La Liga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Primera División)
La Liga
Aktuálna sezóna - 2021/22
LaLiga Santander.svg
Založená
1929
Štát
Španielsko Španielsko
Nižšia Liga
Segunda División
Počet tímov
20
Európske Kvalifikácie
Liga majstrov
Európska liga UEFA

Európska konferenčná liga UEFA

Poháre
Copa del Rey
Najviac víťazstiev
Real Madrid (35 titulov)
Súčasný víťaz (2021/22)
Real Madrid
Webová stránka
Oficiálna stránka La Ligy

La Liga (slovensky: Liga) nazývaná aj Primera División (slovensky: Prvá liga) je najvyššia španielska futbalová súťaž, ktorú usporadúva Španielska futbalová federácia. Táto futbalová súťaž je súčasťou Liga de Fútbol Profesional (slovensky: Profesionálna futbalová liga). Všeobecne je známa ako La Liga alebo tiež ako Liga BBVA od roku 2008, aj ako La Liga Santander od roku 2016, čo je odvedené od jej hlavného sponzora. Hrá v nej 20 tímov, z ktorých každú sezónu tri najnižšie umiestnené celky zostúpia do Segunda División (slovensky: Druhá liga) a sú nahradené troma najvyššie umiestnenými celkami v Segunda División. Od jej počiatkov v roku 1929 hralo v La Lige celkovo 58 tímov, deväť z nich v nej dosiahlo víťazstvo aspoň v jednej sezóne. Od päťdesiatych rokov v nej dominujú dva kluby, Real Madrid CF a FC Barcelona. Skôr menovaný ju vyhral 3-krát, zatiaľ čo ten druhý bol jej víťazom v dvadsiatich šiestich prípadoch. Na trofej pre víťaza sa podarilo dosiahnuť aj klubom Atlético Madrid, Athletic Club, Valencia CF, FC Sevilla, Deportivo de La Coruña, Real Sociedad a Real Betis.

La Liga je jednou z najpopulárnejších profesionálnych športových súťaži na svete a je najkvalitnejšou futbalovou súťažou v Európe podľa ligového koeficientu UEFA.

Formát súťaže[upraviť | upraviť zdroj]

La Liga sa hrá zvyčajným dvojkolovým spôsobom. V priebehu sezóny, ktorá sa hrá od septembra do júna, každý z dvadsiatich klubov odohrá s ďalšími klubmi dva zápasy, jeden doma a druhý vonku, spolu 38 zápasov. Za víťazstvo sú tri body, za remízu 1 bod a za prehru sa neprideľuje žiaden. Na základe počtu získaných bodov sa vytvorí ligová tabuľka a klub s najvyšším počtom bodov na konci sezóny sa stáva majstrom. V prípade rovnosti bodov dvoch alebo viacerých klubov sa o ich umiestnení rozhoduje na základe nasledovných kritérií: (1) gólový rozdiel zo vzájomných zápasov medzi tými dvoma klubmi, o ktorých sa rozhoduje; (2) ak sa rozhoduje o viac ako dvoch kluboch, tak sa berie do úvahy súčet bodov zo vzájomných zápasov; (3) potom gólový rozdiel zo vzájomných zápasov; (4) gólový rozdiel zo všetkých zápasov v sezóne; (5) celkový počet strelených gólov vo všetkých zápasoch v sezóne.

Medzi Primera División a Segunda División existuje systém zostupu do nižšej a postupu do vyššej súťaže. Tri najnižšie umiestnené celky v La Lige zostupujú do Segunda División a sú nahradené troma najvyššie umiestnenými celkami v Segunda División.

Kvalifikácia do Európskych futbalových súťaží[upraviť | upraviť zdroj]

Štyri najlepšie tímy po skončení sezóny sa priamo kvalifikujú do skupinovej fázy Ligy majstrov. Do Európskej ligy UEFA postúpia dva tímy a to piaty najlepší tím súťaže a víťaz Copa del Rey, ak je víťazom Copa del Rey tím ktorý sa už kvalifikoval do Ligy majstrov alebo do Európskej ligy nahradí ho tím na šiestom mieste. Oba tímy sa do Európskej ligy kvalifikujú priamo do skupinovej fázy. Do Európskej konferenčnej ligy sa kvalifikuje siedmy najlepší tím po skončení súťaže v prípade ak je víťazom Copa del Rey tím ktorí sa umiestnil v prvej šestke.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Založenie[upraviť | upraviť zdroj]

V apríli roku 1927 Jose Maria Acha, športový riaditeľ klubu Arenas Club de Getxo, prišiel ako prvý s návrhom na založenie španielskej národnej futbalovej súťaže. Real Federación Española de Fútbol (slovensky: Španielska kráľovská futbalová federácia) po dlhých rokovaniach o veľkosti súťaže a o tom kto by mal v nej hrať, nakoniec rozhodla, že prvú sezónu Primera División odohrá v roku 1929 desať klubov. Medzi zakladajúcich členov Primera División patria kluby, FC Barcelona, Real Madrid, Athletic Club, Real Sociedad, Arenas Club de Getxo a Real Unión, ktorí sa kvalifikovali ako predchádzajúci víťazi Copa del Rey, Atlético Madrid, RCD Espanyol a CE Europa, ako predchádzajúci finalisti Copa del Rey a napokon Racing Santander, ako víťaz kvalifikačného turnaja. Iba tri zo zakladajúcich tímov, Real Madrid, Barcelona a Athletic Club, nikdy nezostúpili z Primera División do nižšej súťaže.

Tridsiate roky 20. storočia[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci FC Barcelona vyhrala prvú sezónu La Ligy v roku 1929 a Real Madrid vyhral svoje prvé dva tituly v sezónach 1931/32 a 1932/33, prvým tímom so šnúrou majstrovských titulov bol Athletic Club. Zvíťazil v sezónach 1929/30, 1930/31, 1933/34 a 1935/36 a v ďalších dvoch 1931/32 a 1932/33 skončil na druhom mieste. V tomto období získal do svojej zbierky jediný titul aj Real Betis, vtedy známy ako Betis Balompié. Následne bola Primera División na niekoľko rokov prerušená kvôli španielskej občianskej vojne.

V roku 1937 sa hrala Juhoeurópska liga, avšak bez účasti oboch madridských klubov Realu a Atlética, ktorej víťazom sa stala FC Barcelona. O sedemdesiat rokov neskôr, 28. septembra 2007, požiadal barcelonský klub Kráľovskú španielsku futbalovú federáciu (RFEF), aby jej toto víťazstvo uznala ako španielsky ligový titul. K podaniu žiadosti ju podnietilo rozhodnutie RFEF uznať víťazstvo Levante FC v Copa de la España Libre ako ekvivalent víťazstva Copa del Rey.

Štyridsiate roky 20. storočia[upraviť | upraviť zdroj]

S obnovou súťaže, po skončení španielskej občianskej vojny, sa ako najsilnejšie kluby predstavili Atlético Aviación (teraz Atlético Madrid), Valencia a Sevilla. Je pozoruhodné, že Atlético Aviación, ktoré iba nahradilo v súťaži Real Oviedo, ktorého štadión bol počas vojny zničený, vyhralo prvý povojnový titul v sezóne 1939/40 a následne ho v ďalšej sezóne aj obhájilo. Kým iné tímy stratili hráčov kvôli odchodu do exilu či popráv a zranení počas vojny, Atlético Aviación bolo posilnené zlúčením s klubom Aviación Nacional. Nedotknutý tiež zostal mladý predvojnový tím Valencie a v povojnovom období dozrel a získal tri španielske tituly v sezónach 1941/42, 1943/44 a 1946/47 a v dvoch ďalších sezónach bol druhý, 1947/48 a 1948/49. Sevilla zažila svoju zlatú éru v priebehu štyridsiatych rokov, najprv skončila dvakrát druhá v sezónach 1939/40 a 1941/42 a potom v sezóne 1945/46 vyhrala svoj jediný titul. Na konci tejto dekády sa vynorila aj silná Barcelona, ktorá bola korunka pre španielskeho majstra udelená v sezónach 1944/45, 1947/48 a 1948/49.

Di Stéfano, Puskás, Kubala a Suárez[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci Atlético Madrid získalo prvé dva tituly začiatkom päťdesiatych rokov (1949/50 a 1950/51) pod vedením trénera Helenia Herrera, otca systému catenaccia, päťdesiate roky sú začiatkom dominancie FC Barcelona a Realu Madrid v La Lige. V priebehu tridsiatych, štyridsiatych a päťdesiatych rokoch boli prísne pravidlá pre zahraničných hráčov. Vo väčšine prípadov kluby mali troch legionárov, čo znamenalo, že najmenej osem miestnych hráčov hralo v každom zápase. V päťdesiatych rokoch Real Madrid a Barcelona tieto pravidlá obchádzali, keď dokázali získať španielske občianstvo pre Alfreda di Stéfana, Ferenca Puskása a Ladislava Kubala. Barcelona s Kubalom v tíme získala dva tituly v sezónach 1951/52 a 1952/53. Di Stéfano, Puskás a Francisco Gento tvorili základ tímu Realu Madrid, ktorý dominoval v druhej polovici päťdesiatych rokov. Real vyhral Primera Division po prvýkrát pod názvom Real Madrid v sezóne 1953/54 a opätovne v 1954/55. V sezónach 1956/57 a 1957/58 Real Madrid vyhral ďalšie dva tituly, keď na jednu sezónu ich víťaznú šnúru prerušil Athletic Club. V tomto čase Real Madrid tiež vyhral neuveriteľných päť titulov za sebou v Európskom pohári majstrov. Barcelona s trénerom Heleniom Herrerom a v zostave s Luisom Suárezom dosiahla dva tituly v sezónach 1958/59 a 1959/60.

Deväťdesiate roky[upraviť | upraviť zdroj]

Johan Cruijff sa vrátil do Barcelony ako tréner v roku 1988 a zostavil legendárny Dream Team (slovensky: Tím snov). Priviedol hráčov ako Josep Guardiola, José Mari Bakero, Txiki Beguiristain, Goikoetxea, Ronald Koeman, Michael Laudrup, Romário a Christo Stoičkov. Tento tím vyhral Primera Division štyrikrát v rade za sebou v rokoch 1991 až 1994 a Európsky pohár majstrov v roku 1992. Laudrup neskôr prestúpil k najväčšiemu rivalovi Barcelony do Realu Madrid po nezhodách s Cruijffom a pomohol mu ukončiť Bracelonskú éru v sezóne 1994/95. Atlético Madrid vyhralo svoj deviaty titul v Primer Division v sezóne 1995/96 a Real Madrid pridal ďalší titul do svojej zbierky v nasledujúcej sezóne. Po úspechoch Cruijffa, prišiel na Nou Camp iný Holanďan – tréner Ajaxu Louis van Gaal –, priviedol talentovaných hráčov, ako Luís Figo, Luis Enrique a Rivaldo, čo prispelo k ďalším dvom titulom pre Barcelonu v sezónach 1997/98 a 1998/99. Real Madrid medzitým získaval uznanie na medzinárodnej scéne, víťazstvom v Ligu majstrov UEFA v sezóne 1997/98.

Začiatok dvadsiateho prvého storočia[upraviť | upraviť zdroj]

S príchodom nového storočia sa k dvom velikánom, FC Barcelona a Realu Madrid, pridali ďalšie kluby dosahujúce úspechy. V rokoch 1993 a 2004 Deportivo La Coruña skončila v La Lige medzi troma najúspešnejšími tímami desaťkrát, čo je lepší výsledok ako dosiahli Barcelona alebo Real Madrid a v sezóne 1999/00, pod vedením Javiera Iruretu, sa stala deviatym tímom, ktorý získal aspoň jeden ligový titul. Aj v Primera Divsion aj v Lige majstrov UEFA im bola náročným súperom znovuzrodená Valencia. Pod vedením Héctora Cúpera skončila Valencia na druhom mieste v Lige majstrov UEFA v sezónach 1999/00 a 2000/01. Jeho nástupca, Rafael Benítez, na jeho základoch priviedol klub k víťazstvu v lige v sezóne 2001/02 a zisku „double“, víťazstvu v La Lige a Pohári UEFA v sezóne 2003/04. Obrodená Barcelona v sezóne 2004/05, v zostave s brilantným Ronaldinhom, vyhrala svoj prvý titul v novom storočí a v nasledujúcej sezóne 2005/06 „double“, za víťazstvo v La Lige a Lige majstrov UEFA.

Víťazi[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa roku[upraviť | upraviť zdroj]

Ročník Víťaz 2. miesto 3. miesto
1929 FC Barcelona Real Madrid Athletic Club
1929-30 Athletic Club FC Barcelona Arenas Club de Getxo
1930-31 Athletic Club Racing Club Santander Real Sociedad
1931-32 Real Madrid Athletic Club FC Barcelona
1932-33 Real Madrid Athletic Club RCD Espanyol
1933-34 Athletic Club Real Madrid Racing de Santander
1934-35 Real Betis Real Madrid Real Oviedo
1935-36 Athletic Club Real Madrid Real Oviedo
1936-39 Španielska občianska vojna
1939-40 Atlético Madrid Sevilla FC Athletic Club
1940-41 Atlético Madrid Athletic Club Valencia CF
1941-42 Valencia CF Real Madrid Atlético Madrid
1942-43 Athletic Club Sevilla FC FC Barcelona
1943-44 Valencia CF Atlético Madrid Sevilla FC
1944-45 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
1945-46 Sevilla FC FC Barcelona Athletic Club
1946-47 Valencia CF Athletic Club Atlético Madrid
1947-48 FC Barcelona Valencia CF Atlético Madrid
1948-49 FC Barcelona Valencia CF Real Madrid
1949-50 Atlético Madrid Deportivo de La Coruña Valencia CF
1950-51 Atlético Madrid Sevilla FC Valencia CF
1951-52 FC Barcelona Athletic Club Real Madrid
1952-53 FC Barcelona Valencia CF Real Madrid
1953-54 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
1954-55 Real Madrid FC Barcelona Athletic Club
1955-56 Athletic Club FC Barcelona Real Madrid
1956-57 Real Madrid Sevilla FC FC Barcelona
1957-58 Real Madrid Atlético Madrid FC Barcelona
1958-59 FC Barcelona Real Madrid Athletic Club
1959-60 FC Barcelona Real Madrid Athletic Club
1960-61 Real Madrid Atlético Madrid FC Barcelona
1961-62 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid
1962-63 Real Madrid Atlético Madrid Real Oviedo
1963-64 Real Madrid FC Barcelona Real Betis
1964-65 Real Madrid Atlético Madrid Real Zaragoza
1965-66 Atlético Madrid Real Madrid FC Barcelona
1966-67 Real Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1967-68 Real Madrid FC Barcelona UD Las Palmas
1968-69 Real Madrid UD Las Palmas FC Barcelona
1969-70 Atlético Madrid Athletic Club Sevilla FC
1970-71 Valencia CF FC Barcelona Atlético Madrid
1971-72 Real Madrid Valencia CF FC Barcelona
1972-73 Atlético Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1973-74 FC Barcelona Atlético Madrid Real Zaragoza
1974-75 Real Madrid Real Zaragoza FC Barcelona
1975-76 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid
1976-77 Atlético Madrid FC Barcelona Athletic Club
1977-78 Real Madrid FC Barcelona Athletic Club
1978-79 Real Madrid Sporting de Gijón Atlético Madrid
1979-80 Real Madrid Real Sociedad Sporting de Gijón
1980-81 Real Sociedad Real Madrid Atlético Madrid
1981-82 Real Sociedad FC Barcelona Real Madrid
1982-83 Athletic Club Real Madrid Atlético Madrid
1983-84 Athletic Club Real Madrid FC Barcelona
1984-85 FC Barcelona Atlético Madrid Athletic Club
1985-86 Real Madrid FC Barcelona Athletic Club
1986-87 Real Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1987-88 Real Madrid Real Sociedad Atlético Madrid
1988-89 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
1989-90 Real Madrid Valencia CF FC Barcelona
1990-91 FC Barcelona Atlético Madrid Real Madrid
1991-92 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
1992-93 FC Barcelona Real Madrid Deportivo de La Coruña
1993-94 FC Barcelona Deportivo de La Coruña Real Zaragoza
1994-95 Real Madrid Deportivo de La Coruña Real Betis
1995-96 Atlético Madrid Valencia CF FC Barcelona
1996-97 Real Madrid FC Barcelona Deportivo de La Coruña
1997-98 FC Barcelona Athletic Club Real Sociedad
1998-99 FC Barcelona Real Madrid Real Mallorca
1999-00 Deportivo de La Coruña FC Barcelona Valencia CF
2000-01 Real Madrid Deportivo de La Coruña Real Mallorca
2001-02 Valencia CF Deportivo de La Coruña Real Madrid
2002-03 Real Madrid Real Sociedad Deportivo de La Coruña
2003-04 Valencia CF FC Barcelona Deportivo de La Coruña
2004-05 FC Barcelona Real Madrid Villarreal CF
2005-06 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2006-07 Real Madrid FC Barcelona Sevilla FC
2007-08 Real Madrid Villarreal CF FC Barcelona
2008-09 FC Barcelona Real Madrid Sevilla FC
2009-10 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2010-11 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2011-12 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
2012-13 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2013-14 Atlético Madrid FC Barcelona Real Madrid
2014-15 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
2015-16 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
2016-17 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid
2017-18 FC Barcelona Atlético Madrid Real Madrid
2018-19 FC Barcelona Atlético Madrid Real Madrid
2019-20 Real Madrid CF FC Barcelona Atlético Madrid
2020-21 Atlético Madrid Real Madrid CF FC Barcelona
2021-22 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid

Podľa počtu víťazstiev[upraviť | upraviť zdroj]

Klub Počet
víťazstiev
Počet
druhých miest
Sezóny, v ktorých klub vyhral
Real Madrid
35
26 1931-32, 1932-33, 1953-54, 1954-55, 1956-57, 1957-58, 1960-61, 1961-62, 1962-63, 1963-64, 1964-65, 1966-67, 1967-68, 1968-69, 1971-72, 1974-75, 1975-76, 1977-78, 1978-79, 1979-80, 1985-86, 1986-87, 1987-88, 1988-89, 1989-90, 1994-95, 1996-97, 2000-01, 2002-03, 2006-07, 2007-08, 2011-12, 2016-17, 2019-20, 2021-22
FC Barcelona
26
25
1928-29, 1944-45, 1947-48, 1948-49, 1951-52, 1952-53, 1958-59, 1959-60, 1973-74, 1984-85, 1990-91, 1991-92, 1992-93, 1993-94, 1997-98, 1998-99, 2004-05, 2005-06, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2012-13, 2014-15, 2015-16, 2017-18, 2018-19
Atlético Madrid 11
9
1939-40, 1940-41, 1949-50, 1950-51, 1965-66, 1969-70, 1972-73, 1976-77, 1995-96, 2013-14, 2020-21
Athletic Club
8
7
1929-30, 1930-31, 1933-34, 1935-36, 1942-43, 1955-56, 1982-83, 1983-84
Valencia CF
6
6
1941-42, 1943-44, 1946-47, 1970-71, 2001-02, 2003-04
Real Sociedad
2
3
1980-81, 1981-82
Deportivo La Coruña
1
5
1999-00
Sevilla FC
1
4
1945-46
Real Betis
1
0
1934-35

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]