Prijatie (House)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čast seriálu Dr. House
"Prijatie"
Časť č. HOU-201
Pôvodné uvedenie 13. september 2005
Autor/i Russel Friend a Garrett Lerner
Režisér/i Dan Attias
Vedľajšie postavy LL Cool J ako Clarance
Konečná diagnóza Feochromocytóm a otrávenie metanolom
Chronológia častí
←  Predošlá Nasledujúca  →
Medové týždne
(1. séria)
Pitva

Prijatie (anglicky: Acceptance) je prvá epizóda z druhej série seriálu Dr. House. Prvýkrát ju odvysielala FOX Broadcasting Company 13. septembra 2005.

Dej[upraviť | upraviť kód]

Hlavným pacientom epizódy je Clarence - afroamerický väzeň odsúdený k trestu smrti. V rámci cvičenia ide na hodinu do telocvične. Počas cvičenia sa mu však začnú zjavovať ľudia, ktorých zabil. House si nájde v hlavnom počítači tento prípad a chce od Cuddyovej, aby mu bol pridelený. Tá mu ho však nechce dať, ale nakoniec to povolí, keď House sľúbi, že odpracuje dve hodiny v ambulancii navyše. Do ambulancie však nejde. Miesto seba tam pošle Cameronovú. Do ambulancie príde mladé dievča kvôli posudku na univerzitu. Vraví o sebe, že je trochu anemická a má trochu kašeľ, ale Cameronová na röntgenovej snímke nájde malobunkový karcinóm pľúc. Túto diagnózu však nechce akceptovať a požaduje od Housea, aby ju liečil. Ten však odmietne. Namiesto toho lieči väzňa z cely smrti. Prvotné vyšetrenia vo väzení ukazujú na hypoxiu a vodu na pľúcach. House chce väzňa previesť do nemocnice, s čím ale nesúhlasí riaditeľ väznice. Stacy, ktorá teraz pracuje ako právnička v nemocnici mu však zoženie súdny príkaz v domnienke, že o všetkom vie Cuddyová. Keď však House s väzňom príde do nemocnice, Cuddyová zúri. Počas vyšetrenia sa prebudí z bezvedomia a je nepríčetný. Rozbije posteľ a vytiahne si trubicu, ktorú mal v krku s tým, že je smädný. House sa domnieva, že Clarence bral drogy a tak vyšle Chasea do väznice. Cameronová sa snaží prinútiť Housea, aby liečil jej pacientku, ten však stále odmieta s tým, že pacientka zomrie. Foreman Clarencea nechce liečiť, pretože mu pripadá divné liečiť človeka, ktorý má zomrieť - i preto, že je to vrah a násilník. Chase vo väzení nič nenájde. Iba obálky, listy, farbu do tlačiarne. House vydedukuje, že sa pokúsil otráviť farbou do tlačiarne. Preto ide za Clarenceom na izbu s fľaškou alkoholu a popíja s ním. Keď vypijú skoro celou fľašku, prezradí mu, že to urobil schválne, pretože vie, že sa chcel otráviť a že farba do tlačiarne obsahuje metanol. Alkohol obsahuje etanol, ktorý sa na viaže na metanol v Clarenceovej krvi a ten ho potom neškodne vylúči.

Cameronová od Housea žiada, aby mohla dievčaťu z kliniky urobiť test, ale ten stále odmieta. Nakoniec ho prehovorí, keď mu sľúbi, že zaňho vezme dve hodiny v ambulancii. Test však nič neukáže a tak musí urobiť biopsiu. Výsledky biopsie ukazujú na malobunkový karcinóm pľúc, ako povedal House, ale Cameronová sa so svojou pacientkou spriatelí a nechce jej verdikt povedať. Clarence je už skoro zdravý a Cuddyová ho chce poslať späť do väznice. Keď však už má odísť, praskne mu črevo. To však nesedí Houseovi do jeho teórie. Začne hľadať príčinu, prečo zabil všetky svoje obete. Vie všetky, až na poslednú obeť. Od Clarencea zistí, že spoluväzňa zabil preto, že mal náhly nával hnevu. Napadne mu, že by mohlo ísť o žľazu produkujúcu adrenalín a tak Clarencea pošle na magnetickú rezonanciu. Pošle ho tam aj napriek tomu, že má na tele veľa tetovaní z väzenia, ktoré obsahujú i ťažké kovy. Clarence tak na MRI trpí obrovskými bolesťami. Žľaza sa nájde a vyoperujú ju. Clarence je tak zdravý. Foreman si uvedomil, že Clarence vraždil v záchvatoch zúrivosti spôsobených žľazou, a rozhodne sa svedčiť v jeho prospech. Ku koncu epizódy Cameronová vraví svojej pacientke, že má rakovinu a že zomrie.

Hudba[upraviť | upraviť kód]

Na konci epizódy zaznie pieseň Hallelujah od Jeffa Buckleyho.

Diagnózy[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Smíření (Dr. House) na českej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]