Preskočiť na obsah

Princezná Peach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Princezná Peach

Cosplay Princeznej Peach (vľavo) na Wondercone 2015
Základné informácie
SériaSuper Mario
AutorŠigeru Mijamoto
IlustrátorYoichi Kotabe
DabingSamantha Kellyová
Anya Taylorová-Joyová
Slovenský dabingDominika Žiaranová
Prvý výskytSuper Mario Bros.
O postave
PohlavieŽena
Druh bytostiČlovek
PovolaniePrincezná
Ďalšie odkazy
CommonsPrincezná Peach

Princezná Peach (v starých hrách známa aj ako Princezná Toadstool) je jedna z hlavných fiktívnych postáv videohernej série Super Mario od japonskej spoločnosti Nintendo. Prvýkrát sa objavila v roku 1985 ako vedľajšia postava hry Super Mario Bros. Tvorcami postavy sú herný dizajnér Šigeru Mijamoto a ilustrátor Yoichi Kotabe. Od roku 2007 ju v anglických hrách dabuje Samantha Kellyová.

Princezná Peach sa objavila vo veľkej väčšine Super Mario hier ako vedľajšia postava s tým, že hrateľná býva v rôznych vedľajších herných sériách, ako napríklad Mario Kart a Mario Party. Doteraz bola hlavnou hrdinkou iba v jednej hre, a to v Super Princess Peach pre konzolu Nintendo DS.

Okrem videohier vystupovala aj v rôznych komiksoch a animovanom seriáli.

Opis postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Peach je milá, nežná princezná z "Mushroom Kingdom" (v preklade "Hubového kráľovstva"), ktorému vládne. Obľubuje ružovú farbu a je zaľúbená do inštalatéra Maria, ktorý ju často musí zachrániť po únose diabolským korytnačím drakom Bowserom.

Jej ikonický vzhľad tvoria ružové šaty, dlhé biele rukavice, modré náušnice a zlatá koruna. V hre Super Mario Bros., v ktorej debutovala, bol jej vzhľad kvôli technickým limitáciám konzoly Nintendo Entertainment System iný: mala biele šaty a červené vlasy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]