Whisky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Whisky
Glass of whisky.jpg
Whisky v tradičnom pohári
PôvodWales Wales
Kategóriadestilát
Rok založenia4. storočie
Obsah alkoholuštandardne 40 %
Použitienápoj sa konzumuje čistý
Rôzne druhy whisky

Whisky alebo Whiskey je alkoholický nápoj destilovaný z obilnín, zrejúci v drevených sudoch (najčastejšie dubových). Chuť whisky ovplyvňuje pár hlavných faktorov ako je zloženie resp. množstvo pridaných obilnín (používajú sa suroviny ako jačmeň, sladový jačmeň, raž, sladový raž, pšenica a kukurica) a doba ležania (zvyčajne od 3 cez 12 až po 15 rokov).

Slovo whisky pochádza z írskej galštiny uisge/uisce, čo znamená „voda“. Tvar whisky je používaný pre destiláty zo Škótska, Walesu, Kanady a Japonska, kým tvar whiskey je používaný v Írsku a USA.

Typy[upraviť | upraviť zdroj]

Whisky nedozrievajú vo fľaši, iba v sudoch, takže za vek whisky označujeme čas medzi destilovaním a stáčaním do fliaš. Ležanie výrazne ovplyvňuje chemické zloženie a chuť. Whisky, ktoré boli stočené fľaši niekoľko rokov môžu byť považované za raritné, ale nie sú „staršie“ a nemusia byť rozhodne „lepšie“. Whisky sa štandardne destiluje ako 40% alkohol.

Škótska whisky[upraviť | upraviť zdroj]

Škótske whisky sú obyčajne destilované dvakrát, niektoré dokonca trikrát. Medzinárodné zákony hovoria, že každý destilát nesúci značku „Scotch“ musí byť destilovaný v Škótsku a musí byť odležaný najmenej 3 roky a deň v dubovom sude, okrem iných špecifických kritérií. Whisky sa v Škótsku vyrába v piatich regiónoch: Highlande, Lowlande, Islay, Speyside a Campbeltowne.

Írska whisky
Japonská whisky
Kanadská whisky
Americká whisky
Waleská whisky
Indická whisky
Slovenská Whisky

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Whisky
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Whisky

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]