa im dokáže vyhnúť. Ako šikovný automechanik si sám opravil Impalu potom, čo bola pri autonehode poškodená a už od detstva preukázal dokonalú znalosť automobilov a motorov. Pokiaľ si to situácia vyžaduje, je majstrom útekov a tichého pohybu. A na koniec je nadaný aj v mnohých iných oblastiach - otváranie zámkov, hackerstvo, lúpeže a právne podvody.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]