Pretty Easy privacy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pretty Easy privacy
Základné informácie
Vývojárp≡p Foundation (Switzerland),
p≡p Security AG (Switzerland),
p≡p Security SA (Luxembourg)
Operačný systémWindows
Stav vývojaAktívne
LicenciaGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkapep-project.org

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

pretty Easy privacy (p≡p) je systém pre šifrovanie dát a autentifikáciu, ktorý poskytuje automatickú správu kryptografických kľúčov pre digitálnu komunikáciu. Jeho hlavným cieľom je jednoduchá digitálna šifrovaná komunikácia po celej dĺžke spojenia pre všetkých používateľov prostredníctvom komunikačných kanálov, ktoré už dnes existujú, vrátane e-mailov alebo SMS.

V súčasnosti funguje ako plugin pre Microsoft Outlook a Mozilla Thunderbird a tiež mobilné aplikácie pre Android a iOS. p≡p funguje na platformách Microsoft Windows, Unix, Mac OS X operačných systémov a taktiež pod Androidom. Jeho kryptografické funkcie sú realizované prostredníctvom Open-source softvéru p≡p engine, ktorý sa spolieha na už existujúce implementácie kryptografického softvéru, ako GnuPG, modifikovanej verzie netpgp a (p≡p v2.0) GNUnet.

V jej štandardnej konfigurácii sa p≡p nepoužíva akejkoľvek formu centralizovanej infraštruktúry, ale namiesto toho umožňuje používateľom overiť pravosť komunikácie porovnaním kryptografické odtlačky prstov vo forme slov prirodzeného jazyka, ktoré p≡p vývojári nazývajú "trustwords".

pretty Easy privacy bol prvýkrát vydaný v roku 2016. Všetky zdrojové kódy softvéru vrátane p≡p enginu, adaptérov, aplikácií a doplnkov (vrátane doplnku pre program Microsoft Outlook) sú zadarmo a open-source softvér.

Zásady návrhu[upraviť | upraviť zdroj]

Predovšetkým, p≡p – na rozdiel od existujúcich kryptografických riešení – musí mať jednoduchú inštaláciu a jednoduché používanie. Okrem toho, komunikácia medzi p≡p používateľmi nie je závislá na žiadnej špecifickej (web alebo operačný systém) platforme, systému transportu (SMS, E - Mail, XMPP a pod.) alebo centrálnej infraštruktúry: p≡p používa peer-to-peer dizajn.[1]

Enigmail podpora[upraviť | upraviť zdroj]

Enigmail oznámil svoju podporu pre novú "pretty Easy privacy" (p≡p) šifrovaciu schému vo verzii rozšírenia dostupnom v decembri 2015.[2] Podľa p≡p FAQ poznámky by verzia Enigmail p≡p mala byť k dispozícii v Q3 2016[3] a Patrick Brunschwig, vedúci vývojár Enigmail rozširenia, oznámil koniec implementácie p≡p funkcií počas októbra 2016, aby mohli byť predstavené na Mozilla Festivale ktorý sa koná v Londýne.[4]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. https://pep.foundation/docs/pEp-whitepaper.pdf
  2. Enigmail and p≡p are partnering [online]. 2015-09-07. Dostupné online.
  3. https://prettyeasyprivacy.com/faq/
  4. Patrick Brunschwig on the Thunderbird Planning mailing list about to emerging availability of Enigmail/p≡p. [online]. . Dostupné online.